O-Velikonoce 2018
Dnes je 18.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | 03.04.2018

Velikonoce jsou tradičním prostorem pro řadu soustředění, ať už klubových nebo tréninkových středisek mládeže. Ne jinak tomu bylo letos. Navíc od pátku do neděle probíhaly závody Velikonoce ve skalách. Přehled zajímavých tréninků a třeba inspiraci pro vás přinášíme v našem článku.

Velikonoce ve skalách

Tradiční závody během velikonočních svátků slavily letos 20. výročí. Páteční první etapa (zkrácená trať) měla své centrum v autokempu v Nedamově u Dubé. Na víkendové etapy se závodníci přesunuli na louku u hlavní silnice mezi obcemi Zahrádky a Jestřebí, ve třetí navíc byl handicapový start. Alespoň jednu etapu běželo 1737 závodníků. V ženské elitě zvítězila Kamila Gregorová (SK OB Chotěboř) před zahraničními závodnicemi – stříbro získala Suvi Heittola a bronz Linn Bränneby. V mužích také bral nejcennější kov domácí závodník a zbylá umístění byly ponechány cizincům. Vyhrál reprezentant Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno) před Viktorem Larssonem a Christianem Wartbichlerem. Výsledky, fotografie a další zajímavosti naleznete na stránkách závodu.

 

Momentka ze závodů Velikonoce ve skalách 2018. Foto: Zuzana Jiřištová.

 

Velikonoční štafety u Boskovic

OK Slavia Hradec Králové strávil Velikonoce v Suchém u Boskovic (v penzionu Athéna), v místě, kde se konalo např. MČR štafet a klubů  2003. Již tradičně se běžely Velikonoční štafety. Závod z dílny Zuzky Jedličkové byl zapeklitý a k úspěchu rozhodně nestačila jen “hrubá síla”.
Štafety byly tříčlenné ve složení dospělý-žák-dorostenec. Dospělí a dorostenci běželi 3 okruhy. Na každém byly 3 kontroly – výřezy z mapy nebo ortofota. Jako nápověda sloužila černo-bílá, ozrcadlená (!) mapa okolí. Někomu moc nepomohla… Na kontrolách bylo potřeba opsat indicie, dosadit je do “slovní úlohy” a vypočítat výsledek. Zdánlivě banální úlohy nepěkně potrápily maturanty i vysokoškoláky a zamíchaly s výsledky. Žáci měli také 3 okruhy na barevné mapě a ortofotu. Se slovními úlohami si poradili o poznání lépe. A jaký byl průběh? Po hromadném startu prvních úseků se shromáždili natěšení žáci na předávce. Když se ani po půl hodině nevracel nikdo z rozbíhačů se všemi terčíky, došlo k hromadnému odstartování druhých úseků. Třetí úseky vybíhaly na svou trať ve značně zmrzlém stavu po předávce od prvních úseků. Asi po dvou hodinách bylo hotovo a světe div se, nakonec to mělo asi 9 štafet ze 17 bez chyby. Tak zase za rok… štafety prý tentokrát budou jen běžecké, aby se to vykompenzovalo

Martina Hepnerová

Velikonoční hra v Milovech

OK Kamenice strávila velikonoční svátky v Milovech. Tradiční kamenický velikonoční boj „holky proti klukům“ připravil Fanda Pašek. Princip hry nalézt a orazit kontroly s krabičkama ve „vajíčkách“, kontroly s různým – předem neznámým  – počtem bodů. 3 členové každého týmu měli navíc každý migrující kontrolu (razící krabičku) s bonusovými body, kterou si mohl orazit každý (z obou týmů), kdo kontrolu v lese dohonil. Každý tým měl také dvě „mazače“ s CLEAR krabičkou, který se snažil v prostoru dohonit a vymazat členům soupeřícího týmu nasbírané body v jeho čipu. Limit byl 1 hodina. Netradiční využití IT při veselém tréninku.

Martin Škvor

 

Jsou libo duny?

Štafety nesměly chybět i na soustředění SCM a TSM Ještědské oblasti, které se konalo v Písku  v místním Domově dětí a mládeže (na stejném místě byla ubytována i SK Praga a Magnus Orienteering, v lese běhaly i další kluby). Štafety byly dvoučlenné a tříokruhové. Po první části se startovalo handicapově (ale v obráceném pořadí), závěrečná část byla naopak odstartována hromadně. Jak to tak o Velikonocích bývá, tak mapa nebyla úplně standardní. Závodníci po prvním úseku si trochu stěžovali na nepřítomnost vrstevnic v mapě. Po druhé části naopak litovali svých slov – vrstevnic bylo až příliš. Třetí okruh byl v náročných skalnatých partiích a vyhráli ti, kteří dobře odhadovali vzdálenosti a četli popisy. Všechny úseky probíhaly ale na stejném místě…

Jan Picek

1. úsek

2. úsek

3. úsek

Uvař si sám!

SCM a SCD Hanácké oblasti bylo na soustředění v Chotěboři. Náplň byla standardní jako u všech ostatních – nočák, pruhy, paměták, middlové rozběhy, okruhy, “tiomila”, sprint. Několik speciálních tréninků měla sprintová skupina.  Jako jednu z doprovodných aktivit byl superprint, přímo u ubytování, bez lampionů. Ozvláštněno tím, že si každý nakreslil svou vlastní mapu. V poslední minutě před startem (ne všem ta minuta stačila) si závodník zakreslil trať do té své vlastnoručně vytvořené mapy. Pečliví “kartografové” běželi najisto, byli i tací, kteří na náhodu obíhali stojánky. Na video se můžete podívat zde.

Tomáš Novotný

Indoor orienťák

Kotlářka kromě pořádání Velikonočních třídenních zvládá ještě souběžně pořádat soustředění pro žactvo a mladší dorost v nedalekých Bezdědicích, a tam letos v rámci programu měli i dvoukolový indoor orienťák.
Dominika Plochová

Velikonoční kufrování

Každoročně oddíl z Chotěboře pořádá pro veřejnost na Zelený čtvrtek tzv. Velikonoční kufrování, které si každoročně zaběhne většina lidí z místního klubu a spousta lidí právě z řad veřejnosti. Letos byla účast okolo 90 závodníků. Hlavní pořadatelkou byla Eva Voborníková. Více informací na stránkách klubu. 
Josef Sabol
Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *