Na slovíčko s Martinem Křivdou

od | 22. 2. 2021 | Co dělají mimo les, Metodika, Orientační běh, Rozhovory

Dnes jsme si na slovíčko pozvali Martina Křivdu. Choceňského závodníka, grafika a programátora. V poslední době bylo o něm slyšet jako o autorovi nového online tréninkového deníku pro orienťáky. Jak vznikal? Jaké jsou plány dalšího rozvoje? Nebo co všechno umožňuje? I o tom je dnešní rozhovor.

Martin Křivda ve Švédsku (zdroj: archiv autora)

Ahoj Martine, jak se máš?
Ahoj, děkuji za optání. Mám se střídavě oblačně, většinou polojasně až jasně a momentálně se usilovně snažím proprokrastinovat k dopsání mé diplomové práce.

Co to vlastně je tréninkový deník a k čemu slouží?
Tréninkový deník je určitě skvělým nástrojem, který pomůže sportovci růst, dává mu do ruky mocnou zbraň a z ní může vytěžit vše, co do toho tréninkového deníku zapíše. Může zapisovat jak své sportovní výkony, které odpracoval, ale také regeneraci, zranění, nemoci. A na tyto data se může dívat zpětně do minulosti, aby mohl v budoucnosti předcházet nějakým chybám, nebo optimalizovat ten trénink tak, aby byl efektivnější. To je v principu ten tréninkový deník. To, co si do něj každý zapíše, je už na jeho uvážení, na ukazatelích, které se v tom daném sportu sledují a na tom, co je pro něj důležité. Může to být vybavení, strava, všechno, co ho napadne a co chce on sám sledovat.

Dříve, než Tréninkáč vznikl, používala se jiná řešení. Proč jste začali s vývojem Tréninkáče?
V orientačních sportech se doposud převážně používal tréninkový deník v tabulkovém procesoru (např. Excel – pozn. red.), který vytvořil už někdy v roce 2004 Radek Novotný a od té doby se vylepšoval a stále tu byl. Jednalo se o jednoduchou excelovskou tabulku, kde se zapisovaly sumární naběhané, nebo natrénované součty a Excel to zpracovával a vyhodnocoval data do metodiky, která už je tu v orientačních sportech několik desítek let. Ten Excel vlastně ulehčoval práci, oproti třeba papírovému deníku, tak že ty sumární součty za jednotlivé cykly se vykreslovaly automaticky a sportovec to nemusel dál ručně sčítat, přepisovat a dále graficky zpracovávat. My jsme se toto řešení pokusili posunout ještě dál s tím, že jsme vymysleli Tréninkáč a naším záměrem bylo ten proces celý ještě zjednodušit, zpřesnit, motivovat sportovce o vedení tréninkového deníku a pokusit se zvýšit udržitelnost tréninkového deníku z dlouhodobého hlediska. Jelikož hodně sportovců už má nějaké chytré zařízení, chytré hodinky, sporttestery, které jsou propojené s cloudem, tak jsme se snažili ten Tréninkáč napojit na nějakou službu, která už tady existuje a kterou ti sportovci používají (sociální síť Strava – pozn. red.). Z ní se ty data tahají a sportovec už je vlastně jen koriguje, upravuje, zařazuje do těch specifických ukazatelů a pak ty data vyhodnocuje. Ten samotný zápis ale vlastně vychází z tvrdých dat té aktivity.

Vývojový diagram ukazující fungování Tréninkáče (zdroj: archiv autora)

Kdo všechno za Tréninkáčem stojí?
Původní myšlenka byla od Pavla Košárka, šéftrenéra juniorské reprezentace, který přišel s vizí, že by se daly využívat data z hodinek, protože je vlastně všichni mají. Jsou tam podrobná data z celého průběhu tréninku. Na nějakém soustředění jsme to společně zkonzultovali a já jsem pak přišel s návrhem, jak by to řešení technicky mohlo vypadat, Pavel mi doplňoval metodické postupy. Pak se do vývoje přidal i Vojta Král, který zase doplnil své poznatky, kam by se deník mohl posouvat a jak on by si to představoval, aby to byl opravdu mocný nástroj a měl neomezené možnosti používání v orientačních sportech. Velké díky patří i všem dalším, kteří se podíleli a podílejí na testování a posílají nám podněty na zlepšení.

