Norské a švédské vítězství na finské Jukole

od | 17. 6. 2019 | OB ve světě, Orientační běh

Švédský klub Stora Tuna ovládl letošní vydání největších o-štafet světa Jukoly po skvělém závěrečném úseku v podání Emila Svenska. Na rozdíl od žen, kde za Storu běhá Tove Alexandersson, by na vítězství tohoto poměrně mladého týmu v mužích však před závodem vsadil asi málokdo. Dá se proto mluvit o překvapení. Vítězství je o to unikátnější, že tým byl složen ze čtyř bratrů Svensků – Emila, Joakima, Viktora a Jespera. Sedmici doplnili Anton Sjøkvist, Olle Kalered a Henrik Johannesson.

Vítězný tým slaví v neděli nad ránem na doběhu. (Foto: Fred Härtelt)

Běželo se u Kangasaly, kousek jihovýchodně od Tampere. Terén byl zvlněný, místy poměrně zavřený se sníženou viditelností, místy výrazně členitý. Dělalo se poměrně dost chyb, hlavně v noci.

Na posledním úseku o vítězství bojovaly tři týmy, Emil Svensk rozhodl hlavně dobrým orienťákem, kdy se vyvaroval chyb. Jeho nejbližšími soupeři na posledním úseku byli Švýcaři – Matthias Kyburz za IL Tyrving a Florian Howald za Tampereen Pyrintö, kteří se tak museli spokojit se stříbrnou a bronzovou příčkou pro své norské a finské kluby. Loňští vítězové Koovee s Danielem Hubmannem na finiši skončili sedmí a předchozí vítězové a velcí favorité z IFK Göteborg na pátém místě.

Farsta na 4. kontrole posledního úseku, kde Stora Tuna jako jediná šla variantu D a dostává se do čela, naopak ztrácí Tampeeren Pyrintö.

 

Matthias Kyburz (IL Tyrving) chybuje na 14. kontrole a Emil Svensk (Stora Tuna) získává rozhodující dvouminutový náskok. Ačkoliv se pak ještě Kyburz na chvíli dokázal přiblížit, mezeru už nestáhl.

Na čtvrtý bramborový stupínek se vklínil totiž další švédský tým OK Linné, za který běžel výborný pátý úsek Miloš Nykodým, když svůj úsek vyhrál. Nejlepší šestku pak uzavíral tradiční finský klub Kalevan Rasti se dvěma Čechy na soupisce – Janem Procházkou a Pavlem Kubátem. Do elitní dvacítky už se jiný Čech nevešel, IFK Moras OK s Vojtou Králem a Markem Minářem skončila 27.

Na startu byly i dva ryze české kluby – OOB TJ Turnov a Tesla Brno. Lepší nakonec byl turnovský tým, který běžel ve složení Daniel Wolf, Petr Fodor, Martin Luštický, Jindřich Kořínek, Kryštof Hájek, Vít Zakouřil a Tomáš Thoř, když skončil na 139. místě. Tesla nasadila z velké části mladý tým z členů TSM, rozbíhal Vít Horčička, noční úseky zkušeně zvládli Adam Chromý a Petr Horvát a poté běželi Jan Sedlář, Vojtěch Gryc, Filip Adámek a Tomáš Bořil. V cíli z toho bylo 179. místo z 1964 přihlášených štafet.

Tým OOB TJ Turnov, který navazoval na 98. místo z roku 2008, tentokrát umístění v TOP100 pro několik větších chyb nevylepšil. Přesto bylo konečné 139. místo členy týmu hodnoceno velmi kladně. (Zdroj: FB OOB Turnov)

 

Venla pro norský Fredrikstad

Odpoledne před startem mužského závodu se tradičně běžela Venla – čtyřčlenné ženské štafety. Letos se z vítězství radoval norský klub Fredrikstad SK, který dovedla do cíle na první příčce Kamilla Olaussen. Závod se přitom vyvíjel poměrně dramaticky a pořadí se neustále přelévalo. Některé favorizované týmy dělaly velké chyby. Třeba Halden, kde první úsek skvěle zaběhla Sabine Hauswirth a vybudovala dvouminutový náskok, najednou po druhém úseku ztrácel pět minut a vypadl z elitní patnáctky. Do posledního úseku vybíhal na prvním místě IFK Göteborg, ale po špatné volbě a následné chybě ztratila Sara Hagström skoro čtyři minuty a měla ještě co dělat, aby za sebou udržela na třetím místě finské Tampereen Pyrintö. Kamilla Olaussen se velké chybě vyvarovala a doběhla tak svému týmu pro vítězství. První tři úseky běžely Marianne Riddervold Kahrs, Marie Olaussen a nestárnoucí Marianne Andersen. Druhé místo udržel IFK Göteborg a třetí Tampereen Pyrintö. Obhájkyně vítězství – Stora Tuna tentokrát ztratily na prvních úsecích poměrně dost a ani hvězdná Tove Alexandersson nedokázala dofinišovat pro lepší než 13. místo. K doublu Story, tak bylo letos daleko.

Rozhodující volba závodu, kde se Fredrikstad odpoutává od IFK Göteborg.

 

A následná chyba IFK Göteborg a Fredrikstad si míří za vítězstvím.

 

Vítězný tým Venly 2019. (Zdroj: www.jukola.com)

Do elitní patnáctky se nedostala žádná z českých běžkyň. Tedy alespoň ne v celkovém pořadí. V tom dílčím – úsekovém už ano, když na prvním úseku zazářila mladá naděje Markéta Mulíčková, která takto skvěle rozběhla štafetu Tesly Brno. Tesla postavila dvě štafety. Ta první (Mulíčková, Špringlová, Grycová, Kozáková) skončila na pěkném 84. místě. “Béčko” Tesly pak vybojovalo 146. místo. Přihlášeno do Venly bylo 1721 štafet.

Příští rok se slavná Jukola běží v domově Santy Clause, u severního polárního kruhu v Rovaniemi.

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.