Obrazem: Čáslavské volby postupů mužů

od | 21. 5. 2019 | Reportáže, Závody

Letošní mistrovství České republiky je za námi, a tak je čas si ukázat, jaké volby postupů vedly k vítězství. Snad krom jednoho  postupu šlo vždy o rozhodnutí se levá/pravá, na které zpravidla bylo dost času a závodník tak musel poměrně přesně vyhodnotit vteřinovou ztrátovost. Pro získání představy o tom, jak těsný závod v sobotu proběhl, si projděte obrázky níže.

Výsledky H21:

1. Král Vojtěch SSU8841 SK Severka Šumperk 13:05
2. Minář Marek ZBM9444 SK Žabovřesky Brno 13:20 + 0:15
3. Nykodým Miloš ZBM9005 SK Žabovřesky Brno 13:22 + 0:17
4. Hirš Otakar ZBM9801 SK Žabovřesky Brno 13:44 + 0:39
5. Glonek Jakub KAM9602 OK Kamenice 13:50 + 0:45
6. Kubelka Tomáš LPU9307 OK Lokomotiva Pardubice 13:52 + 0:47

 

Informační rozcestník:

Postup na jedničku byl dle mezičasu rychlejší zprava o minimálně dvě vteřiny. Nicméně díky bezkontaktnímu ražení uznat i levou variantu, protože závodníci pokračují dál ve směru běhu.

 

Hlavně rychle běžet. Pro levou variantu lehce nahrává možnost pokračovat pak dál v realizaci trojky (při levém postupu, ale zas při dalším pokračování rovně horší postup na K4). Velká SIACová alchymie, která ve finále skončí plichtou.

 

Jak vidíte, obě varianty jsou naprosto vyrovnané. Důležité bylo pokračovat dál ve směru běhu (je jedno na kterou stranu) na čtvrtou kontrolu.

 

I vyrovnanost na čtyřku potvrzuje enormně rychlý úvod závodu, kde bylo úplně jedno, jakou variantu zvolíte.

 

První ztrátový postup v závodě. Pravá varianta vypadá sice opticky kratší, ve skutečnosti je ale délkově vyrovnaná. Naopak závodník poměrně prudce seběhne kopec a závěr po trávě už je po rovině. To levá varianta nabízí postupný seběh po trávě. Kdo zvolil zprava, ztratil aspoň 4 vteřiny.

 

Pravá varianta byla tentokrát výhodnější. Nejrychlejší na levé variantě, Vojta Sýkora, dostal od Vojty Krále naděleny 3 vteřiny. A to může být ještě rád, že mapou avizovaná zarostlá paseka u plotu byla vlastně skvěle běhatelný trávník.

 

První zásadnější ztrátová volba. Varianta zleva byla o maličko kratší, ale hlavně závodníci vyběhli kopec postupně a mohli pokračovat ve směru. Naopak na pravé volbě byly schody a finální ztráta kolem 10 vteřin.

 

Jednoduchá volbička, jestli jít mezi baráky, nebo spíš letečtější postup po asfaltu a pak zahnout. Kličkovaná byla nakonec rychlejší o 3 vteřiny.

 

Druhá zásadní volba závodu nabízející v zásadě tři varianty realizace. Vítězí pravá varianta Vojty Krále, která zahrnovala schodový downhill a dostatek času na namapování si zbytku závodu 🙂 Miloš Nykodým ztrácí na prostřední variantě “kolem švába” 5 vteřin, Kuba Glonek na levé obíhačce celkem 10 vteřin!

 

Chodníková varianta Jakuba Glonka (kterou realizovala většina mužů) byla o 2 vteřiny rychlejší, než ta Daniela Vandase. Jeho obíhání baráku zleva tentokrát plody nepřineslo.

 

Třetí a poslední rozdílová volba závodu. Kvůli probíhání přes les neznámé kvality nabídla hned 5 variant postupu. Nejrychleji se s postupem vypořádal Miloš Nykodým, který využil lesních pěšinek a následného hřbetu k trefení průchodu. Podobně běžel i Ota Hirš, který ale ztratil na své pěšině 4 vteřiny. Takového kočkopsa udělal Peter Divin, který začal horním postupem, ale závěr šel zprava. To znamenalo skoro půlminutovou ztrátu. Realizaci pravého postupu už od začátku vyzkoušel Marek Minář a ztratil 7 vteřin. Jakub Glonek šel také pravý postup, ale závěr oběhl zprava a na Miloše to byla ztráta 9 vteřin.

 

Kudy do lesa? To byla otázka u 15. kontroly. jednoznačně nejlepší bylo vytvoření diváckého průběhu a trefení nějakého plotu ven. To nejlépe zvládl Vojtěch Král. Na trošku jiné dohledávce šel nejlépe Petr Horvát, který ztratil pouhou vteřinu. Naopak variace na lesní postup byly ztrátové. Aspoň +3 vteřiny.

 

Po krátké vložce v podobě závodu na krátké trati (K16-18) přišla poslední volba do cíle. Nejrychleji ji proběhl Jan Procházka, který šel stejný postup jako Pavel Kubát. Vojta Král zůstal ještě v middlovém postupu a ztratil 4 vteřiny. Jirka Valeš našel pravý průchod a ztratil 2 vteřiny.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.