Obrazem: Světový den v orientačním běhu 2017

od | 26. 5. 2017 | LOB, MTBO, Orientační běh

24. květen 2017 patřil Světovému dni orientačního běhu. Konal se již podruhé a ani Česká republika nezůstala stranou. Bylo uspořádáno několik desítek akcí po celé naší zemi, celkový počet účastníků se počítá a bude brzy znám. pojďme se podívat, jak na některých místech Světový den OB vypadal.

Již podruhé se konal Světový den OB v liberecké ZOO.  Závod s volným pořadím kontrol zpestřil fakt, že do zoo byly jen 2 vchody, ale ven bylo 6 východů. Umístění některých kontrol bylo opravdu velmi netradiční. Zdroj: Instagram Jakuba Škody.

 

https://www.facebook.com/vebrsport/videos/1465085930214429/

Ve SC Vebr-sport si užili “World Orienteering Day”  náročným, rychlým, kopcovitým, hodinovým tréninkovým závodem se změnami běžecké podložky a s mnoha překonáváními terénních nerovností. No a taky s vysokou trávou a vysokými kopřivami. Tento trénink se stal určitě další propagací orientačního běhu, protože táborští udělali pěkný rozruch mezi návštěvníky Areálu Komora v Táboře, a bylo slyšet jak si navzájem vysvětlují, cože se to tam vlastně děje.

https://www.facebook.com/IOFarena/videos/1485328571497534/

Pojďme mrknout trochu do světa, konkrétně do Uppsaly.

https://www.facebook.com/IOFarena/videos/1485962971434094/

Podíváme se také do Litvy, jak zde probíhal Světový den OB.

Chrastavští oslavili Světový den OB akcí pro žáky chrastavských škol. Oproti loňsku, kdy místní klub na multifunkčním hřišti postavil ukázkový sprint, bylo vytvořeno na hřišti pro děti bludiště – 18×18 metrů a 16 kontrol. Nejprve asistenti – mladí orienťáci z kroužku OB zasvěcovali školní děti do tajů labyrintu na cvičné trati. Po cca 10 minutách již školní děti vyrážely vstříc nástrahám bludiště samy. Zdroj: OK CHA.

 

 

V rámci sportovních tréninků na Kváďáku na Děčínsku se našlo několik odvážných, kteří se zúčastnili paměťového orientačního tréninku na mapě „Okruhy na Kváďáku“. Více naleznete zde.

 

Světový den v orientačním běhu se slavil i v Mariánských lázních. Na jeho průběh se můžete podívat ve fotogalerii. Zúčastnilo se 54 startujících a 14 organizátorů z oddílu MLOK Mariánské Lázně, přičemž pomáhali i někteří mloci startující.

 

Ke Světovému dni OB se připojil i oddíl Magnus orienteering, který připravil závod v Brně-Chrlicích. Zázemí poskytla ZŠ a MŠ Jana Broskvy. Pro závodníky byly připraveny dvě tratě, pro ty větší byla nachystána trať o délce 1,2 km a ti menší se vydali na trať, která byla 0,9 km dlouhá. Více v článku.

 

Během WOD v Hradci Králové byla uspořádaná Liga hradeckých škol v OB (zároveň krajské kolo Přeboru škol). Liga hradeckých škol má už více než desetiletou tradici, konají se vždy 4 závody za školní rok. Když skončil závod pro školy, měli pořadatelé pro veřejnost připravené mapy APK od OK99. Zúčastnilo se 256 dětí, na veřejný závod přišlo 25 lidí. Foto: Martina Hepnerová.

 

Klub TJ Zlaté Hory pojal WOD jako dopolední školní akci – předsedkyně ZLH Hana Pavlíková je zástupkyní ředitele ZŠ Jeseník a právě pro tuto školu akci připravila. Na přípravách a zajištění se podílelo osm členů ZLH a všichni učitelé ZŠ Jeseník. Běhalo se přímo v Jeseníku na sprintové mapě z kvalifikace loňského ME a účastnili se všichni žáci školy. Soutěžili ve dvojicích, ve třech věkových kategoriích – Malí (1.-3. třída), Střední (4.-6. třída), Velcí (7.-9. třída). Mapa byla pro snadnější orientaci doplněna označením některých orientačně významných budov.

 

World orienteering day nechyběl ani v Ostravě, konkrétně v Bělském lese. Pro začátečníky byly připraveny tři tratě od 1 do 2 kilometrů, pro zkušené orienťáky pak dvě trasy (5,2 a 6,3 km). Shromaždiště bylo v ředitelství městských lesů, běhalo se v nově vybudovaném parku a v Bělském lese. Celá akce měla dvě části – ranní, kdy přišli žáci ze ZŠ Srbská a odpolední pro širokou veřejnost. Počasí sice zpočátku moc nepřálo, ale nakonec se vyčasilo a cílem proběhlo (či prošlo) 366 závodníků. Celá akce byla pod dohledem televize, novinářů a fotografů, jednu z tras si zaběhl dokonce i starosta městského obvodu Ostrava-Jih.

 

Chlumec nad Cidlinou. Tentokrát závod s volným pořadím kontrol, hromadný start – na kontrole opsat písmeno, v cíli pak z písmen sestavit cíl, ve kterém se vítěz podepsal na vítěznou listinu. Ne vždy to byl ten kdo nejrychleji běžel, ženám šla tato druhá část lépe a podařilo se jim tak vyhrát v hlavním závodě nad muži! Na trati pořadatelé přivítali na 150 účastníků ze školy mateřské, speciální i základní a dále v kategoriích rodiče s dětmi, bez, s kočárky i děti samotné. Od Krkonoš pěkně foukalo, pár kontrol bohužel zmizelo bez rozloučení, ale to pořadatelé nezlomilo – pěkný den s orienťákem od nejmenších po nejstarší. Foto: Markéta Novotná.

 

WOD v Mníšku pod Brdy (v místní ZŠ) za pořadatelství OK Dobříš. Tentokrát účast asi 165 osob, což je zhruba o 35 víc než loni. Pozvánku ve středu vysílal i místní rozhlas. Foto: Kamil Arnošt

 

2. závod Žaket Pražský pohár žactva zavítal tradičně do Kunratického lesa. Letos byl součástí celosvětového dne OB a na stále plnící se počítadlo přidá přes 550 účastníků. Pragovka připravila mapu Údolí Kunratického potoka a statečně čelila náporu účastníků u pohostinného srubu Gisela. Podvečer byl chladnější, ale na běhání ideální. Tratě seděly začátečníkům i elitě. Foto: FB Žaket

 

Světový den OB pořádal i oddíl OSN. Mapu vytvořil jeden z mladých redaktorů O-news.cz.

 

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.