Teď už existuje několik dalších tréninkových deníků, které jsou známější a používají se třeba i pro jiné sporty. Jak se od nich konkrétně liší Tréninkáč a jaké má výhody?
Těch tréninkových deníků je tady opravdu spousta, ale upravených na orientační běh tady moc není. Existuje deník T-Pak, který byl vytvořený švýcarskou federací, ale jedná se o již neaktuální projekt. A zároveň zastává metodiku, kterou trénují Švýcaři. My jsme se snažili vytvořit optimální nástroj, který bude postavený přímo na míru české metodice orientačních sportů a bude tu pro všechny o-běžce volně k používání.

Proč je dobré používat tréninkový deník?
Tréninkový deník pomáhá sportovci plnit stanovené cíle, a právě podle té historie, kterou má zapsanou, se zpětně může dívat na všechny dílčí úspěchy a hledat kde udělal jaké chyby.

Jaké jsou další plány rozvoje Tréninkáče?
Plány určitě jsou, s vývojem jsme teprve na začátku, a ještě máme hodně práce, na které je potřeba pracovat. Momentálně je prioritou opravit nějaké drobnější chyby, které v té aplikaci jsou a víme o nich. Vysokou prioritou pro rozvoj aplikace je, že chceme umožnit rozdělit jednu tréninkovou fázi do více druhů sledovaných aktivit, tak aby sportovec mohl čistě zapisovat čas, který strávil rozklusem, pak výkonem na trati a opět zase výklusem. To teď momentálně nejde. Pokud je vše zaznamenáno jako jedna aktivita v hodinkách, tak to může být zařazeno pouze jako jeden druh aktivity. To je hlavní priorita dalšího rozvoje, do budoucna určitě ještě tvorba tréninkových plánů pro trenéry, porovnání plánů vs. natrénované skutečnosti a další různé integrace s načítáním výsledků z ORISu, vypočítáváním vážené zátěže a spousta dalších vychytávek, designové věci. Tak, aby to bylo opravdu příjemné na používání.

Ty jsi se teď dostal k těm integracím, neplánujete nějaké propojení se záznamem postupů, případně s již fungujícími portály, že by Tréninkáč byl spojený i s tou mapovou částí tréninku?
Ještě jsem se k tomu nedostal, ale určitě se o to budeme pokoušet tak, aby Tréninkáč sloužil vlastně jako takový rozcestník. Když budeš chtít analyzovat svůj výkon, tak aby ses nemusel proklikávat několika weby, ale abys to měl všechno pohromadě v Tréninkáči. Momentálně tam jde přidat ručně odkaz na postupy, ale chtěl bych to automatizovat.

Snímek obrazovky nástěnky Tréninkáče (zdroj: archiv autora)

V přednášce o Tréninkáči si mluvil o své diplomové práci. Jakou přesně má souvislost s Tréninkáčem?
Má diplomová práce se původně měla zabývat pouze nasazením Tréninkáče do prostředí orientačních sportů, ale nakonec se zabývá z metodického hlediska celým životním cyklem vývoje informačního systému – Tréninkáče. Jedná se vyloženě o analýzu, rešerši stávajících řešení, které tady existují a dále se pak zabývá návrhem té aplikace z metodické stránky věci.

Tak jo, to je všechno. Děkuju ti za rozhovor a těším se, že uvidíme někde na závodech.
Já se taky těším a děkuji moc za rozhovor.

Tréninkáč

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 12. 2023
a svátek má Jitka.