Na slovíčko s Danem Wolfem

od | 22. 4. 2021 | Orientační běh, Rozhovory

5 let jsme se tomu bránili. Rozhovor redaktora O-News.cz s jiným členem redakce. Ale pokud je zpovídaný sportovní ředitel Mistrovství světa 2021, člen vedení sekce OB, spoluzakladel O-News.cz, místopředseda OOB TJ Turnov, rád organizuje závody a kouká na orientační běh nejen v ČR v širším rozhledu, pak nebylo cesty zpět. Dnes si můžete přečíst rozhovor s Danem Wolfem, jeho první pro tento portál, kterého zpovídal Honza Picek, je tedy možná víc osobnější než jiné.

Jak ty ses vlastně dostal k OB? Mám pocit, že nikdo z tvé rodiny OB nedělal?
Náhodou, děda běžel pár závodů v mládí v samých o-začátcích, dokonce prý v nějakém závodě porazil Vaška Zakouřila, alespoň se tím rád chlubí. Ale jinak máš pravdu. Když jsem byl malý, tak jsem se věnoval sjezdovému lyžování, ale bohužel jsem vždycky měl určitý pud sebezáchovy, a tak jsem v tom nijak nevynikal. Ale v rámci letní přípravy jsem kluky porážel v krosech a přespolních bězích, no a od malička mě baví mapy. Takže, když rodiče napadlo, že se to dá spojit, tak to byla jasná volba. V Turnově navíc v té době Filip Stárek rozjížděl velkou skupinu mládeže, takže mě to hned chytlo. Nakonec jsem z té skupiny jako jeden z mála zůstal aktivní až dodnes.

Ty jsi byl dorostenecký i juniorský reprezentant, ale pak v dospělé repre jsem Tě neviděl. Co se stalo, neměl jsi ambice?
Ambice jsem asi i měl, ale neměl jsem výkonnost. Jsem typická oběť systému, jak byl tehdy nastaven. V juniorech jsem byl až ten 4.-6., o kterém se vedly diskuze o nominaci na JMS a tedy logicky nebyl vzat do seniorské reprezentace. První roky v dospělých jsem běhal asi nejlépe “v kariéře”, ale nepodařilo se mi to úplně výsledkově prodat, vždycky mě nějaká ta chybka srazila. No a pak jsem se zranil a začal pracovat a pořádat a šlo to z kopce. Do nejlepších orienťáckých let už jsem si trénovanost neudržel. Ale v rámci možností samozřejmě stále běhám a moc rád si zazávodím, hlavně ve štafetách.

Dan jako úspěšný závodník na MED 2009 v Srbsku. Foto: archiv Venduly Horčičkové.

Za to jsem Tě viděl ještě jako neplnoletého stavitele tratí na legendární Drábovně. Jak se stalo, že v 15 letech jsi měl možnost postavit tratě pro velmi známé Pěkné prázdniny?
No, mě od začátku na orienťáku moc bavilo kreslit mapy, stavět tratě, takže to byla logicky oblast pořádání, o kterou jsem se zajímal. A protože mám Drábovnu de facto za barákem a je to můj domácí terén, tak jsem dostal nabídku si tam postavit krátkou trať. Když jsem tedy ty tratě nedávno našel, tak bych dnes řekl, že jsem postavil spíše řetízek kontrol, ale byla to super zkušenost. Ono to na Drábovně moc pokazit nejde. Jen mi bylo myslím už 16, ale rok předtím v těch 15 jsem stavěl oblastní žebříček. To byla první velká škola stavby ve skalách.

