Nové obpostupy.cz!

od | 21. 6. 2021 | Metodika, OB v ČR, Orientační běh

Už je to nějaký ten pátek, co funguje nový portál OB Postupů. Pojďte se s nimi seznámit a ukázat si novinky, výhody a nevýhody.

Nové OB Postupy pro analýzu závodů

Mnozí závodníci, kteří se během karantény a závodního volna snažili dostat na starý web obpostupy.cz, neuspěli. Už jen to, že byly staré stránky vypnuté, nasvědčovalo, že se chystá něco nového. A opravdu. Začátkem května byl spuštěn nový portál obpostupy.orientacnisporty.cz (dostupný už i na staré doméně obpostupy.cz).

Celý portál se pyšní novým rozhraním, které je přehlednější, má modernější design a jednoduší ovládání. Spoustu uživatelů si ale stěžuje na nepřehlednost při výběru závodníků, kteří svou trať nahráli. Zatímco v seznamu na starých postupech se u závodníků s tratí zobrazovala hvězdička, na novém webu musíte každého ručně vybrat až poté zjistíte, jestli trať nakreslil, nebo ne. Portál má více podobných nedostatků, které budou určitě postupně vylepšeny k dokonalosti.

Nové rozhraní

Novinky

Hlavní novinka se týká především pořadatelů, kteří již nebudou muset posílat mapy emailem správcům portálu, ale sami je po založení účtu přes uživatelské prostředí nahrají a zveřejní. Tím odpadne spoustu administrativy pro správce, zrychlí se doba nahrání závodu a celý proces se pro pořadatele zjednoduší. Manuál pro nahrání závodu naleznete zde. Do budoucna by se hodila funkce volby oficiálních a neoficiálních závodů – tak, jak je to v kalendáři v ORISu.

Další novinkou, která zjednodušuje užívání portálu hlavně závodníkům je propojení se sociální sítí Strava. Orienťáci, kteří používají při běhání hodinky a své záznamy nahrávají na Stravu teď mohou využít jednoduché nahrání postupu. Nemusí již zdlouhavě stahovat gpx soubor z hodinek a ten poté nahrávat na web OB Postupy manuálně.

Drobnou novinkou, která ale určitě může potěšit je také možnost zobrazení statistik u jednotlivých závodníků. Uběhnutá vzdálenost, tempo, vystoupané metry a další hodnoty se zobrazí po kliknutí na jméno běžce a následně na ikonu i. Zajímavou funkcí je také možnost změny barvy “hada” jednotlivých závodníků.

V nové verzi zatím chybí možnost ukázat postup až od dané kontroly, což starší verze uměla.

Stále ve vývoji

Důvod vytvoření nového portálu byla špatná responsibilita a nemožnost dalšího vývoje a přidání nových funkcí. Ačkoliv se zdá, že má nový portál o dost funkcí méně, je nutné brát ohled na to, že je stále ve vývoji a spoustu věcí se teprve připravuje. Kdybyste měli jakoukoliv připomínku, určitě se ozvěte na media@orientacnisporty.cz,

Postupy ze starých závodů

Určitě se také ptáte, kde najdete dřívější závody, které byly na starém portálu. Správci právě pracují na obnovení dat ze staré verze a snad je brzy zpátky zpřístupní.

2 Komentáře

  1. Avatar

    Ahoj, tak jsem si nové OB postupy vyzkoušel a za mě bohužel v této fázi naprosto nepoužitelný. Dejte vědět, až to bude na úrovni Route Gadget 🙂

    Odpovědět
  2. Avatar

    tou responsibilitou jste asi mysleli responsivitu…

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 9. 6. 2023
a svátek má Stanislava.