Novoroční sloupek šéftrenéra Jana Šedivého

od | 1. 1. 2019 | Orientační běh, Sloupek reprezentanta

Máme tu 1. ledna 2019 a všem čtenářům přejeme úspěšný vstup do nového roku! Nový šéftrenér české reprezentace v OB  Jan Šedivý si připravil pro O-News.cz Novoroční sloupek, ve kterém odpovídá na různá témata, které mu zadala redakce. Příjemné čtení a krásný rok 2019!

Vzpomínka na poslední závody v českém repre dresu

Člověk si pamatuje spíše to pozitivní a negativní věci vytěsní, takže si rád vzpomenu na skvělé české výkony nebo perfektní organizaci závodů. Z pohledu trenéra mě teď trochu mrzí, že místo mého trápení nesbíral zkušenosti někdo z mladších závodníků…

Co se změnilo od té doby, co jsem šéftrenérem

Popravdě jsem od SP v ČR ještě nebyl z domova běhat, takže se toho změnilo hodně. Musím třeba myslet na to, že než jdu spát, musím se vysprchovat. Dříve jsem to dělal po trénincích, takže to je teď trochu nezvyk :-).  Když jsem běhal, tak jsem se soustředil hodně na sebe – člověk musí být trochu sobec, aby to někam dotáhl. Teď je to přesně naopak, i když jsem na začátku, tak spíš dumám nad ostatními a přemýšlím, kde je prostor pro zlepšení, jak koho motivovat apod.

Rozvržení pracovního dne

První 2 měsíce byly celkem hektické. Musel jsem se doučit spoustu věcí, přesunout a dokoupit materiál atd. Navíc jsme měli v listopadu 2 soustřeďka, takže těch „obvyklých” pracovních dní ještě mnoho nebylo. Ale v zásadě se tolik oproti dřívějšku nemění – začínám pracovat kolem 8h (po odvedení syna do školky) a s nějakou přestávkou na oběd pracuji do cca 15-16h. V listopadu jsem ještě většinou seděl tak 2-3 hoďky u počítače večer, ale to už mě snad nečeká.

Poslední start Jana Šedivého v reprezentačním dresu – SP na Valdštejně. Foto: Petr Kadeřávek.

Čistě specializovaní závodníci na sprint z důvodu rozdělení MS?

Asi to k tomu dospěje. Pokud bude mít někdo výrazně větší šanci uspět na světové akci na sprintu, pak se asi logicky začne více zaměřovat na sprint a les pro něj bude spíše doplněk. Určitě to bude jedno s témat, které budeme muset po sezóně rozebrat s hlavním sprintovým trenérem Janem “Betem” Procházkou a promyslet, jak se k tomu RD postaví.

Kde bude český orienťák za 3 roky

I jako reprezentační trenér (a bývalý vrcholový závodník) bych si přál, aby orienťák zůstal čistým sportem v přírodě pro celou rodinu. Myslím, že to je naše hlavní přidaná hodnota oproti jiným sportům a doufám, že jí neztratíme. Těžko předpovídat, kam se bude vyvíjet městský sprint, ale moc bych si přál, aby to gró orienťáku zůstalo v lese, v horách, bažinách a hustnících.

Přání orienťákům do nového roku 2019

Všem bych popřál hlavně pevné zdravíčko. I když je to otřepaná fráze, tak bez něj je to prostě na pytel a užít si život, natož závody moc nejde. Ambiciózním běžcům bych přál, aby se nebáli do toho dát všechno. Bez risku si splnit sny nelze. A i kdyby se to nepovedlo, tak to bude skvělá životní zkušenost a za to to stojí! Bafíkům pak, aby pamatovali na to, že OB je naše druhá rodina a jejich spory končily s nadhledem a v kamarádství. Takže fajn rok 2019, ať vám to všem běhá, aby nám ten nový rok rychle neutekl :-).

Předávání trenérské taktovky proběhlo během SP v Praze. Foto: Petr Kadeřávek.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.