Novoroční sloupek: Přání pro rok 2021

od | 1. 1. 2021 | Fenomén, Komentáře, Orientační běh

V rámci Sloupků reprezentanta připravujeme každý pátek různé pohledy na ambice jednotlivých závodníků, jejich přípravu nebo cíle, ke kterému se upínají. Na dnešní den jsme si také připravili jeden sloupek. Nikoliv s reprezentantem, ale s předsedou OV MS 2021 Janem Pickem. Tady je jeho novoroční příběh.

Podařilo se. Je pátek 9. července 2021, krátce po dvacáté hodině. Svátek má Drahoslava, byla naočkovaná poslední tisícovka českých občanů proti COVID-19. Celý svět ale je duchem úplně jinde. Osm tisíc diváků přímo v aréně v Heřmánkách a dalších 1,2 mil. sledujících u televizních přijímačů po celém světě právě poslouchá českou hymnu. Miloš Nykodým to dokázal, stejně tak jako celá česká reprezentace. Cenný kov z každého závodu Mistrovství světa v orientačním běhu, to tu ještě nebylo. Jen Švýcaři nakonec byli o jednu zlatou medaili lepší, Daniel Hubmann se rozloučil s vrcholným orientačním během opravdu famózně a je vidět, že Simona Aebersold je jasnou nástupkyní Simone Niggli-Luder i Judith Wyder.

Končí vyhlášení a moderátor České televize Petr Kubásek neudrží slzu. „To je silnější než rozhovor s Michalem Krčmářem na poslední olympiádě. S orienťákem nekončím,“ nechal se slyšet. Povedlo se. Po sportovní i organizační stránce MS 2021 dopadlo fantasticky. Vše před zraky mnoha tisíc diváků, kteří po dlouhé době mohli konečně závodit v rámci WOC Tour, ale i fandit. Kapacita 2500 účastníků nestačila, ještě si organizátoři domluvili rychle výjimku. 3500 závodníků WOC Tour, 40 000 kumulativních diváků ve všech arénách. Ale i televizně vše vyšlo – záběry z dronů, poutavé předtáčky a GPS analýza, které rozuměli všichni. V posledním televizním studiu se schází reprezentační trenér Jan Šedivý a ředitel MS Jan Picek. Jen si plácli rukou a neskrývali radost. Vyšlo to na obou frontách. Teď jen z toho vytěžit. Mistrovství nebyl konec, ale začátek. Pro český orienťák. Pro region. Pro mladé reprezentanty. Pro zkušené reprezentanty. Pro všechny, kdo se na MS podíleli.

P. S.: Je to samozřejmě přání. Kdy jindy si ale něco přát, než v období vánočních svátků nebo v počátku nové roku. V roce 2021 budeme řešit celou řadu problémů, radostí, překážek. Ale na jednu věc se všichni společně těšit můžeme. Všichni si držme palce, aby Mistrovství světa, které se po 13 letech vrací do naší vlasti, dopadlo. Asi nebude vše tak růžové, jak je popisováno. Přemýšlejme ale pozitivně a dejme do toho všeho hodně energie. Jen tak naše sny mohou být reálné.

P. S. 2: Týden co týden já nebo někdo z mých kolegů přemlouváme reprezentanty k tomu, aby psali své postřehy ze života, názory, pohledy na věc. „Dyť to nic není,“ říkám si často v duchu, když dostanu negativní odpověď. No, tento Sloupek jsem psal natřikrát. Škrtal. Upravoval. Celé mazal. Stejně to není ono. Na tomto místě díky všem, kteří neúnavně píšou a posílají nám své texty, které budeme chtít i tradičně v pátek vždy otiskovat.

Mějte krásný rok 2021!
Jan Picek

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.