O víkendu se koná Mistrovství Jižní Ameriky v orientačním běhu
Dnes je 20.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 26.10.2016

Šampionát hostí v termínu 27.-30. října Chile s centrem ve městě Valparaíso, 120 km severozápadně od hlavního města Santiago de Chile. Kromě hlavního závodu mužů a žen je vypsáno i mistrovství juniorek a juniorů. Ostatní věkové kategorie budou soutěžit v rámci tzv. Poháru latinských zemí. Přihlášeno je zhruba 400 závodníků z devíti zemí. Jedná se navíc o úplně první Mistrovství Jižní Ameriky.

Přístavní město Valparaíso. Zdroj obrázku: IOF

Na programu jsou 3 disciplíny – sprint, long a middle. Dějištěm závodu ve sprintu budou uličky samotného Valparaísa, mj. lokality na seznamu světového dědictví UNESCO. Lesní disciplíny se poběží v nedalekém národním parku Lago Peñuelas. Tamější les je popisován jako hustý borovicový s mírným vrstevnicovým reliéfem a občasným výskytem podrostu nebo skalních roklí.

OB v Chile

V roce 2014 byl schválen strategický plán pro rozvoj orientačního běhu v Chile s cílem představit tento sport širšímu publiku. “Naším cílem bylo změnit vnímání orientačního běhu jako především armádního a školního sportu a představit OB jako zavedenou outdoorovou aktivitu, která se může stát součástí životního stylu chilské společnosti,” říká Kai Ostermann, ředitel závodů.

Spolu s novou strategií Chilská federace nabídla uspořádání tohoto mistrovství. “Dva roky příprav nám daly šanci naučit se vše nezbytné pro uspořádání těchto závodů na vysoké úrovni. Během těchto let se mnoho chilských běžců zúčastnilo nejrůznějších mezinárodních závodu, jako např. MS veteránů 2014, Istanbul5Days nebo WOC kliniky 2016. Po návratu se vždy podělili o své zkušenosti s ostatními v organizačním týmu,” vysvětluje Ostermann. Snažení chilského orientačního běhu bylo oceněno na letošním Generálním shromáždění IOF ve švédském Strömstadu, kde se Chile, společně s dalšími 12 státy, stalo plnohodnotným členem IOF.

Program šampionátu

28. října           sprint (Valparaíso)

29. října           long (Lago Peñuelas)

30. října           middle (Lago Peñuelas)

Více informací

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *