Na letošní CEYOC je nominováno

od | 20. 3. 2017 | OB v ČR, Orientační běh

Na Jarním poháru se kromě sobotních štafet, kdy se bojovalo o body do ČPŠ, sváděly souboje také v neděli. Na programu byla klasická trať (ve stejném prostoru jako sobotní štafety) a v kategorii D/H21C se střetávali nejlepší dorostenci o nominaci na CEYOC, nebo-li na Středoevropský pohár dorostu v orientačním běhu. Ten se letos uskuteční podruhé, tentokrát v okolí sedmitisícového města Sobótka v Polsku v termínu 31. března – 2. dubna 2017.

Nominační klíč byl jednoduchý. Dorostenci kategorií D/H16 i D/H18 se střetli v kategorii D/H21C. Pro kategorie D/H16 bylo nominováno prvních 6 závodníků narozených v letech 2001 a 2002, pro kategorie D/H18 bylo nominováno prvních 6 závodníků narozených v letech 1999 a 2000. Jak souboje probíhaly? Pojďme se podívat na zajímavé momenty z nedělní klasiky. Předně je potřeba říci, že většina dorostenců si mohla terén “osahat” již při sobotních štafetách, protože tratě vedly podobným terénem. Rozhodovala určitě fyzická připravenost závodníků, ale i důsledné čtení mapy a orientace v náročnějších dohledávkách v hustnících. Na obou tratích byla použita rozdělovací metoda – motýlek.

D16/D18 (trať D21C)

Mapu celé trati můžete najít zde. Ztrácelo se hned na K1. Postup na kontrolu, která by na kraji hustníku, volila děvčata většinou jako obíhačku zprava (nejrychleji Kalenská a Chaloupská). Vítězka D16 Jana Pekařová ale obíhá hustník po cestě zleva a ztrácí necelou půlminutu, stejně jako Adéla Vandasová, která jako jediná zkusila jít rovně skrz hustník.

 

Další kontrola byla uzlovka, kterou dorostenky razily hned třikrát. Ztrácelo se zde hlavně na běhu a také na odchýlení z přímého směru na kontrolu. Jak oběhnout rybník? To řešily holky na postupu z K3 na K4, resp. K9 na K10. Postup se ukazoval jako téměř rovnocenný, ale běžkyně, které šly ze začátku na jih pasekou, byly o trochu rychlejší. Na postupu Eliška Sieglová a Markéta Firešová.

Série kratších postupů, které sice částečně byly v hustnících, ale s řadou záchytných bodů (výrazné rozhraní, průseky aj.), nedělaly větší problémy. Ve druhém křídle se také různě volilo na kontrolu 4, resp. 10.  Postup vyhrála Pekařová, která v té době už běžela s Janošíkovou. Její postup byl nejpřímější. Podobných postupů byla většina. Bejvlová ale volí obíhačku zprava, Nechanická naopak využívá i částečně silnici na západě. Zdánlivě bezpečný postup Kalenské je pomalejší oproti duu Pekařová-Janošíková o půl minuty.

Po kratších postupech se děvčata znovu objevila na uzlové kontrole v hustníku. Poté následoval nejdelší postup na trati na K15. Díky přírodním překážkám dorostenky volily odlišné postupy, které v součtu byly rovnocenné a rozhodovala hlavně běžecká kapacita.

 

Některým závodnicím dělala problémy ještě K17, kde běžely špatným směrem. Při pohledu na výsledky se stala zajímavá kuriozita u kategorie D16. Na posledním, 6. místě, které zabezpečí nominaci na CEYOC, skončily se stejným časem dvě závodnice. Do Polska se patrně vydají obě dvě. Nominace je následující:

D16
Kateřina Blažková (SJH), Tereza Golová (VIC), Petra Holečková (SHK), Tereza Chrástová (STH), Anna Kochová (SJC), Jana Pekařová (TUR), Adéla Vandasová (PHK)

D18
Markéta Firešová (ZBM), Tereza Janošíková (UOL), Anna Kopecká (LPU), Martina Opálková (BBM), Jana Peterová (LPU), Eliška Sieglová (PGP)
Pozn.: Barbora Chaloupská se vzdala nominace

H16/H18 (trať H21C)

V dorostenkách proháněly mladší holky ty starší. To však neplatilo u dorostenců, zde naopak jednoznačně triumfovali starší dorostenci. Jinak chlapecká trať byla velmi podobná té dívčí. Hned první byla uzlová a stejně jako u dorostenek se pak trať rozvětvovala do dvou zhruba stejně dlouhých křídel. Trať nabízela tři postupy s rozdílnými variantami postupů, pojďme se na ně podívat.

Ten první byl hned na K1, který vyhrál Křivda s postupem na jistotu – cesta, průsek, průsek, kontrola. Jiní závodníci (např. Pavlovec) na cestě zůstali déle, naopak plzeňské duo Hašek-Richtr volili obíhačku hustníku zprava a posléze doběhli na průsek, který vedl téměř až ke kontrole.

 

Dalo by se říct, že na kontrolu 6 (resp. 12) dorostenci zmapovali všechny cesty na postupu, které byly v první části. V druhé už to bylo více na držení směru a vběhnutí do správné části hustníku. To se úplně nepovedlo některým a ztrácí tu cenné sekundy (Rücker, Fencl).

Vidina cíle, vidina dobrého umístění. To byl postup na kontrolu č. 19, která byla v závodě předposlední a kde dorostenci byli velmi kreativní, co se realizací postupů týče. Postup vyhrál turnovský Thoř, který GPS nenesl. O sekundu pomalejší byl Jáchym Kavalír, který šel přímou variantu. Podobně rychlá byla i jižní varianta, kterou volil např. Horčička. Na severním postupu nevydělal Jan Rusin, naopak na nejrychlejší mezičas ztratil 24 sekund.

Z výsledků Jarního poháru vykrystalizovalo dvanáct jmen pro CEYOC 2017:

H16
Ondřej Budský (TJN), Jan Gajda (KAM), Šimon Mareček (OSN), Ondřej Metelka (PHK), Lukáš Richtr (VPM), Michal Švadlena (CHC)

H18
Petr Čech (SJI), Ondřej Hlaváč (ZBM), Vít Horčička (STE), Tomáš Křivda (CHC), Jan Rusin (LPU), Ota Škvor (KAM)

Odkazy na další informace:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.