Víkendové zasněžené zimní ligy
Dnes je 21.11.2019

LOB | Orientační běh | 28.01.2019

Zatímco přes 300 závodníků o víkendu obulo lyže na závodech ČP v LOBu v Krušných horách (na podrobnou reportáž se můžete těšit zítra), zimní ligy se mohly těšit z dalšího ryze zimního víkendu. Přinášíme reportáž od Havířovska přes jižní Čechy až na Liberecko.

5. závod Slezské zimní ligy

V Havířově proběhl pátý závod Slezské zimní ligy. Jednalo se o sprint, ve kterém každý závodník běžel dva různé mapové okruhy. Závodníci v sudé startovní časy začínali okruhem X, závodníci v liché okruhem Y.  První dvě místa mezi muži obsadili polští závodníci Tomasz Jarczyk a Ireneusz Waluga, které v cíli dělilo 21 vteřin, třetí skončil Pavel Rychlý. V ženách vyhrála Hanna Marszałek před Janou Juřeníkovou a Pavlínou Rychlou.

Sněhulákův kufr

V Jihočeské oblasti se jihovýchodně od Bavorova v obci Dub běžel další ročník Sněhulákova kufru. Název závodu tentokrát odpovídal počasí, kdy po celou dobu závodu sněžilo při teplotě kolem nuly, a tak byl terén zpestřen mokrou čerstvou sněhovou nadílkou. Běžel se scorelauf s hromadným startem na mapě Čarouše z roku 1982, což slibovalo silný zážitek ze závodu.  Kategorie A měla limit 80 minut na 19 kontrol, B limit 45 minut na 13 kontrol. Na nejdelší trati byli nejrychlejší Ivo Šafařík a Eva Veselá.

Hromniční trápení

Třetím závodem včera pokračovala letošní Sanasport brněnská zimní liga v Blansku. Jednalo se již o 18. ročník závodu Hromniční trápení, který původně vznikl jako součást Hanácké zimní ligy, jelikož Brněnská zimní liga tou dobou ještě tahala kačera. Právě z tohoto důvodu nešlo o klasický sprint na 12 – 15 minut, časy vítězů se pohybovali kolem půl hodiny. Na startu se postavilo přes 160 závodníků. S rychlou tratí si mezi muži nejlépe poradil jihlavský Marek Prášil, který o minutu a půl porazil Stanislava Mokrého, třetí Jiří Zelinka již ztratil 1:50. Mezi ženami dlouho vedla Natália Hiklová, ta však vinou chyb klesla na druhé místo, a tak se z vítězství mohla radovat Lucie Matulová. Na pomyslné bronzové pozici se umístila Jana Matušková.

GPS tracking

Rychnovská noční liga

V sobotu se konalo čtvrté kolo Rychnovské noční ligy, které hostil Kostelec nad Orlicí. Vzhledem k náročným sněhovým podmínkám dorazili jen ti nejotrlejší, odměnou jim však byla pěkná trať v zasněžených kulisách města. Nejlépe si s nástrahami nočního Kostelce poradil Tomáš Locker, který trať zdolal za rovných 17 minut, nejlepší ženou byla Lenka Stolinová.

Opět na Kozla 1-X-2

Na Kozlovi je vždycky dobře! V neděli 27.1. proběhl již dvanáctý ročník závodu Opět na Kozla. Lednové počasí dalo zabrat téměř dvěma stovkám účastníkům a především organizátorovi Chlebákovi, který po večerním sběru kontrol padl na znak. V hlavní kategorii A proběhl napínavý souboj o první místo, kdy rozhodla volba postupu na záludnou kontrolu X a přinesla vítězství Jakubu Glonkovi (AOP). Druhé místo vybojoval Arnošt Klánský se ztrátou 1:15, další dvě minuty zpět doběhl Jan Schulhof. Povinnou kontrolu X bylo možné sebrat kdykoliv během závodu – běžci vymysleli pět různých možností, jak na ni. Kategorii žen ovládla domácí Monika Doležalová (KAM). Překvapivý výkon podala v kategorii L fenka Sára, která doběhla dříve než její běžec, který ji hledal po lese. Závodníci se radovali z chutné svíčkové i z krásných cen od sponzorů Herbadent, Hamleys a Velkopopovický pivovar. Účast na příštím ročníku doporučuje delegace z daleké Anglie, která na závod přilétla již po několikáté.

Jarnězimní Turnovská liga

Zatímco první dvě kola Turnovské ligy byla svými podmínkami spíše “jarní”, tak třetí kolo, které se konalo v neděli v Železném Brodě, dostálo spíše druhé polovině názvu soutěže. V pátek byl prostor závodu skoro bez sněhu a sliboval krásný sprint, během noci ale napadlo na 15 centimetrů prašanu a husté sněžení neustávalo ani v průběhu závodu. Za velmi kluzkých podmínek se běžel dvoukolový sprint na nové mapě v úzkých uličkách města. Úvodní kvalifikace sloužila pro rozdělení do rozběhů a pro přidělení variant pro finále. Finále se startovalo po vlnách hromadně a byla zde použita rozdělovací metoda. Krom toho závodníky rozdělily i volby postupů a fyzická výkonnost. Mužskou tratí nejrychleji proklouzal Jan Schulhof. Ten za sebou výrazně nechal Tomáše Dlabaju, který v cílové rovince přefinišoval třetího Jakuba Omu. Mezi ženami byla nejrychlejší Markéta Thořová, která ale na jedné z kontrol přehlédla SI jednotku (byly pouze na některých kontrolách), a tak nejlepší v cíli s ražením v pořádku byla Šárka Sokolářová. Mapu si pořadatel nepřeje zveřejnit.

Momentka ze startu finále žen. (foto: Filip Wolf)

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *