Na ptáky jsou v Táboře krátký, tak pozvali orienťáky!

od | 18. 5. 2018 | Hustník

HUSTNÍK – Proč se běží zítra MČR ve sprintu v Táboře? Všude je zmiňováno, že město Tábor nabízí jeden z nejlepších terénů pro sprint v ČR vůbec, že má krásné křivolaké a spletité uličky a členité parky, že tratě staví reprezentační trenér… Pravý důvod je však úplně někde jinde. Investigativním reportérům z naší rubriky Hustník se ho podařilo odhalit po odvysílání reportáže České televize: “V jihočeskému Táboře totiž ztrpčují život mohutné a hlučné kolonie havranů. Nejenže po procházce parkem leckdo končí potřísněn jejich trusem, na základní škole na Pražském sídlišti se žáci ani učitelé kvůli ptákům nedokáží soustředit. Radnice nyní zkouší, zda by krákání opeřenců nezastavily ultrazvukové rušičky. Veškeré pokusy o umlčení ptáků totiž dosud skončily vítězstvím havranů.”

Havran (Zdroj: Rafał Komorowski, Wikimeida Commons)

Ruku k dílu se tak rozhodl přiložit i místní klub orientačního běhu. Ten na víkend pozval do svého města závodníky z celé České republiky pod záminkou pořádání závodu v orientačním sprintu. Díky našemu tajnému zdroji infiltrovanému v pořadatelském týmu se nám však podařilo odhalit pravý záměr pořadatele, který totiž získal povolení k pořádání závodu pouze pod podmínkou, že zbaví město hlučných opeřenců. Závodníky tak mají pořadatelé podle našeho zdroje v plánu vypouštět ve vlnách intervalově do různých částí města, aby plašili černé opeřence!

Co říká Wikipedia? “Havran polní (Corvus frugilegus) je velký pták z čeledi krkavcovitých (Corvidae). Patří tedy do řádu pěvců. Je velký přibližně jako vrána, dorůstá 45–47 cm, váží 200–625 g a v rozpětí křídel měří 81–94 cm. Ozývá se hlubokým krátkým „gag“, „ga“, protáhlým „króó“, „kráá-kráá“, někdy vysokým „kirrr“ i jinými zvuky, zejména z jara.”

Pořadatelé se na tajnou akci poctivě připravili, nepodcenili PR a na závod se přihlásilo nečekaně veliké množství závodníků, dorazí jich do Tábora přes 1200! Pořadatelé spolu s odborem životního prostředí vytipovali místa, kde jsou velká hnízda havraních kolonií a poblíž těchto míst umístí v sobotu lampionem označené speciální jednotky, které vydávají při průběhu závodníka nepříjemný pištivý zvuk, kterého se havrani bojí jako čert kříže. Ve spolupráci s firmou Sporticus navíc pořadatel umožňuje závodníkům si zapůjčit speciální zařízení na prst, které vydává ještě pronikavější a intenzivnější pištivý zvuk. Samozřejmě za poplatek, pod záminkou, že závodník bude s tímto zařízením rychlejší. Každý ze závodníků tak při průběhu kolem hnízda bude na 3 sekundy fungovat jako speciální intenzivní plašička ptactva. Díky intervalovému startu závodníků se tento zvuk bude opakovat takřka s železnou pravidelností každou minutu. A to od 10:30 hodin dopoledne až do pozdních odpoledních hodin. Tím bude docíleno zatím nejintenzivnějšího plašení havranů, které kdy kdo v Čechách uspořádal.

Česká televize se již této kauze věnuje delší dobu, a tak, když se dozvěděla o tomto závodě v plašení havranů, rozhodla se ho zprostředkovat živě v přímém přenosu všem divákům v České republice na kanálu ČT sport. Přímý přenos startuje v sobotu v 10:30 a detaily jeho příprav popisuje v oficiálním bulletinu k závodu místopředseda ČSOS Ivan Matějů: “Kolem přenosu kmitá 60 pracovníků TV, je potřeba natáhnout asi 5 km kabelů, zajistit dostatečný příkon, připravit přenosy dat a kabelové přeběhy přes ulice, rozmístit 14 kamer, vybudovat TV studio, zajistit parkovací místo pro těžké přenosové vozy apod. A to ještě nevíme, co si na nás renomovaný sportovní režisér Karel Jonák vymyslí?”

My už to víme! Zatímco dosud nic netušící závodníci se totiž připravují na vrcholný závod, redakce ČT se rozhodla natočit komediálně laděnou parodii slavného kousku Ptáci a navíc v přímém přenosu. Jen si to představte. Nad probíhajícími závodníky se budou vznášet černá krákající mračna rozezlených a vystrašených opeřenců, kteří se budou bránit pomocí intenzivního shazování trusu na hlavy běžců. To bude sledovanost! Podaří se havrany zaplašit alespoň za Jordán? Vyhraje Král nebo opět havran jako dosud vždy v Táboře? Sledujte v sobotu!

Zajímavé je, že stavitel tratí, ostatně stejně jako všichni ostatní činovníci, v oficiálním rozhovoru o havranech mlží, ale naopak doporučuje všem závodníkům vzít si na trať “speciálky na kočičí hlavy”. Jestli se přemnožily v Táboře i kočky, se nám ale zatím bohužel ověřit nepodařilo.

Zdroj: http://www.mandatory.com

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.