O víkendu pokračuje ČP, ŽA a začíná ŽB

od | 25. 5. 2023 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

A co že ty zkratky znamenají? O nadcházejícím posledním květnovém víkendu pokračuje třetím a čtvrtým závodem letošní Český pohár a INOV-8 Cup Žebříček A. Tedy nejvyšší dlouhodobé soutěže dospělých, dorostu a juniorů. A naopak svým prvním a druhým závodem začínají “zemské” Žebříčky B. V Čechách i na Moravě. Právě Morava, konkrétně Skiareál Přemyslov u Loučné nad Desnou bude hostit závody hned tří dlouhodobých soutěží. Za pořadatelství Klubu vytrvalostních sportů Šumperk se tam uskuteční dva závody Českého poháru, Žebříčku A a Žebříčku B Morava. Žebříček B Čechy se rozjede separátně v Podještědí za pořadatelství OK Chrastava. Přinášíme stěžejní předstartovní informace k oběma závodům.

Kopce, kopce, kopce. Prostor závodu Českého poháru u Přemyslova. (Zdroj: KSU)

Český pohár, Žebříček A a Žebříček B Morava

Pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk zvou závodníky do lesního prostoru kolem vrchu Ucháč s výškou přes 1000 m nad mořem. Orienťák se zde nikdy neběžel. A ani se zde původně běžet neměl. Závod sem byl přesunut po zamítavém stanovisku CHKO k původnímu terénu na Kamenci. Avšak o žádnou pouhou náhražku se rozhodně nejedná. Centrum bude ve Skiareálu Přemyslov. Sobotní krátká trať startuje ve 12 hodin, nedělní klasika v 10. A jak je ostatně vidět z plánku centra závodů, na start to bude hodně do kopce! 170+ metrů převýšení cestou na start po oba dny. Ale má to jednu výhodu. Na trati poběžíte převážně dolů.

Zdroj: KSU

Z rozhovoru se staviteli tratí z webu závodu: Co mohou závodníci očekávat od lesa a vašich tratí­? Třesu, mohu vám odpovědět protiotázkou? S jakými očekáváními jedou závodníci z Plzňského kraje do Jeseníků? Nejspíš by rádi viděli tu pravou, drsnou krajinu Jeseníků s vysbíraným kamením uloženým do úhledných hraniček, kde by mohli bloudit při krátké trati. A taky drsné hustníky, zaklackované prořezávky, původní jedlobučiny, kam ještě nedošla motorová pila, průsek ani cesta nic neulehčí a kameny tam nebudou vysbírané vůbec, tak to by chtěli na klasiku. No a já se ptám, kdo tohle má?

Ukázky závodní mapy vypadají velmi lákavě. (Zdroj: KSU)

Krom bodů do zmíněných dlouhodobých soutěží se bude bojovat také o nominace. Resp. body do nominačních žebříčků. Juniorská reprezentace má sobotní závod na krátké trati jako nominační na červencové JMS v Rumunsku. Stejně tak pro dorostence jsou oba závody nominační na červnové ME dorostu v Bulharsku. A snažit se musí i dospělí, pro které je to sledovaný závod směrem k domácímu Světovému poháru. O motivaci je tedy rozhodně postaráno.

Na startu bude velmi dobrá konkurence. V ženách jsou ve startovce všechny naše reprezentantky z prvního kola SP v Norsku. V mužích z této sedmičky chybí Hubáček a Glonek ve startovce sobotního závodu, nechybí v ní v neděli a nechybí také vedoucí muž Českého poháru po dvou kolech Kryštof Hájek. Udrží vedení i po náročném horském víkendu?

Informační rozcestník

Žebříček B Čechy v Podještědí

OK Chrastava přivítá na 1500 závodníků na louce u obce Zdislava pod dohledem Ještědu. V sobotu je na programu krátká trať s intervalovým startem od 12 hodin, v neděli potom klasická trať. Sobotní krátkou chystá bývalý reprezentant Pavel Kubát spolu s Ivanem Vydrou, nedělní klasiku osvědčené stavitelské duo Kateřina Kašková, Jaroslav Polák. Na závodníky čeká členitý porostově rozmanitý terén, místy i nějaké ty pískovcové skály a skalky. Počítejte s tím, že na starty je to poměrně daleko (2000 m v sobotu a 1800 m v neděli) a cesta protíná železniční přejezd, který vás může zdržet.

Co vás čeká v lese? (Zdroj: OK Chrastava)
Stará mapa pokrývající část prostoru závodu. Tu novou nachystal Jan Potštejnský, Petr Mareček a Bohumil Háj.
Centrum závodů ŽB (Zdroj: OK Chrastava)

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 12. 2023
a svátek má Blanka.