NMNM: Pardubice ukázaly na “domácím” víkendu sílu

od | 25. 4. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

Nové Město na Moravě a Vysočina Aréna hostily tradiční trojkombinaci – sprint a 2x štafety. Velkou sílu ukázala pořadatelská Lokomotiva Pardubice, které téměř ve všech závodech atakovala příčky nejvyšší.

Víkendové závody začaly sprintem v Novém Městě na Moravě, který byl pod taktovkou místního oddílu OSN. Odpoledne pak byly na programu štafety, nedělní dopoledne patřilo taktéž štafetám, které byly oboje v režii Lokomotivy Pardubice.

Sobotní sprint

Kompletní závodní víkend byl odstartován sprintem. Kvůli spojení s odpoledním závodem se na start šlo více než 2 km a i cíl nebyl, jako tradičně, na shromaždišti. To však většině účastníkům nevadilo, protože sportovní část závodu byla velmi zajímavá. Pořadatelům se podařilo vyjednat pro účely závodu areál novoměstské nemocnice, kde probíhala drtivá část trati – hlavní kategorie do ní vbíhaly dlouhým postupem s řadou rozličných voleb. Zajímavým zpestřením byly také přechody přes hlavní silnici ve Žďárské ulici, které nebyly přímo na přechodech pro chodce, ale uměle vytvořené pro tento závod. Drobnou kaňkou byl jen horší laserový tisk, kde v některých částech mapy nebyly rozeznatelné malé plošky, zejména pokud obsahovaly vrstevnice.

V dámské elitě si pro vítězství doběhla Adéla Finstrlová (ZBM), která vyhrála hned mezičas na 1. kontrolu. I když v následující fázi se prala o vítězství s druhou Denisou Kosovou (PHK), pomohlo jí, že královehradecká závodnice udělala chybu na 12. kontrole a díky tomu zvítězila o 9 sekund. Půlminutovou ztrátu na vítězku měla Vendula Horčičková (LCE). V pánské elitě dlouho vedl Jakub Glonek (KAM), nakonec však v cíli byl o 3 sekundy pomalejší než vítěz Tomáš Kubelka (LPU). Dalších pětivteřinové manko měl Martin Roudný (LPU).

GPS: D18, H18, D20, H20, D21, H21

Výsledky

Mapa M21E

Sobotní štafety

Přes 300 štafet se ukázalo v sobotních štafetách, které zavítaly do oblíbeného biatlonového a bajkerského areálu v NMNM. Již na první pohled do mapy měl každý jasno – první polovina trati v lesní části, zbytek trati “sprintový” s kontrolami blízko u sebe na stadionu Vysočina Arény. Názory na zařezení “sprintové vložky na desítce” se dost lišily – pro někoho to bylo pěkné zpestření štafet, pro jiné zase zbytečné běhání po asfaltu při lesních štafetách.

Prvnímu úseku vládla Denisa Kosová (PHK1), která své štafetě vtvořila minutový náskok na zbytek startovního pole. Na druhém úseku se ale pořadí kompletně přelilo – do vedení se dostal zásluhou Patricie Nieke TUR1, průběžně druhá předávala Jana Peterová (LPU1) a třetí Martina Jirčáková (LCE1), o necelou minutu dále pak Eliška Hájková za KAM1. Diváckým úsekem před závěrečnými kontrolami probíhaly bok po boku reprezentantky Vendula Horčičková (LCE1) a Jana Knapová (LPU1). První jmenovaná ovšem zvládla lépe postup na předsběrku a vytvořila si drobný náskok, který udržela až do cíle. Za Luhačovicemi a Pardubicemi finišovala se ztrátou 1:43 Lucie Semíková za OK Kamenice.

Při pohledu do výsledků mužské kategorie hrál průběh závodu do karet favoritům, o kterých bylo jasné, že si rozdělí medaile a otázkou bylo jen, jaký kov pro svůj klub získají. Bylo zde ovšem jedno kdyby. První úsek zaběhl nejrychleji Jakub Glonek (KAM1) s minutovým náskokem na Jakuba Chaloupského (PHK1), třetí předávala štafeta LPU2, dále ZBM1 a následoval dalším balíkem závodníků. Na druhém úseku se pouze prohodilo pořadí na prvních dvou místech, když Ondřej Metelka předběhl Tomáše Rusého. Růžky sice vystrčila průběžně 3. štafeta ZTC1, ale bylo jasné, že průběžně 4. Miloš Nykodým (ZBM1) bude jasným favoritem na bronz. K žádnému dramatu nedošlo a Pavel Kubát doběhl PHK1 pro vítězství. Druhé místo brala po lepším fyzickém výkonu štafeta ZBM1 a třetí místo uhájila KAM1.