Kde jsi jako takto mladý sbíral zkušenosti a inspiraci?
První závody jsem stavěl vždy ve dvojici s Mírou Folprechtem, který v té době platil u nás v oddílu za jednoho z nejzkušenějších rozhodčích a zasvětil mě do principů stavby různých kategorií, hlavně veteránských, se kterými jsem v tom věku hodně bojoval. Zkušenosti jsem sbíral postupně, stavěl jsem hodně tréninků, poslouchal reakce v cíli, i ty kritické a snažil se neopakovat chyby. A že jich bylo. Hned první postavený závod byl málem taky můj poslední, co já jsem dostal vyčiněno od některých veteránek, kterým jsem postavil nádhernou kontrolu do skalního průchodu, do kterého se ale některé z nich nevešly a musely čekat, až přiběhne někdo útlejší, aby jim orazil. To je samozřejmě úsměvné, ale 15 letého dorostence “kost a kůže” to prostě nenapadne. Orienťák je prostě zkušenostní sport ve všech směrech.

Od té doby už uplynulo mnoho let, nyní jsi v pozici sportovního ředitele celého MS 2021. Jaká k tomu vedla cesta?
Dlouhá. Pokud si dobře pamatuji, tak to bylo někdy v roce 2009, kdy jsme se v restauraci D’Artagnan s Tebou a Jančou Kubátovou domluvili, že uspořádáme společně oblastní žebříček, ME dorostu a pak třeba někdy MS. Dva oblastní závody se realizovaly hned další rok, na MED jsme kandidovali dvakrát bez úspěchu, tak jsme to radši přeskočili tedy rovnou na to MS.

Srpen 2009. Zrod myšlenky uspořádání MS v daleké budoucnosti v hlavách Wolfa, Kubátové a Picka. Trio tvoří i jádro OV letošního MS. Foto: Jan Picek.

Ne, vážně, cesta ke sportovnímu ředitelování MS2021 vedla samozřejmě hlavně odjinud. Začala někdy v roce 2013, kdy mě oslovil David Aleš na stavbu tratí sprintu ME v Jeseníku, tam jsem se postupně stal vedoucím celého úseku tratí. Byla škoda nabyté zkušenosti zahodit, tak jsem pokračoval na finále Světového poháru 2018, kde jsem původně chtěl pouze stavět sprint, ale nakonec jsem k tomu zastával funkci sportovního ředitele, no a mělo to vyvrcholit na MS 2021. Tam jsem naopak měl být pouze sportovní ředitel, ale okolnosti tomu chtěly a po přidání sprintových disciplín jsem se stal i stavitelem.

Co aktuálně v týmu MS řešíte?
Aktuálně bohužel řešíme spíše smutné věci. Covid nám stále neúnavně nahlodává naší vizi vysněného MS. Už zrušil spousty připravených akcí a organizaci dalších zejména tréninkových aktivit stále velmi komplikuje a prodražuje. Nyní probíhají dlouhé diskuse nad osudem WOC Tour a přítomností diváků v arénách, nad čím visí pomyslný damoklův meč. Bylo by to strašně smutné MS a já stále pevně věřím, že do arén diváky nějak dostaneme a udržíme perfektní atmosféru, kterou si taková akce prostě zaslouží.

Dan jako pořadatel. Foto: Alena Voborníková.

A na sportovním úseku? Co dva měsíce před MS musí být připraveno?
Na sportovním úseku teď finalizujeme tratě, probíhají revize map a rozjíždějí se návazné práce, hlavně ve městech, kde vyjednáváme s vlastníky areálů a pozemků, co je kde potřeba otevřít, zpřístupnit či naopak uzavřít. Důležité datum je půlka května, kdy zde budou na inspekci kontroloři z IOF a následně také proběhne finální návštěva televize. Takže do té doby musíme mít vše odladěno a snad nám bude vše finálně schváleno. Poté začneme spolu s vedoucími plánovat z hlediska času, místa a zdrojů odvozené úseky, jako start, roznos a hlídání kontrol, přípravy podkladů pro televizní analýzy a předtáčky, apod. No a v červnu nás čekají oficiální nominační závody a přípravy map do tisku. Práce je ještě dost.

