Nedělní middlování u Tábora ovládli Nykodým a Kosová

od | 23. 5. 2018 | Analýzy, Orientační běh, Reportáže, Závody

Netradičně se v neděli 20. května po sobotním MČR ve sprintu běžel Český pohár a žebříček A na krátké trati. Pořádal ho stejný klub – SC vebr-sport, který pozval závodníky do lesního komplexu Pintovka na jihozápadním okraji města Tábor. Vítězství si v hlavních kategoriích odnesli Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové) a Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno). 

Tratě měly několik charakterů – začátek v nepřehledných porostech a vrstevnicových detailech, přeběh prudkého do svahu, závěr patřil kontrolám v čistém lese s řadou vegetačních i vrstevnicových detailů. Kopřivový háj. Tak nazval úvodní část Petr Klimpl a bohužel měl pravdu. V březnu, kdy autor tohoto článku tuto část mapoval a připravoval tratě pro závod, zde žádná kopřiva nebyla, celý prostor byl krásně  běhatelný a bez podrostu. Ještě 14 dní před závody při lístečkování bylo vše zarostlejší, ale naprosto regulérní. Bohužel mohutný vzrůst vegetace nepřekvapil jenom mě. To, že později startující měli velkou výhodu, je bohužel fakt. Na druhé straně vyhráli ti nejlepší.

D21E

V ženách již od první kontroly vedla Denisa Kosová. Ta sice přepustila vedení Vendule Horčičkové, ale pouze na chvíli, a to mezi 6. a 7. kontrolou. Osmička byla pro řadu žen prokletá, chybovala zde skoro půlka včetně luhačovické závodnice. To byla rozhodující chyba, protože zde Horčičková ztratila skoro minutu a tuto ztrátu až do cíle nedotáhla. Vyrovnanost prvních dvou žen také dokládá mezičas na 15. kontrolu, který byl pro D21E nejdelší postup – Vendula zde porazila Denisu o pouhou sekundu. V cíli je dělilo 74 sekund a vítězství si odnesla Kosová. Třetí místo si po vyrovnaném výkonu bez větších chyb odnesla brněnská Magdaléna Tužilová.

Nejlepší tři ženy v nedělním závodě. Foto: Helena Hudečková.

Ženská trať nabídla několik zajímavých momentů, a to převážně v úvodu trati. Velké varianty postupu nabídla kontrola 4. Jako nejrychlejší se ukázala varianta přímo s vyhnutím se nejhorších hustníků a podrostu. Přesně tento postup zvolila vítězka Denisa Kosová, podobně šla i v cíli druhá Vendula Horčičková. Ostatní varianty se jevily jako ztrátové. Obíhačka zprava stála Omovou 46 sekund, přes minutu ztratila Zdenka Kozáková volbou přes start.

Kontrola 4 na trati D21E

Najít si vhodnou stopu terénem. To byl cíl postupu na kontrolu 15. Rozhodla fyzická vybavenost jednotlivých závodnic. Jak již v úvodu bylo nastíněno, vyrovnanost prvních dvou závodnic se projevilo právě na tomto postupu, kde je dělila jedna sekunda. Ostatní varianty se jevily časově nevýhodné.

Kontrola 15 na trati D21E.

H21E

U mužů situace byla opačná. Překvapivě volili mnohem různorodější varianty než ženy. V cíli slavil vítězství Miloš Nykodým, který uplatnil svoji vynikající fyzickou formu a zároveň se vyvaroval větších chyb. To ukázal například na postupu 7, kdy se nebál (jako jeden z mála) vystoupat 50 výškových metrů, a přesto ho ovládl. Otázka je, zda by na jiném postupu nenadělil soupeřům více: na severní variantě po cestě totiž Vojtěch Král ztratil 6 sekund, variantu “po vrstevnici” zase běžel například Marek Minář, a ten byl o 12 sekund pomalejší než Nykodým.

 

Kontrola 7 na trati H21E.

Po traverzu a výběhu následoval postup na desátou kontrolu. Miloš Nykodým uplatnil znovu stejnou taktiku – spíše po cestě, i když s větším převýšením. Tato volba ani stavitele nenapadla a z mezičasů lze usoudit, že nebyla nejrychlejší a Nykodým zde ztrácí. Král zase naopak běží přes kontrolu č. 12, ale nechává skoro minutu na dohledávce, čímž definitivně přišel o boj o zlato.

Kontrola 10 na trati H21E.

Šestnáctá kontrola byl delší postup a stavitel byl zvědavý, co závodníci vymyslí, protože byl už na konci a únava musela být už značná. Výborné fyzické předpoklady potvrdilo duo Král-Nykodým. I když každý vybral jinou stopu – Vojta tentokrát zvolil delší variantu, ale po cestě – rozdíl na kontrole byl 3 sekundy ve prospěch Krále. To však Milošovi nemuselo vadit, v té době držel luxusní náskok skoro dvou minut. V poslední části před cílem se udála jedna podstatná věc – chybuje Daniel Hájek a ztrácí třetí pozici, na kterou vyšplhal pardubický Radek Nožka.

Kontrola 16 na trati H21E.

 

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.