Dnes je 17.02.2020

Orientační běh | Reportáže | Závody | 10.02.2020

Minulý víkend se kromě konečně prvních LOBů (o nich budeme psát zítra), které se odkládaly skoro měsíc z důvodu nedostatku sněhu, uskutečnily také některé zimní ligy.  Kromě toho proběhlo v Úvalech u Prahy i školení trenérů T3. To vše z pera Šimona Čtrnáct.

3. závod zimní ligy Valašské oblasti

Třetím závodem pokračovala v sobotu zimní liga Valašské oblasti. Na programu byl klasický městský sprint, který se běžel ve Vsetíně. Nejdelší trať T1, který měřila 4 kilometry, nejrychleji zvládl Filip Bartík z SKOB Zlín, který ji zaběhl za 24 minut a 46 vteřin.

7. závod Brněnské zimní ligy – O-Mikron

Sedmý závod Brněnské zimní ligy byl takzvaný O-Mikron, který se konal v neděli v severní části Brna. Podle popisu pořadatelů se jednalo o krátký závod v neurbanizovaném prostoru, který navíc pro hlavní kategorie obsahoval fintu. Tato finta spočívala v tom, že na začátku tratě byl scorelauf, který ale neměl úplně volné pořadí, tři scorelaufové kontroly byly modré a tři červené, závodník musel vždy vystřídat barvy, ovšem bylo jedno, kterou barvu orazil jako první. Terén byl poměrně náročný, měl velmi řídkou síť cest a také byl poměrně zarostlý. Ženskou kategorii ovládla Tereza Korpasová z brněnské Tesly, která trať dlouhou 1,8 km zvládla za 20:08, v mužích byl nejrychlejší Marek Prášil z Jihlavy, zdolat trať dlouhou dva kilometry mu trvalo 18 minut a 27 vteřin.

5. závod Zimní hradubické ligy

Pátým závodem Zimní hradubické ligy byla krátká trať, která se běžela od klubovny týmu OK99 Hradec Králové. Jednalo se o velmi rychlý middle v téměř rovinatém terénu, jelikož mužská elitní kategorie měřila 6,8 kilometrů! Tuto kategorii vyhrál pardubický David Procházka, který ji zaběhl za 37:27, na druhém místě se umístil věkem ještě dorostenec Filip Haas taktéž z Pardubic, na Procházku ztratil minutu a 46 vteřin, třetí skončil závodník OK99 Hradec Králové Petr Vítek, který za Procházkou zaostal o dvě minuty a jednu vteřinu. V ženské elitní kategorii, která měla 5,5 kilometru, byla nejrychlejší členka OK99 Hradec Králové a reprezentantka Barbora Chaloupská, ta trať proběhla za 34 minut a 34 vteřin, druhá byla závodnice hradecké Slavie Zuzana Jedličková, která měla manko na Chaloupskou dvě minuty a třicet sedm vteřin, třetí skončila dorostenka Martina Thýnová taktéž ze Slavie, která na Chaloupskou měla již výraznější ztrátu, konkrétně 8 minut a 24 vteřin.

PZL Únor v Úvalech

V neděli se konala i Pražská zimní liga, která se konala v Úvalech u Prahy, kterou organizovali sourozenci Barbora a Jakub Smolkovi z klubu Tretra Praha. Jednalo se o klasickou trať, pro ní byly použity různé terény, prvním z nich byl les nad samotnými Úvaly, který měl poměrně prudké svahy a několik kamenitých pasáží, kratší tratě byly pouze v tomto lese. Delší tratě se dostaly i do Klánovického lesa, který není tak kopcovatý jako ten nad Úvaly. Oba dva lesy byly poměrně zarostlé. Nejdelší trasa A měřila rovných 10 kilometrů a běžela se z části i v úvalské zástavbě, bohužel stále nejsou dostupné výsledky.

Školení trenérů T3

Od pátku do neděle probíhalo v již zmíněných Úvalech také školení trenérů T3, které organizovala taktéž Tretra Praha. Školení měl na starosti Jakub Ransdorf, účastníci měli mnoho zajímavých přednášek, například o sportovní přípravě dětí, technice běhu, metodice mapové přípravy a typech mapových tréninků atd. Účastníci školení si v neděli dopoledne mohli pro odreagování zaběhnout výše zmíněnou PZL.