Mapa H21

Štafety byly dramatické nejen po ryze závodní stránce. Ono “kdyby” zmiňované v předchozím odstavci míří ke štafetě Lokomotivy Pardubice. Ta se od začátku pohybovala na medailových pozicích a na posledním úseku se dokonce finišman Martin Roudný ujal vedení a cílem probíhal jako vítěz. Ukázalo se ovšem že běžec prvního úseku, Matěj Kamenický, trénoval v embargovaném prostoru a následovala diskvalifikace vítězné štafety. Sprintová vložka v biatlonovém arénu přinesla i několik kontrol na hraně minimální povolené vzdálenosti třiceti metrů, to stálo např. za diskvalifikací štafety Turnova.

Na hraně nebo za hranou pravidel? Matyáš Štregl a diskvalifikace turnovské štafety na prvním úseku.

GPS: D21, H21

Výsledky

Nedělní štafety

Aréna nedělního závodu se přesunula od Černého rybníka východně k přírodnímu koupališti a navzdory nevlídné předpovědi bylo nakonec počasí na závod ideální – zataženo, ale bez deště. Tratě využily z části stejný prostor jako ty sobotní, v druhé polovině pak využili severnější část prostoru, a pak také bažinaté pasáže v závěru trati a v pytlíku. Přes kluzkou lávku se na trať vydalo 44 ženských štafet a první úsek byl velmi vyrovnaný. Balíku závodnic nakonec cukla Jana Pekářová (TUR2) následována štafetami SSU1, LPU1, LCE1 a KAM1. Na druhém úseku se do vedení dostaly Jana Peterová (LPU1) a Martina Jurčáková (LCE1), které předávaly ve shodné čase a očekával se velký souboj o vítězství. Jana Stehlíková (LPU1) ovšem Vendule Horčičkové (LCE1) cukla už díky lepší farstě na 1. kontrolu, následovala delší dohledávka K2 pro Luhačovice a bylo rozhodnuto. Vítězství tedy získala štafeta Pardubic před Luhačovicemi. Skvělý výkon na posledním úseku předvedla Markéta Mulíčková (TBM1), která svou štafetu ze sedmého místa vytáhla na bronz a tak tak, že nedohnala Vendulu Horčičkovou.

Mapa D21

V kategorii mužů posílili své štafety Jonáš Hubáček (LCE) a Tomáš Křivda (CHC1), kteří v sobotu běželi MČR na 10 000 m na dráze. A první úsek patřil právě Tomáši Křivdovi, kterému rychlý závod musel vyhovovat. Skvěle se držel také Daniel Wolf (TUR1), který ztratil 1:39. Třetí Vojtěch Sýkora (LCE1) již měl manko 2:23 a s drobným odstupem za sebou si vezl balík dalších závodníků. Rychlejší volbou na osmou kontrolu se do čela 2. úseku dostal za LPU1 Martin Roudný, který si vybudoval obrovský náskok téměř tři a půl minuty před LCE1, TUR1, TBM1. Ovšem na odstup dalších štafet nebyl velký a adeptů na medaile tak bylo mnohem více. Tomáš Kubelka (LPU1) s klidem udržel náskok a doběhl své štafetě pro vítězství. Druhé místo vyběhl pro Luhačovice Jonáš Hubáček, ovšem drama nastalo v boji o 3. místo. Do třetího úseku vyrazili na stíhací jízdu Jakub Chaloupský (PHK1) a Jakub Glonek (KAM1). Napínavý finiš až do posledních metrů nakonec zvládl lépe juniorský reprezentant Jakub Chaloupský a bronz tak putoval do Hradce Králové.

GPS: D21, H21

Výsledky

Na koho byste si vsadili? Tvrdý finiš nakonec ovládl Jakub Chaloupský (foto: Vojtěch Illner)

1 komentář

  1. Avatar

    Detail pro psavce textů – jak chybějící čárka mění smysl věty: I když v následující fázi se prala o vítězství s druhou Denisou Kosovou (PHK), pomohlo jí, že královehradecká závodnice udělala chybu na 12. kontrole a díky tomu zvítězila o 9 sekund.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.