Stavíš tratě, trénuješ, pořádáš MS 2021, jsi velmi aktivní v klubu, jsi ve vedení sekce OB. Co vlastně tvůj volný čas? Je to v podstatě čistě orienťák nebo najdeš čas i na jiné kratochvíle?
Jasně, že najdu. Jezdím na kole, na lyžích, snažím se stíhat trochu starat o zahradu, koukám na sport nebo filmy, občas si rád něco přečtu. Ale ano, můj volný čas se teď točí hlavně kolem orienťáku a před MS obzvlášť. Ale věřím, že po mistrovství zase zbyde více času i na další o-aktivity. Na oddíl, kde se teď moje práce smrskla na občasné pořádání tréninků a lehkou výpomoc s pořádáním Pěkných prázdnin, na to trénování a také třeba na Sekci OB a celostátní orienťák, pokud budu zvolen.

Ano, my se bavíme necelých 14 dní před Valnou hromadou ČSOS a také Shromážděním sekce OB. Ty jsi jeden z kandidátů do vedení sekce, máš již zkušenosti z předchozího volebního období. Co se Ti nebo vám povedlo?
Já myslím, že se povedla spousta věcí. Dařilo se držet celostátní závody na vysoké úrovni, reprezentace vozila pěkné výsledky i přes změnu realizačního týmu, fungoval projekt TSM, probíhala řada rozvojových a metodických projektů. Jsem rád, že se podařilo rozvířit velkou diskusi o budoucnosti našeho závodění a soutěží, která sice nebyla zatím ukončena a dotažena k realizaci nijak koncepčně, ale pandemie nám teď dala nečekanou příležitost leccos vyzkoušet a třeba i urychlit, k čemu bychom asi stejně dospěli. A asi se i v rámci možností povedlo zvládnout loňský rok a zajistit alespoň uspořádání hlavních MČR sezóny. Byť jsem zpočátku byl proti rozsáhlému rušení všech akcí hned zjara, ale zpětně viděno to bylo moudré. Jen škoda léta, které bylo ve finále skoro v normálu a my ho nevyužili. Ale to nemohl nikdo vědět.

Dan jako analytik. Foto: archiv Daniela Wolfa.

Ty jsi byl předsedou metodické komise, co bys vypíchl z oblasti metodiky?
Jsem hlavně moc rád, jak se podařilo za poslední období metodiku nastartovat. Byť nebudu zastírat, že můj podíl na tom není nikterak velký. Spíš malý. Tato oblast v prvních dvou letech, co jsem byl v MK hodně stagnovala, spoléhala se jen na občasnou dobrovolnou činnost některých trenérů či funkcionářů. Dařilo se tak zajišťovat hlavní školení, evidovat licence, občas vydat nějaký materiál. Nápadů byla spousta, ale nebyly zdroje, energie a hlavně čas. Metodickou komisi jsem v podstatě zdědil, ale řešil jsem hlavně jiné věci v OB. Jako zásadní považuji, že se podařilo vytvořit pozici metodika, byť na částečný úvazek a najít vhodného kandidáta. A také že jsi převzal Metodickou radu a vložil do ní část své o-energie a času a hlavně na to získal finance. Tím se řada nápadů, o kterých jsme se dlouho bavili, jako hlavně jednotný web metodiky, začala hýbat a hlavně dotáhla.

S čím jdeš do voleb tentokrát? Co svaz nebo lépe sekci orientačního běhu nejvíce podle tebe trápí?
No hned navážu. Chtěl bych se v případě zvolení zasadit o revizi komisí sekce. Po minulých volbách se nic moc nezměnilo, každý pokračoval ve své komisi, oprášilo se složení. Rád bych se na ně teď podíval trochu blíže společně, jasně vydefinoval, co od které komise očekáváme, jestli plní tento účel, jestli třeba někde netříštíme zbytečně síly. A nastavil zodpovědnosti. Možná přijdeme na to, že některou už ani nepotřebujeme nebo naopak třeba je čas zřídit jinou. Například budu klidně střílet do vlastních řad a pokračovat v tématu. Říkám si k čemu máme metodickou komisi sekce, když máme metodickou radu svazu, která řeší z 90% stejně OB a většinu činností postupně převzala? Finance se řeší na úrovni svazu, takže metodická rada je logicky ta, která má určitý budget na své projekty. Přijde mi to jako tříštění sil a raději bych měl jednu fungující skupinu, která bude zastřešovat všechny projekty na další období, dostane na ně rozpočet a bude je posouvat. A zástupce sekce může být její pevnou součástí. Navíc tady nejsou vyjasněny zodpovědnosti mezi MK sekce, MR svazu či metodikem. Samozřejmě se vždy domluvíme, kdo co zařídí, ale nové volební období vidím jako velkou příležitost se na toto podívat.

