Nová hřebovka od INOV-8: OROC 270

od | 21. 3. 2020 | Orientační běh

Do redakce se nám dostala k testování nová hřebovka od firmy INOV-8. Sama firma udává, že bota je doslova revoluční ve svém pojetí. Je tomu skutečně tak? Co nová bota nabízí? Dozvíte se v následujících řádcích!

Oficiální foto nové boty – vypadá pěkně. Je dobré se pokochat, než přijde první bahno…

Krátké představení

První věcí, která člověka bouchne u těchto bot do oka, vůbec není onen nejvzpomínanější dvojhřeb, nene. Je to při pohledu shora tvar boty. Jako byste si řekli, že tohle ani není INOV-8, spíš že je to taková ta klasická orientka. Proč? Oproti jiným botám má od pohledu výrazně úzký tvar, i při mé velikosti EU42.5 se jeví jako obří loď. A ono jo, dyť ta bota je fakt úzká! Navíc má výrazně zesílenou špičku, což dává znát, že by si mohla tykat i s náročným terénem.

I na omak bota nepůsobila tak lehce závodně jako třeba mnou používané X-Talony 225. Spíš naopak, povrch je drsný a zvlášť celá oblast kolem špičky boty působí podstatně pevněji, než u zmiňovaných X-Talonů.

Porovnání nových OROC 270 s X-TALON 225.

První seznámení

No musím se přiznat, nebyla to láska na první pohled. Jó to když jsem si vlezl do zmiňovaných X-Talonů, to byla jiná. Doteď si pamatuji, že jsem je nasadil a pak už to šlo samo. Tady u OROCů jsem byl prvních 10 minut takový no, jak to říct? Jak když si zvykáte zpátky na starší model. Byly nepohodlně tvrdé, nedokázal jsem si je zavázat tak, abych se na nich i na cestě cítil pohodlně… No zkrátka jak když si dáte levou na pravou a naopak…

Po povinném čtvrthodinovém rozklusu následovala pořádná dotahovací pauza, abych mohl trošku zrychlit a boty poslat i do terénu. U INOV-8 si pohráli s jazykem boty, je pěkné tvarovatelný, výškově je úzký a je jakoby střižen do ztracena. Tím pádem není skoro žádný přechod mezi jazykem boty a botou samotnou, tudíž tam člověka nemá co tlačit či otlačovat.

Na fotce je pěkně vidět tvrdý povrch boty, který by měl vydržet. V místech, kde se ale bota namáhá, jsou vidět praskliny v první vrstvě materiálu.

60 kiláků ve valašských terénech

U nás v lesích, kde raděj běháte lesem vedle cesty, abyste boty neutopili v bahně, boty dostaly řádně zabrat. V průběhu testování potkaly sníh, led, spoustu vody, ale taky sucho či asfalt.

Již zmiňovaná dvojhřebová konstrukce skvěle podržela v bahnitém terénů. Co musím vypíchnout bylo hlavně držení paty v sebězích. To jsem se po dlouhé době konečně nebál. Tam jsou hřeby dost cítit, že pomáhají. Stejný efekt má ale i přední strana hřebů v prudších výbězích. V přední půlce boty je to hned 8 párů hřebů (tedy vlastně 8 hřebů zahnutých do písmene “U”) a je to znát. Znát je i dvojice dvojhřebů uprostřed boty, která pomáhá, když stoupnete na klacek, a tak si nedáte na hubu.

Na konci přední části boty a na začátku paty můžete vidět, že boty nemá hřeby, ale zaslepení. Jsou to namáhané části a člověka by tam z hřebů mohly bolet nohy. Za mě supr řešení.

Co se u INOV-8 povedlo, je skvělé vyvážení tlumení na asfaltu. To je totiž zlý sen každých orientek. Potkáte asfalt a po půl kiláku klapkání máte pocit, že vám upadnou či shoří nohy. Tady se to naštěstí nekoná. Zkoušel jsem i několik kiláků po asfaltu v kuse a jediný požitek, který jsem měl, bylo pravidelné cvakání hřebů.

Pocity, pocity, pocity

Znáte to, jste na něco zvyklí, a tak ve vás nové boty vždycky vyvolají různé pocity, spoustu pocitů. Jak to bylo tady?

  • Tvrdost – to je nepříjemná vlastnost při každém obutí. Jako každé orientky časem povolí a musíte je pořádně dovázat. Takže ideálně s sebou tahat půllitr vody a na začátku je trošku polít
  • Přesnost v sebězích – to je supr, pata drží směr jak přibitá
  • Pocit fakt úzké boty
    • Obecně to je v lese skvělé, člověk se pak líp odráží
    • Otázkou je, za jak dlouho se roztrhá materiál na vnitřní straně klenby, který bude asi dost namáhán
  • “Chybějící” hřeby
  • Bacha na jazyk – člověk si musí dávat bacha, jak do boty leze, jinak to tlačí
Tyhle orientky jsou příjemné nejen v nejdrsnějších o-terénech, ale i na obyčejných lesních a asfaltových cestách.

Technické údaje

Terén: sníh a led
Drop: 4 mm
Šířka: precision
Podešev: O-ROC
Aktivita: Orientační běh, překážkový běh, Trailový běh
Hmotnost: 270 g
Výška tlumení v patě: 9 mm
Výška tlumení ve špičce: 5 mm
Tlumící materiál: POWERFLOW+
Výztuhy: PROTEC-SHANK I
Výška vzorku: 5 mm
Vkládací stélka: 6 mm

Boty se prodávají i ve druhé variantě s názvem INOV-8 OROC 290. Boty jsou šité na širším kopytě (standard), takže na své si přijdou i tlustonozí lidé. Tyto boty se nabízejí s vyšším dropem (8 mm).

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 29. 1. 2023
a svátek má Zdislava.