Nová sprintová disciplína v poslední fázi testování

od | 31. 10. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

Na svém říjnovém zasedání odsouhlasil IOF Council mimo jiné i návrh třetí disciplíny pro chystané sprintové MS, které bude mít premiéru v roce 2020 v Dánsku. Mezi základní rysy nové disciplíny patří, že je to jednodenní závod s kvalifikací a vyřazovacími koly, kde „první v cíli, je vítěz“. Pracovně se o této disciplíně mluvilo jako o „Knock-out sprintu“, nicméně žádný oficiální název ještě není znám a IOF o ní ve všech dokumentech hovoří prostě jako o „třetí sprintové disciplíně“.

Momentka z testování knock-out sprintu v rámci MOC v březnu 2017. Tady se testovalo ještě ve variantě s handicapovým startem finále. (Foto: Dušan Vystavěl)

Council přijal návrh Foot-O komise, co se týká počtu vyřazovacích kol, počtu závodníků v rozběhu, počtu postupujících a principu postupování z jednotlivých rozběhů a směrných časů jednotlivých kol. Naopak Council nepřijal navržený způsob farstování tratí v rozbězích a vyzval ještě k dalšímu testování v několika původních variantách. Další fáze testování by měla začít okamžitě, během listopadu IOF zveřejní nový testovací dotazník a zve všechny pořadatele, kluby i reprezentační družstva, aby se do testování zapojili. Stačí zařadit navrhovaný formát disciplíny do svého tréninku či v rámci zimní ligy a následně prostřednictvím dotazníku zaslat feedback zpět na IOF. Zodpovědnou osobou za projekt nové sprintové disciplíny je Švýcar Daniel Leibundgut.

Ve světovém měřítku si tato disciplína odbude svou premiéru 4. října 2018 v Praze v rámci finále Světového poháru.

Co tedy o nové sprintové disciplíně víme?

Už takřka s jistotou víme, že nová disciplína orientačního běhu, bude disciplína sprintová a vyřazovací. Terén by měl být velmi běžecký, tedy park či členitá zastavěná oblast (budovy / ulice). Povoleno je i užití umělých překážek. Celý závod se poběží v rámci jednoho dne. Dopoledne proběhne kvalifikace, kde nebude omezena účast (na MS bude stejná jako v ostatních disciplínách, max. 3M + 3W z jedné federace + úřadující světoví šampioni) a na ní budou navazovat tři vyřazovací kola. Pro pořadatele se bude jednat o velmi náročný závod, protože bude pořádat de facto čtyři samostatné sprintové závody v jednom dni. V návrhu se počítá s tím, že by dopoledne či brzy odpoledne proběhla kvalifikace a první vyřazovací kolo (čtvrtfinále) z jedné arény a odpoledne či v podvečer semifinále a finále z druhé arény. Pro odpolední program se počítá i s diváckou kulisou a televizním přenosem.

Tabulka základních údajů o jednotlivých kolech. (Zdroj: orienteering.org)

Každé z kol by se mělo odehrávat na jiné trati, teoreticky i alespoň trochu v jiné části prostoru. Naopak všechny rozběhy v daném kole se mohou odehrát na stejné trati, startovat budou tedy jednotlivé rozběhy po sobě, přibližně v 10‘ intervalu. Směrné časy všech kol jsou 6-8 minut.

Z kvalifikace do čtvrtfinále postoupí 36 závodníků, kteří budou rozdělení do šesti rozběhů po šesti běžcích. Nejlepší tři z každého rozběhu, tedy 50% startujících, postoupí do semifinále. V semifinále bude tedy na startovní čáře 18 závodníků, rozdělených do 3 rozběhů. Do finále postoupí první dva z každého semifinálového běhu. Těchto šest finalistů bude bojovat o medaile. S „finále B“ o 7. – 12. místo, tak jak jej známe z ostatních sportů, se v návrhu nepočítá.

Co ještě zbývá rozhodnout?

Naopak ještě nevíme, jaká dělící metoda bude použita v rámci jednotlivých kol. V návrhu Foot-O komise figuroval tzv. „self choice forking“, tedy jakýsi „vlastní výběr varianty“. Závodníci si několik sekund před startem jejich vyřazovacího rozběhu mohou prohlédnout a rychle vybrat variantu trati v jejich rozdílné části, která jim přijde nejlepší. Na výběr by mělo být ze třech variant. Závodníci neuvidí celou trať, pouze tu část trati, která je rozdílná. Nevědí tedy ani, ve které části trati je dělení čeká. Provedou výběr a pořadatel jim připraví na start mapu ve variantě, kterou si zvolili. Ostatní závodníci v rozběhu nevědí, kdo si jakou variantu vybral. Naopak diváci v TV a na obrazovce v aréně by měli prostřednictvím kamer a grafiky tuto volbu vidět. Může se tedy stát, že budou mít všichni závodníci stejnou trať. Pro finále se poté počítá ještě s druhou volbou varianty během trati (výměna mapy za běhu s volbou varianty pro závěr závodu).

