Norské závody zakončily světový pohár

od | 15. 2. 2023 | LOB, Reportáže, Závody

Rakousko—Lotyšsko—Norsko, taková byla reprezentační LOB sezóna. Pojďme se podívat na závěrečné kolo SP v norském Beitostølenu!

Kromě závodů SP byly tři závody zároveň hodnoceny jako Mistrovství světa U23 a zároveň světový pohár v této kategorii. A právě v té bojovali o přední příčky především Anežka Hlaváčová a Josef Nagy. V českém týmu se představil také junior Marek Štěrba, který jako čerstvý medailista z MS juniorů mohl prokázat svou formu i v kategorii dospělých.

Middle

Ačkoli český tým na úvodní závod úplně netrefil mázu, povedly se dva pěkné průniky navrch výsledkové listiny zásluhou 12. Josefa Nagyho a 13. Petra Horváta, kteří ztratili na vítězného Nora Baklida necelé 4 minuty. “Mapově dobrý, fyzicky jsem tak dvakrát umřel, ale lyže…” komentoval po závodě Josef Nagy, pro kterého to zároveň bylo skvělé 5. místo v rámci MS U23. Do sprintu vyráželi naši s odhodláním vylepšit výsledky z úvodního závodu!

Josef Nagy zajel na middlu skvělé 5. místo v U23 (foto: IOF)

Sprint

Ukázalo se, že sprinty našim reprezentantům letos docela sedí. Tři umístění v nejelpší patnáctce jsou toho důkazem — 13. Anežka Hlaváčová, 14. Petr Horvát a 15. Marek Štěrba na dostřel nejlepším. “31 vteřin na stříbro, fyzicky na doraz, mapově jsem to ustál, líp to nešlo,” psal po závodě nejlepší český muž. A co víc — dvě umístění na velké bedně na MS U23 (5. Anežka Hlaváčová a 6. Marek Štěrba)!

Dvakrát velká bedna na sprintu (foto: Czech Ski-o team)

Stíhačka

Závěrečná stíhačka a závěrečný boj o body do letošního SP. V mužích to byl norsko-finský souboj, který po hodině jízdy rozhodly až poslední metry. O dvě vteřiny vyhrál Jorgen Baklid, druhý Aapo Viippola měl náskok pouhých 6 vteřin na krajana Eeverta Toivonena, který bral třetí místo. Svou formu předvedla také Tove Alexandersson, která se po delší pauze představila na vrcholných LOB závodech. Na middlu skončila 8., ve sprintu 4. a stíhací závod již suverénně ovládla. Nejspíš se jen potřebovala trochu rozjezdit. Z našich se umístila nejlépe 16. Anežka Hlaváčová (opět 5. v U23): “Bylo to krásný, i když fyzicky už jsem byla v ripu. Dvě horší volby, takže jsem se dosti propadla pořadím.” Nejlepším mužem byl 20. Petr Horvát a skokanem dne se stal Josef Nagy, který se vyhoupl o 14 míst na konečné 24. místo.

Paralelně se závody SP se v Norsku jelo také Mistrovství světa veteránů, kde se na sprintu prosadili Radovan a Jiřina Kuncovi. Gratulujeme!

V celkovém hodnocení světového poháru 2023 se těsně mimo top desítku dostala 11. místem Anežka Hlavčová (4. v U23), nejlepším českým mužem je 15. Petr Horvát. V TOP 10 mužů v kategorii U23 je 7. Josef Nagy a 10. Jan Haček.

Mapa úvodního middlu mužů

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.