Nominačky na MS ovládli skandinávští závodníci

od | 7. 6. 2021 | Orientační běh, Reportáže, Závody

O víkendu proběhly nominační závody na mistrovství světa, které se již za necelý měsíc uskuteční na našem území. Uspořádány byly závody na krátké a klasické trati. Velkou dominanci potvrdila hlavně švédská a švýcarská reprezentace, ale ani čeští závodníci neměli vůbec špatné výsledky.

Sobota – krátká trať (Tanvald)

Prvním nominačním závodem byla krátká trať, která se uskutečnila v blízkosti Tanvaldu, v terénu, který měl být použit pro Euromeeting, jehož uskutečnění zabránila nejhorší situace za celou dobu Covidu. Tratě, které postavil Michal Horáček a Martin Janata, byly umístěné ve velmi prudkém svahu. První část trati se nacházela v hustém kamenném poli, následovaly delší postupy, které závodníky přivedly do hustníkové pasáže, kde byly opět kratší postupy a po těchto kontrolách závodníci a závodnice již přiběhli do cíle, který se nacházel v tanvaldském kempu. Závod totálně opanovali švédští závodníci, v mužské kategorii obsadili prvních 5 pozic, švédské ženy obsadily 1. až 4. místo.

Mezi muži zvítězil Gustav Bergman, trať o délce 5390 metrů a převýšení 260 metrů zaběhl za 36 minut a 4 vteřiny, nejlepším z Čechů a tedy přímou nominaci na MS si zajistil Vojtěch Král, který na Bergmana ztratil 2 minuty a 24 vteřin, celkově z toho bylo 9. místo. Vojtěch Král však před časem řekl, že middle na MS možná vynechá, jinak by nemusel zvládnout zbytek velice náročného programu MS. Pokud by tomu tak bylo ve skutečnosti, tak by “nejlepším” z Čechů byl Miloš Nykodým, který doběhl na 17. místě, se ztrátou 3:30 na Bergmana.

Výsledky

Miloš Nykodým u jedné z kontrol (Foto: Petr Kadeřávek)

V ženách s náskokem 4 a půl minuty zvítězila superstar tohoto sportu, Tove Alexandersson. Nejlepší Češkou, a tedy přímou nominaci, zde získala Jana Knapová, která skončila na 7. místě, se ztrátou 5:49 na Tove Alexandersson. I další české závodnice si nevedly špatně – na 9. místě doběhla Denisa Kosová, na 11. místě Adéla Indráková a na 18. místě Karolína Teplá. Délka tratě žen byla 4610 metrů s převýšením 250 metrů.

Výsledky

Fotogalerie sobota

Mapa ženské trati

Neděle – klasická trať (Srbská Kamenice)

V neděli se závodníci přesunuli do Srbské Kamenice, kde byl pro ně připraven long, který zasahoval do terénů loňského MČR na krátké trati a do prostorů závodů Bohemia Orienteering 2019. Stavitelem tratí byl Petr Karvánek. Zajímavostí bylo to, že byly připraveny dvě mírně rozdílné tratě, které měly základní strukturu podobnou, ale některé kontroly byly mírně od sebe. Toto bylo uděláno z důvodu toho, že bylo přihlášeno hodně závodníků, kteří chtěli startovní interval alespoň 3 minuty a zároveň chtěli startovat brzy, aby mohli stihnout letadla do své další destinace.

Stavitel Petr Karvánek při obhlídce trati (Foto: Petr Kadeřávek)

V mužském závodě o délce 11150 metrů, převýšení 860 metrů a 18ti nebo 19ti kontrolách v závislosti na variantě zvítězil Nor Kasper Fosser, který tuto trať zaběhl za 87:20. Nejlepším českým závodníkem byl opět Vojtěch Král, který na Fossera ztratil rovných 7 minut a bylo z toho 5. místo. Na velmi pěkném 10. místě skončil Tomáš Kubelka, pro něhož je to první takovýto výsledek mezi nejlepšími světovými závodníky, není však překvapením, že přišel na klasice, jelikož klasika je pro tohoto závodníka nejsilnější disciplínou. Dalšími velmi pěknými výsledky našich bylo 12. místo Miloše Nykodýma či 15. místo Ondřeje Hlaváče.

Výsledky

Mapa mužské trati

Královnou ženské tratě se stala Tove Alexandersson, trať o délce 7500 metrů a převýšení 580 metrů zaběhla za 71 minut a 9 vteřin. Nejlepší z Češek byla Tereza Janošíková, která doběhla na 6. místě se ztrátou 9:33 na Tove. Terka tak zaběhla skvělý výkon poté, co kvůli drobnému zranění kotníku neběžela závod na middlu. O pouhé 4 vteřiny za ní zaostala další česká závodnice, Lenka Mechlová, která tak na doběhu ztratila přímou nominaci na tuto disciplínu. Na dalším, tedy 8. místě, doběhla svůj závod Adéla Indráková, ta na Janošíkovou ztratila 17 vteřin, 9. místo obsadila Jana Knapová, ta po více než 2minutové chybě na sběrku za Indrákovou zaostala o minutu a 8 vteřin. Dalšími dobrými výsledky bylo 13. místo Denisy Kosové a 20. místo Johanky Šimkové.

Výsledky

Fotogalerie neděle

Tove Alexandersson na občerstvovačce (Foto: Petr Kadeřávek)

Finální nominace bude zveřejněna v příštích dnech, na našem webu o ní samozřejmě bude článek. Do samotného MS zbývá již necelý měsíc, takže pokud to bude možné, tak přijeďte do arén a fanděte našim nebo se aspoň dívejte na ČT Sport.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 12. 2023
a svátek má Jitka.