O víkendu na HROB
Dnes je 20.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | Předstartovní horečka | 31.10.2019

A nejen proto, že na sobotu připadá Památka zesnulých. První listopadový víkend totiž patří tradičně i MČR v horském orientačním běhu, zkráceně a hovorově HROBu. HROB sice není akce Českého svazu orientačních sportů a nemá to tak na první pohled mnoho společného s klasickým OB, přesto se tady některé společné rysy najdou a i kvůli nim se této akci na O-News.cz tradičně věnujeme.

Ukázky z lesa slibují i pěkně kamenité stráně. (Zdroj: web závodu)

OB je součástí názvu HROB a indikuje to tedy, že se běží trať podle mapy a cestou razí kontroly za pomocí čipů SportIdent. Mapa sice není podle žádných platných mapový klíčů pro OB, ale není ani úplně nepodobná. Les je bílou, louky žlutou, cesty černými přerušovanými čárkami, snad jen barva skal není černá, ale šedivá, aby byla odlišena od cest a hlavně měřítko 1:40000 a ekvidistance 10 m napovídají, že úplně nejpodrobnější obraz terénu čekat nelze. Nám všem dobře známý je i pořadatelský subjekt OK99 Hradec Králové a také osoby hlavních funkcionářů z řad orientačních běžců. Tím nejzásadnějším společným rysem s OB je ale asi hlavně osazenstvo účastníků, které se z velké části rekrutuje právě z orientačních běžců, kteří určitě budou patřit k favoritům.

Ukázka mapy zveřejněná pořadateli.

Tím ale podobnost končí. HROB se totiž běží ve dvojicích a v kategoriích podle toho, jestli jsou tyto stejného pohlaví nebo smíšené. A poté ještě odstupňované podle věku. Na hlavní pánskou trať HH čeká každý den úctyhodná porce 28,5 km vzdušně s převýšením přes 1100m, mixy HD poběží po oba dny kolem 25 km a čistě dámské dvojice DD něco přes 22 km denně. HROB má tradičně dvě kola. V sobotu se běží free order s volným pořadím kontrol a hromadným startem po vlnách a v neděli pak trať s pevně daným pořadím kontrol s handicapovým startem dle sobotních odstupů.

Za centrum závodu zvolili pořadatelé pro letošní rok areál ZŠ Radvanice na Trutnovsku. A i nejvyšší bod v popisu terénu 730 m nad mořem dává tušit, že oproti loňským Krkonoším se letos závodníci vyloženě do „hor“ nepodívají. I tak ale rozhodně nebude o hluboká údolí, kopce, převýšení a výhledy do krajiny nouze. Na trati budou závodníci překonávat železnici, frekventovanou silnici II. třídy a dokonce také státní hranici s Polskem. Je tak povinností všech mít s sebou při závodě doklady.

Počítadlo přihlášek se zatím zastavilo na čísle 256 dvojic. Nejobsazenější kategorií je kategorie příchozích – obtížná PO. Ale i hlavní kategorie jsou velmi pěkně početně obsazené. V mužích loni zvítězila turnovská dvojice Pavel Hradec, Martin Luštický, v ženách Dominika Plochová s Barborou Margoldovou a v mixech Anna Štičková a Matouš Fürst. Nicméně všichni z loňských vítězů letos mezi přihlášenými schází, minimálně tedy ve stejné sestavě a kategorii. Trůn je tedy volný a budeme zvědavi, kdo se nejlépe popere s nástrahami dlouhých náročných tratí a obsadí uvolněné místo na stupínku nejvyšším.

Obhájci titulu v mužské kategorii – tým MaPa Martin Luštický a Pavel Hradec letos nestartuje. Zajímavostí ale je, že pod stejným názvem letos startuje pardubická dvojice Martina Zveřinová a Pavla Udržalová v ženách a rozhodně patří k favoritkám. Takže i letos vlastně může tým MaPa na vítězství pomýšlet. (Zdroj: HROB 2018)

 

Vše vypukne v sobotu 2. listopadu od 10 hodin, kdy se začíná startovat. Start nedělní etapy je pak naplánován již od 9 hodin ráno.

 

Informační rozcestník

Web závodu

Pokyny

Seznam přihlášených

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *