OB v knihovně. Akce “Mapy kolem nás” přivítají orientační běh
Dnes je 20.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | 10.10.2019

3 dny s mapami. Tak zní podtitul třídenní konference “Mapy kolem nás”, která probíhá již tradičně v Krajské vědecké knihovně v Liberci ve dnech 15. – 17. října a navazuje na dříve konané Dny GIS. Akce je určená pro širokou veřejnost, v dopoledních hodinách navíc probíhá program pro školy.

Celá konference má velmi bohatý program. Během dne probíhá výstava a stanoviště několika druhů jako je Mapy a hry (Úniková cesta na Měsíc, Mapa vůní, Virtuální světy ad.), Mapy a technologie (např. se zde účastní dozvědí, jak mapová data pomáhají při tvorbě počítačových her nebo se “prolétnout” stíhačkou kolem Ralska), zajímavou expozicí budou i “Mapy a vzdělání”. Pro orientační běžce ale bude hodně zajímavá sekce “Mapy a sport”, kde návštěvníci najdou řadu informací o našem sportu. Kromě různých map a systému orientačního běhu si všichni přítomní budou moci vyzkoušet jednoduchý orienťák, kde na kontrolách bude určitý úkol. Účast na zahájení i první den programu přislíbili i organizátoři MS 2021 v OB, takže dojde k propagací významné akce, která se v regionu uskuteční za rok a půl.

Poster k výstavě orientačního běhu na konferenci Mapy kolem nás.

Kromě denního programu bude vždy od 17 hod zajímavá přednáška. V úterý 15. 10. to bude s názvem “Hledání hranic vesmíru” hodinovka s Jan Spratkem (ESERO Česká republika), která shrne důležité informace o historii a budoucnosti vesmíru a odpoví na otázky typu “co znamená v pojetí vesmíru hranice?” nebo “To kam se můžeme vydat?”. O den později si bude přednáška na téma “3x napříč Amerikou” od Petra Koska (Nalehko.com). Promítání není jen o místech, kterým autor s manželkou prošli. Je hlavně o tom, co můžete na dlouhém treku zažít, o úžasných, inspirativních lidech, které potkáváte, o úplně jiném životě na cestě. Celý třídenní program připravuje Liberecký kraj se svými partnery. Vstup je zdarma na všechny aktivity spojené s těmi akcí.

View this post on Instagram

Přijď si vyzkoušet taje orientačního běhu mezi regály s knihami! A také se můžeš dozvědět, co že se to stane u nás v kraji v roce 2021! A je to velká zpráva! #mapykolemnas #orienteering #woc2021 #atlaslk

A post shared by Mapy kolem nás (@mapykolemnas) on

Není to jediná akce, která probíhá v Libereckém kraji na podporu Mistrovství světa v OB 2021. Spolupráce místních komunit, osvěta či nová sportoviště. To jsou důležitá témata organizátorů před touto akcí. Cílem je mapovat areály škol, příměstské lesy nebo městské parky a vytvářet nové příležitosti pro děti, celé rodiny i jednotlivce, kteří mají rádi outdoor, zdravý životní styl, dobrodružství či jím není úplně vzdálené hledání v mapách. V rámci propagačních akcí k MS tak se už třeba uspořádal Světový den v OB, organizátoři se připojili k T-Mobile Olympijskému běhu, na začátku září také proběhl závod v rámci festivalu Sport Live 2019. Kromě této akce, která se bude konat v Krajské knihovně v Liberci příští týden, se letos ještě připravuje závod “Poraz děkana” v rámci spolupráce s Technickou univerzitou Liberec. Veškeré doprovodné akce OV MS 2021 se soustředí do podtitulu Tour de WOC 2021.

Jedna z akcí na propagaci MS 2021 – labyrint pro děti ze ZŠ Smržovka. Foto: Jana Kubátová.

Více informací:

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *