OBPH 2021: Vítězství pro orienťáky

od | 17. 11. 2021 | Orientační běh, Reportáže, Závody

V podvečer 12. listopadu odstartoval v Libereckém Rudolfově tradiční covidovou pauzou odložený a závodníky o to víc očekávaný 66. ročník Orientačního běhu pražských horolezců! A na nejvyšším stupínku se umístili orienťáci Daniel Pek a Šimon Navrátil. Pojďme se podívat tomuto netradičnímu závodu na zoubek.

Na start tohoto extrémního závodu se postavilo celkem 121 dvojic, které čekaly dvě etapy v Jizerských horách. Na úvod se běžela noční etapa se startem v Rudolfově v prostoru legendárního Žuláku. Během limitu 150 minut bylo možné zvládnout oběhnout až 21 kontrol, nechyběl běh kolem Liberecké Výšiny, vyhlídky Jezdec nebo vysílače na Žulovém vrchu, kde byla ukryta kontrola s popisem nejvyšší bod na mapě. Celkem 15 týmů zvládlo oběhnout všechny kontroly a nejrychlejšími z nich byli Tomáš Protiva s Petrem Šimkem, kteří trať zvládli pod dvě hodiny.

V sobotu ráno již přišla na řadu lezecká denní etapa s 8hodinovým limitem. 89 kontrol na mapě Maliník v extrémně kopcovitém a kamenitém prostoru MČR na klasice 2019. A kontroly většinou ukryté na skalních věžích, balvanech, vysoko na stromech nebo ve slaněních. Každý si musel vymyslet svou cestu, jak se na kontrolu dostat a třeba využít lezecké či lanové techniky (jako například slaňování, prusíkování, smycování a další). Lahůdkou pak byly dvě přelanění nad dvěma zatopenými lomy u Trniště, o tom se ostatně můžete přesvědčit na fotkách níže.

Přelanění nad bývalým lomem, i tak může vypadat kontrola na OBPH.

Na kamenném stole u kontroly 66 byla připravena bohatě zásobená občerstvovačka, některé kontroly si člověk musel převést do mapy z výřezu horolezeckého průvodce, jinde zas byl od místa kontroly azimut k místu s lampionem a kleštěmi. U přehrady v Bedřichově si závodníci užili Tarzanův skok v lanovém parku, lezeckou stěnu a hlavně kontrolu uprostřed jezírka s možností využití paddleboardu bez pádla.

Mapa denní části OBPH

A jak to dopadlo? Ve veteránské kategorii se nejlépe dařilo týmu Seskočil z rudé skály a vyrazil si dech ve složení Hynek Urban a Martin Šebánek. Nejrychlejší ženskou dvojicí byla Modrobílá marnost ve složení Kamila Rambová a Simona Karochová. Mixy ovládla dvojice Neškodní – Pavel Kurz a Adéla Mullerová. Z rukou pořadatelské trojice „Ploutvičky“ Lenky Novákové a „Štykyho“ Honzy Štykara (předloňských vítězů) a nezastupitelné pomocné ruky, nohy, hlavy i humoru „Křižáka“ Libora Kříže, převzali žezlo i putovní cenu a radovali se z vítězství kluci z týmu #zaleczo – Daniel Pek a Šimon Navrátil, kteří zvítězili nad #zaorgac ve složení DJ Vesco a Matějíček Burda při shodném součtu 101 kontrol, ale lepším času. Vítězům se podařilo z celkového počtu 89 kontrol z denní etapy posbírat 81 kontrol. Stali se tak celkovými vítězi 66. ročníku OBPH 2021 a zároveň získali nepřenosný poukaz na organizaci dalšího – již 67.ročníku OBPH, gratulujeme!

Za rok se těšíme na dalším místě naší krásné rodné matičky země. Ptáte se kde? Tak na to už se ptejte Daniela Peka a Šimona Navrátila, pořadatelů 67. ročníku.

Zdroj fotografií: facebook OBPH

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 2. 2023
a svátek má Dobromila.