A co soutěžní komise, kde jsi byl minulé období také členem? Ta funguje dobře?
Samozřejmě bych se rád zaměřil i na fungování ostatních komisí, do kterých třeba teď tolik nevidím. Do Soutěžní komise trochu vidím a zajímá mě velmi, neb se stále cítím být závodníkem a téma soutěží je mi blízké a bude určitě hlavním tématem nového vedení sekce OB, které bude muset po krizi soutěže nastartovat. Slyšel jsem hlasy, že je v SK moc lidí a není tak operativní. Ale, abych odpověděl na Tvou otázku, ano, musím říct, že zrovna soutěžní komise fungovala v minulých letech pod vedením Petra Klimpla z mého pohledu velmi dobře. Myslím, že se tam za poslední období dostalo hodně nových tváří, mnohde i mladších a spousty nových názorů. Doufám, že tito lidé budou chtít pracovat pro český orienťák i nadále. Právě ze soutěžní komise vlastně teď vzešli i další noví kandidáti do vedení sekce, čemuž jsem velmi rád. Komise se na podzim rychle etablovala na online meetingy, což je pro ní určitě cesta do budoucna. Líbí se mi, že v SK mají zástupce jednotlivé soutěžní oblasti či regiony, to bych určitě rád zachoval.

Jaká jsou pro tebe hlavní témata v oblasti soutěží?
Hlavní téma a úkol pro nové vedení samozřejmě je zajistit, aby všichni zájemci o náš sport měli kde běhat adekvátně své výkonnostní úrovni. A podržet vysokou úroveň hlavních závodů. Vypíchl bych dvě témata. Prostupnost soutěží – tedy více možností postupu na vrcholné celostátní akce. Jsem zastánce kvalifikací, možnosti ukázat svou formu aktuálně. Práva startů zakládáme hlavně na dlouhodobých žebříčcích a licencích, kde si ale není tak jednoduché získat pozici, pokud třeba někdo rok neběhal a přes zimu se velmi zlepšil. Jsem rád, že do letošních řádů jsme toto ukotvili a jsou tam jasné kvalifikační závody na hlavní MČR. To, že budou asi opět zrušeny či omezeny je bohužel jiná věc. A druhé téma je výrazné rozšíření závodních možností pro hobíky. S rostoucí členskou základnou roste počet nadšenců, rodičů dětí, kteří začali s OB později, nepotřebují soutěžit a vybíhat rankobody, ale chtějí prostě hezký dobrodružný závod, kam se jednoduše přihlásí. Slyším hlasy, že pro ně jsou oblastní žebříčky. Ano, ale i tam máme v některých oblastech přetlak. Navíc tam není pro nováčka úplně jednoduché se dostat, nezná ORIS, neví, jak to funguje, kterou má vybrat kategorii.. Toto potřebujeme zjednodušit a myslím, že potřebujeme úplně jiný typ akce. Loni jsme využili pandemie a nemožnosti konání oficiálních závodů, vytvořili značku “Běhej s mapou” a pár takových podniků uspořádali a ohlas byl skvělý. Přál bych si, aby to v určité formě přebral a zaštítil svaz a hlavně marketingově prodal.

Díky za rozhovor!

Není zač.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 9. 6. 2023
a svátek má Stanislava.