Obrazem: Poslední dva letošní závody
Dnes je 18.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | Reportáže | Závody | 06.11.2016

První listopadový víkend uzavřel kolotoč podzimních oblastních žebříčků. Krom nich se na Litvínovsku konalo také Mistrovství ČR v horském orientačním běhu. O něm vám přineseme samostatnou reportáž! A co tedy čekalo více než 1700 závodníků během tohoto víkendu? 

Na Moravě připravil Spolek orientačních běžců Olomouc (UOL) tradiční Poslední kufr. Na start klasické trati se postavilo 470 závodníků, z nichž byla většina oděna do některé z masek.

karkulka_a_vlk

Karkulka s Vlkem na Posledním kufru (Zdroj: http://halek1.rajce.idnes.cz)

Nicméně na posledním kufru se i závodilo. V hlavní mužské kategorii H21C vyhrál s náskokem téměř 4 minut na podzim skvěle běhající Štěpán Dlabaja, druhý byl Daniel Tománek a třetí Vít Bravený. V ženách si s tratí nejrychleji poradila Vendula Horčičková, když za sebou nechala o 48 vteřin její reprezentační kolegyni Adélu Indrákovou. Třetí skončila zlínská Iva Kavánková.

pipi_venda

Pipi Dlouhá punčocha a stavitelka tratí  (Zdroj: http://halek1.rajce.idnes.cz)

Během celého závodu se v lese vyskytovalo množství divočáků. Nejeden závodník v cíli vyprávěl své zážitky s dvanáctičlennou divočáčí rodinkou. Unikátní zážitek měl však brněnský Pavel Kořán, kolem kterého se prohnal jeden velký divočák. Míjel se závodníkem do protivky (za kterým běželo opodál divoké prase). Když ho divočák spatřil, zakopl, spadl na bok a rozběhl se za ním. Pavel okamžitě zahodil všechny věci a začal šphat na nejbližší strom. Divočák, běžící za ním, však už pouze stihl narazit do stromu a párkrát si zahrabat. Pavla patrně zachránilo, že je bývalý reprezentant ve sportovním lezení, a tak nebyl problém vyšplhat do dostatečné výšky před příchodem divočáka.

Fotky ze závodu jsou k nalezení na Rajčeti nebo jiném Rajčeti, případně třetím Rajčeti, výsledky pak na webu závodu.

r_7hzp_chlum_final-9-h21c

Mapa s tratí H21C

 

Zatímco na Moravě se závodilo s divočákem, v Čechách se závodilo s vosami. Na tento statečný souboj se přihlásilo přes 1300 závodníků (v reálu běželo lehce pod 1300). Na oblastní úrovni účast nevídaná, nicméně spojení Východočeského žebříčku a Ligy Vysočiny, nedaleko Prahy a navíc žádné jiné závody v Čechách, sehrály určitě velkou roli. V okolí obce Kaňk pořádala SK Slavia Hradec Králové krátkou trať. Stavitel tratí Michal Jirásek připravil na malém prostoru velmi hezké tratě. Z důvodu enormního počtu přihlášených lidí musel rozdělit kategorii H21 na dva okruhy, aby mohl být startovní interval jedna minuta. Řada cest byla zasypána listím, což ztížilo orientaci. Také zde někteří závodníci běželi ustrojení ve středověkých kostýmech s krumpáčem za pasem.

h21c_200

Mapa s tratí H21C

V hlavních kategoriích vyhráli manželé Mrázkovi (SJC). V ženách (mapa D21C) byla druhá Alena Voborníková a třetí Petra Hančová. V mužích pak doběhl druhý Tomáš Křivda a třetí Jan Flašar.

Veškeré informace o závodě jsou k naleznutí na stránkách závodu. Na serveru www.obpostupy.cz si můžete zakreslit své postupy.

O víkendu ale nezaháleli ani bajkeři. V sobotu jeli o-bajkeři tradiční MaudiCup v Kostelci nad Černými lesy. Do cíle závodu dorazila necelá dvoustovka závodníků. S časem těsně pod hodinou ovládl mužskou kategorii Radek Laciga, ženskou kategorii Martina Tichovská.

Mužská trať MaudiCupu 2016

Mužská trať MaudiCupu 2016

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *