O víkendu vrcholí mezinárodní sezona

od | 27. 9. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

Nejlepším orientačním běžcům se schyluje ke konci mezinárodní sezony. Poslední dostaveníčko si dají nadcházející víkend. Dospělá reprezentace na finálním kole SP ve Švýcarsku a dorost s juniory zamíří do Rakouska na Juniorský Evropský pohár (JEC). Zatímco našim mladým nadějím půjde spíše o sbírání zkušeností a porovnání se s evropskou špičkou na závěr sezóny, dospělým půjde o body do celkového hodnocení Světového poháru. Tam má skvěle našlápnuto zejména Vojta Král, který před závěrečnou sérií drží páté místo.

Vojtěch Král zvítězil v posledním závodě SP v Lotyšsku a na svůj výsledek jistě bude chtít navázat i v Alpách.

Lanovkou pro poslední body

Kousek pod nejvýše položenou železniční stanicí v Evropě v sedle Jungfraujoch (3.454 m n. m.) a na dohled od vrcholu Lauberhorn, který pravidelně hostí jeden z nejslavnějších sjezdů v rámci SP alpských lyžařů, se uskuteční finálové kolo Světového poháru v orientačním běhu. Ve Švýcarsku, jak jinak, dalo by se říci. Přeci jen ale letos bude všechno jinak. V posledních letech se zpravidla běhal pouze jeden lesní závod, sprintové štafety a závěrečný sprint pro 40 nejlepších závodníků SP. Letos po letech pořadatelskou taktovku převzal nový management – Matthias Niggli, nový ředitel závodu a jeho žena Simone Niggli, technická ředitelka. Partnerství od Postfinance převzala velká zdravotní pojišťovna EGK, ale hlavně se pořadatelé nedrží při zemi někde v údolích a nekončí se sprintem. Závodníky čeká od pátku do neděle pravá alpská vysokohorská klasická trať, technická krátká trať a na závěr sprintové štafety. Vše v pro OB zcela nových terénech.

Pořadatelé berou na svá bedra risk, že během týdne napadne sníh, a proto mají v záloze připravené tratě a mapy i pro “údolní variantu”, pak by se běžela jen krátká trať. My ale věříme, že sněžení ještě alespoň do neděle zůstane v mracích a závodníci se v pátek vydají na 45 minutovou cestu lanovkou na start do 2180 m nad mořem. Po seběhu na start je čeká pravá alpská klasika v polootevřeném horském terénu a lese mezi 1300 – 1900 metry nad mořem. Na ženy čeká 7,7 km a 560 m převýšení, na muže pak 11,7 km a 780 m převýšení. Startuje se v 11:40, poslední startující vyběhne v 15:10. Ženský závod by měl vrcholit okolo 16:20, mužský pak o 20 minut později. Na start celého víkendového klání by se mělo postavit necelých 200 reprezentantů z 23 zemí.

V sobotu bude SP pokračovat krátkou tratí, která bude v níže položených partiích stejného lesa nad Grindelwaldem. Na start se nepojede lanovou, ale městským autobusem a dobíhat, nebo spíše sbíhat, se nebude k horské chatě, ale přímo na náměstí v Grindelwaldu, které bude poté v neděli hostit i sprintové štafety. Middle bude tedy převážně z kopce a značná část bude muset být v obydlené oblasti. Na muže čeká 5.5 km a 275 m převýšení a na ženy 4.7 km, s převýšením 225 m. Ženy startují od 10:00 do 13:24, muži od 11:30 do 14:59. Celý závod bude kompletně vysílán živě švýcarskou a finskou televizí a na IOF Liveorienteering.

Loni se v rámci propagace letošního finále SP vydali pozvaní elitní běžci přímo na Jungfraujoch! (Zdroj: www.o-worldcup.ch)

Finále SP letos obstará závod týmový, závod smíšených štafet. Poběží se ze stejné arény jako middle na náměstí v Grindelwaldu a tratě závodníky provedou strmými uličkami horského městečka. Závod bude opět vysílán živě švýcarskou televizí a na IOF Liveorienteering. Hromadný start je v 14:25, předpokládaný doběh první štafety o hodinu později.

Celkové vítězství v SP obhajuje Tove Alexandersson ze Švédska, která vede průběžné pořadí SP i letos. Její hlavní soupeřkou bude Ruska Natalia Gemperle, která je aktuálně druhá. Třetí Dánka Maja Alm na startu pro zranění nebude. O třetí místo a vysoké prize money by tak měly bojovat zejména Helena Bergman (SWE) a domácí Sabine Hauswirth, které od sebe dělí 19 bodů. V mužích je favoritem také obhájce, domácí hvězda Matthias Kyburz. Ale hypoteticky až 12 běžců má šanci ho ještě bodově předhonit. Nás velmi těší, že je mezi nimi i Vojta Král, který aktuálně drží v SP pátou pozici.

Jistým vítězem SP štafet je už před posledním kolem Švédsko. Švýcarsko, Rusko a Norsko pak svedou boj o ostatní “medailové” pozice. Budeme věřit, že do tohoto boje se alespoň v nedělním závodě zapojí i česká štafeta.

Svůj debut v českém dresu si o víkendu odbyde Lenka Mechlová, na fotografii si dobíhá pro 6. místo na MČR na klasické trati. (Foto: Tomáš Bubela)

Český tým tvoří pět žen: Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Jana Knapová, Barbora Zháňalová a debutující Lenka Mechlová, která si vyběhla nominaci nejen za pěkný výsledek na MČR na klasické trati, ale za vyrovnané výkony v celé sezóně. V mužích pak cestuje do Švýcarska sestava Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Kubelka, Marek Minář, Miloš Nykodým, Jan Petržela a Jan Šedivý. My budeme držet palce a závod pro vás celý víkend sledovat.

Informační rozcestník SP:

 

Do Rakouska pro zkušenosti a srovnání

Se vydává naše mladá reprezentace staršího dorostu a juniorů. Zatímco loni vzhledem k termínové kolizi s MČR reprezentovala ČR na JEC ve Skotsku jen Klára Novotná, letos i díky přívětivému termínu a geografické poloze závodu je výprava o poznání početnější.

D20: Tereza Čechová, Barbora Chaloupská, Tereza Janošíková, Barbora Vyhnálková, Tereza Korpasová

D18: Markéta Firešová, Jana Peterová, Eliška Sieglová, Nikola Thýnová, Nikola Zlámalová

H20: Jan Bendák, Libor Černocký, Otakar Hirš, Tomáš Křivda, Vojtěch Sýkora, Daniel Vandas

H18: Jonáš Fencl, Jan Gajda, Vít Horčička, Jáchym Kavalír, Ondřej Metelka, Martin Roudný

Centrum závodů bude v městečku Fürstenfeld ve Štýrsku, které bude hostit i závěrečný sprint. Úvodní štafety a sobotní long bude však jen kousek za městem (do 5 km).

JEC 2017, ukázka mapy pro úvodní závod štafet.

Štafety startují v pátek v 15:00 hodin na koupališti ve Fürstenfeldu. Závodníky čeká typický kontinentální terén, který se bude svažovat směrem k řece Feistritz. Terén by měl obsahovat hodně různě hlubokých údolíček a rýh. Sobotní klasická trať má start v 10:00, terén je pak částečně detailní s rýhami, údolíčky a příkopy, částečně spíše plochý a velmi rychlý. Nedělní sprint pak startuje už v 8:15 ráno a závěrečné vyhlášení je plánováno na 10:30. Běží se v centru města a tratě staví rakouská reprezentantka Ursula Kadan.

Informační rozcestník JEC

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.