Na olympiádu!

od | 28. 6. 2017 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže

Více než stovka dětí z celé republiky reprezentovala své kraje na 9. letní Olympiádě dětí a mládeže, kterou hostil Jihomoravský kraj. Na závodech se sešla žákovská i dorostenecká špička, o velmi zajímavé boje nebylo nouze. “Po zkušenostech z minulého ročníku jsem si říkal, že si nemůžu svou poslední olympiádu nechat ujít,” říkal třeba Šimon Mareček, jeden z 5 účastníků, kteří dali přednost této olympiádě před Mistrovství Evropy dorostu.

I když orientační běh není na programu olympijských her, pravidelně se objevuje na této olympiádě. “Jsme jediný svaz, který má zastoupení svého sportu jak na zimní, tak na letní olympiádě dětí a mládeže,” říká místopředseda ČSOS Petr Klimpl. Na úterní závod se přišel podívat i Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru. Zhruba půlhodinový přímý přenos byl i na ČT sport, český orienťák zastupovali Petr Klimpl a Ivan Matějů.

Na úterním závodu se objevila i Česká televize. Jan Vařeka společně s Petrem Klimplem byli přímo v dějišti sprintových štafet.

Po nedělním tréninku začal závodní program pondělním sprintem, shromaždiště závodu bylo, stejně jako v úterý, na hřištích ZŠ Horácké náměstí. Tratě však byly rozdílné. V pondělí čekal účastníky velmi kopcovitý terén, běželo se ve staré zástavbě, kde byla řada garáží a zídek. Oproti tomu v úterý byly tratě velmi rychlé, běželo mezi panelovými domy a téměř po rovině.  O náročnosti pondělních tratí svědčí i fakt, že některé zkušené závodnice si otočily o 90° stupňů mapu a vyběhly z prostoru závodu. V mladších žačkách uspěla Praha, která obsadila první a třetí pozici. Vyhrála Jolana Štraitová před Michaelou Metelkovou (Královehradecký kraj), třetí místo brala Ema Bulířová. Starší žákyně ovládla o 24 sekund Anna Karlová (Liberecký kraj) před Michaelou Dittrichovou (Zlínský kraj), bronz putoval do Středočeského kraje zásluhou Karolíny Bejvlové.

Nejlepší šestice mladších žákyň při úvodním závodě ve sprintu. Foto: Jitka Jeřábková.

Titul v mladších žácích zůstal “doma” zásluhou Jakuba Milána, o kterého v průběhu celé olympiády měli velký zájem přítomní novináři. Druhé místo obsadil Matěj Tkáč (Liberecký kraj), třetí místo vybojoval Tomáš Doušek (Jihomoravský kraj). Starší chlapeckou kategorii vyhrál Lukáš Richtr (Plzeňský kraj) před Šimonem Marečkem (Kraj Vysočina) a Jiřím Kostkou (Moravskoslezský kraj).

Nejtěžší a nejzajímavější část trati HS pondělního sprintu.

V úterý byly na programu smíšené sprintové štafety, běželo se podle světového (a letos již českého) vzoru D-H-H-D. Nejprve na trať vyběhli mladší žáci. První úsek sice vyhrál Královehradecký kraj (Michaela Metelková), ale další úseky již byl v režii Prahy (Bulířová, Kabát, Gajda, Štraitová), která v cíli byla lepší o 42 sekund před Jihomoravským krajem (Dušková, Doušek, Milán, Finstrlová), který vyhrál chlapecké úseky. Třetí místo patřilo Libereckému kraji (Podrábská, Peterka, Tkáč, Matyášová).

Při vyhlašování kategorie mladších žáků lítaly na zem klobouky. Foto: Jan Picek.

Zajímavý průběh měl závod starších žáků, po prvním úseku byl v čele Středočeský kraj (Hankovcová) společně s Libereckým krajem (Rýdlová).  Po druhém úseku se dostal do čela Kraj Vysočina (Nechanický), druhým časem na 3. úseku pak Šimon Mareček potvrdil dominanci Vysočiny. Velkou spanilou jízdu pak na posledním úseku předvedla Anna Karlová (Liberecký kraj) a vytáhla štafetu z Podještědí (Rýdlová, Link, Štefan, Karlová) z 6. místa na celkové vítězství. “Holky byly většinou přede mnou, pak se tam nejspíše něco stalo Pétě Holečkové, protože tam seděla, a ostatní holky jsem v průběhu závodu dobíhala,” řekla reportérům O-News.cz v cíli velmi unavená, ale šťastná vítězka. Druhé místo obsadila Praha (Aschermannová, Švarc, Šimša, Tichá) se ztrátou pouhých dvou sekund, 14 sekund ztratila štafeta Středočeského kraje na třetím místě.

Vítězná štafeta Libereckého kraje ve starších žácích. Foto: Jan Picek.

Poslední závodní den připadl na středu. Tentokrát závodníci opustili město a běželi v náročném kopcovitém terénu závod na krátké trati. V kategorii mladších žákyň suverénně zvítězila Kamila Richtrová (Plzeňský kraj) před Emou Černou (Ústecký kraj) a další Emou, tentokrát Bulířovou, zastupující Prahu. To závod ve starších žákyních byl vyrovnanější, rozhodovaly sekundy. Zvítězila Adéla Vandasová (Královehradecký kraj), která o 10 sekund překazila “zlatý hattrick” Anně Karlové (Liberecký kraj), třetí místo brala Karolína Bejvlová (Středočeský kraj) se ztrátou 30 sekund na vítězku.

Šest nejlepších starších žákyň při středečním middlu. Foto: Jitka Jeřábková.

Mladší žáci – to byl velký souboj mezi Matějem Tkáčem (Liberecký kraj) a Jakubem Milánem (Jihomoravský kraj). Nakonec byl v cíli o trochu šťastnější závodník z Podještědí a zvítězil před brněnským sokem o 8 sekund. Třetí Martin Gajda (Praha) ztratil už necelé tři minuty. Ve starších žácích uspěl Šimon Mareček (Kraj Vysočina) a zvítězil před Lukášem Richtrem (Plzeňský kraj) a Lukášem Linkem (Liberecký kraj).

Střední krátkou tratí byl zakončen program orientačního běhu na LODM v Brně. V celkovém bodovém hodnocení vyhrál Liberecký kraj před Prahou a Jihomoravským krajem. Další možnost získat nové zkušenosti bude příští rok na Zimní olympiádě dětí a mládeže, která se koná v Pardubickém kraji. LOBy se pojedou v zimním areálu v Letohradu.

Více informací:
stránka závodu
fotografie
– výsledky: sprint, sprintové štafety, krátká trať

https://www.facebook.com/Onews.cz/videos/403910763337698/

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.