 

Výběr varianty – ukázka, co by měl závodník na výběr. (Zdroj: orienteering.org)

 

Výběr varianty – schéma startovního boxu. Závodník by si vybral variantu a vzal si mapu obsahující vybranou variantu. To vše pár sekund před startem. (Zdroj: orienteering.org)

Council tedy o tomto návrhu Foot-O komise není zcela přesvědčen a zatím jej nepřijal. Vyzval k dalšímu testování ve třech variantách. 1) Zcela bez farst (všichni závodníci v rozběhu mají shodnou trať). 2) „Self choice forking“ (navrhovaná novinka, viz. popis výše). 3) Motýlky (varianta, kdy všichni závodníci probíhají uzlovými kontrolami a dělí se do jednotlivých smyček).

Farstovat či nefarstovat? To je, oč tu běží…

Finální rozhodnutí o podobě tohoto závodu, které bude zahrnovat výsledky veškerého testování by mělo být známo do listopadu 2018. Tedy až po české premiéře v rámci SP.

Koho by zajímaly detaily, může si prostudovat obsáhlý návrh Foot-O komise IOF. Tam jsou popsány všechny detaily průběhu závodu, postupování, nasazování do rozběhů či sestavování výsledkové listiny.

3 Komentáře

 1. Avatar

  Kurva IOF a teď zpátky do lesa. Nechceme!!! další park disciplínu, která následně vezme další termín z kalendáře lesních disciplín. Zrovna tak ne další formát štafet, družstev o-team,, pokud není v kalendáři místo. To máme už celý podzim pořádat “jen” zimní ligy (tedy alespoň něco) místo těch družstevních a parkových disciplín. Klasiku aby závodník pohledal, vlastně už tady takových mladých, co to žádá asi ani není.

  Odpovědět
  • Avatar

   1. Nebuď sprostej.
   2. Myslím, že rozšíření 3. sprintové disciplíny do českých celostátních/oblastních luhů a hájů není úplně na pořadu dne, jelikož je to pořadatelsky obrovsky náročné a budu se hodně divit, když vůbec vznikne MČR. To, že je to na programu sprintového MS a ME (což navíc žádný termín z kalendáře lesních disciplín nebere), tebe asi úplně trápit nemusí.
   3. Nenavážej se do závodu týmů, neběžel jsi to a nikdo tě na to jezdit nenutí. Rozhodně existuje spousta lidí, kteří si to s kamarády zaběhnout radši, než ve stejném termínu nějaký příměstský oblž ve stokrát oběhaném zarostlém lese. Nechceš třeba zrušit Rodinky nebo HROB, aby bylo místo na klasiku v Krčáku?
   4. Nesouhlasím s tvým tvrzením, že mladí nežádají klasiku. Pořádnou náročnou klasiku miluju (stejně jako spoustu mých vrstevníků), ale musí se běžet na zajímavé trati (=volby) v odpovídajícím terénu (=volby umožňujícím). Kolik takových prostorů je v oblasti, kde se pořádají pražské+středočeské žebříčky? Za pěknou klasiku rozhodně nepovažuju, když se vezme plochý les 1 km x 1 km a natahají se tam přes celou mapu dlouhé postupy. Nevím, jestli potřebuješ běhat více klasik za cenu naprosto nevhodného terénu?
   5. Celý tento příspěvek je jen obyčejným veteránským mrčením “za našich mladých let bylo líp”.

   Odpovědět
 2. Avatar

  Hmm, klasika nikdy nebyla o těch “volbách”, to jen ta IOF či některé naše metodické semináře to tvrdí. Stačí si pročíst metodické dopisy ze 70. let, kdy se běhaly jen klasiky a ty zásady stavby tratí o žádných vynucených volbách mezi cestou A a B nemluví ba naopak. Ano proti klasikám je minimalizace plochy dnešních map, Kdo má na 6 či dokonce 14 kilometrů čtverečních jak bylo před 30 či 20 lety běžné, kdo by zaplatil mapaře. Nicméně jasný trend od ústupu běhaní v lese, extrémní zkracování tratí (kolik je závodů přes 10 km v nejdelší kategorii natož 12 či 13 km, kdy to tehdy bylo víkendovou normou) tu zřetelně je. A do toho ta primitivní stavba tratí (klasika volba mezi dvěma cestovkami, sprint jen nesmyslné odhady v zalomených uličkách a s umělými závorami, middle obvykle postavené jako korálky), A toto se dokonce někde na seminářích vážně dokola probírá. Jen pár stavitelů do roka, to naštěstí pojme jinak….

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.