MS orientačních biatlonistů v Jilemnici!

od | 2. 11. 2021 | Orientační běh, Reportáže, Závody

Mistrovství světa v orientačním biatlonu proběhlo po roční odmlce o uplynulém víkendu v Jilemnici. V hlavních kategoriích se o české medailové úspěchy postarala Jana Benešová vítězstvím ve sprintu, spolu s Adélou Havlovou vybojovaly bronz v závodě štafet!

O netradičním sportu, kterým je orientační biatlon jsme již na O-News psali (Úvod do orientačního biatlonu, Reportáž z MS 2018). Pro ty z vás, kteří stále nevědí, jedná se o spojení pěšího orienťáku se střelbou z malorážky na 50 metrů. Letos se nejlepší závodníci sjeli do Jilemnice. Jak probíhaly jednotlivé závody a kdo odváží mistrovské tituly?

Na startu se představily tradiční státy – nejsilnější výprava ze Švédska, tým Finska, Dánové, menší výprava z Německa a samozřejmě celá řada českých účastníků, kteří byli pestrým mixem orienťáků i biatlonistů. Do závodů se vydala také česká reprezentantka v biatlonu Lucie Charvátová.

Sprint

Ve čtvrtek 28. října začal šampionát tréninkem a večerním slavnostním zahájením v centru Jilemnice. Další den již ve Sportovním areálu Hraběnka začal závodem ve sprintu ostrý závodní program. Na mapě 1 : 4 000 v rychlém dobře průběžném lese předvedla skvělý výkon Jana Benešová. Na trati neudělala téměř žádnou chybu, při položce v leže sestřelila všechny terče a při stojce běžela jedno trestné kolo, a právě to jí zajistilo zlatou medaili! “Snažila jsem se na sebe nevytvářet tlak. Trenéři do mě ambice vkládali, ale já se snažila nebýt rozhozená. Nástřel mi úplně nevyšel, ale jak se říká, když mi nevyjde nástřel, tak mi pak vyjde závod. A to se potvrdilo,” prozradila po závodě Jana Benešová, která má tituly ze sprintu z posledních třech MS. O 36 vteřin za ní zaostala Finka Satu Rautiainen, která musela na tři trestná kola. Bronz putoval do Švédska zásluhou Klary Ljunggren. Mezi muži zvítězil Švéd Gustav Hindér, nejlepším z Čechů byl 11. Nikolas Domín.

Zlato ze sprintu pro Janu Benešovou (foto: Ladislav Stránský)

Klasická trať

Klasická trať se skládá z úvodní disciplíny lokace, na tu navazuje klasický orienťák a na závěr 10+10 ran střelby, kdy za každý nesestřelený terč jsou 2 minuty navíc. V elitních kategoriích to tentokrát na medaili nestačilo. Mezi ženami vyhrála Švédka Karin Stenback, Jana Benešová vlivem horší střelby skončila na nepopulárním čtvrtém místě. Mezi muži nakonec díky lepší lokaci zvítězil o 51 vteřin opět Gustav Hindér, nejlepší z Čechů Matěj Burda bral 9. místo.

Dojmy biatlonistky Lucie Charvátové

Mapa klasiky mužů M21

Štafety

Závěrečné štafety se běžely v již poměrně známém terénu okolí střelnice. V kategorii ženských dvoučlenných štafet zvládla první úsek skvěle Jana Benešová, když předávala jen tři vteřiny za vedoucím Švédskem. Na druhém úseku ovšem zaběhla nejrychlejší čas dne Finka Satu Rautiainen a dotáhla se na vedoucí dvojici. Na poslední střelbu pak doběhly bok po boku týmy Švédska a Finska. Finka ovšem sestřelila všech 5 terčů mířila za zlatem. Švédka musela na trestné kolo a mezitím už byla na svém stavu Adéla Havlová. Poslední ranou ještě mohla souboj o stříbro zdramatizovat. Nakonec ale minula a Češky získaly bronz. I mezi muži se o zlatu rozhodlo až na poslední střelbě, nakonec běželi oba závodníci dvě trestná kola, drobný náskok ale udrželo švédské áčko.

Příští rok se Mistrovství světa poběží nedaleko českých hranic u Železné Rudy a po covidové pauze se ke slovu vrátí také světový pohár. Máme se na co těšit!

Web MS 2021

Gustav Hindér byl se třemi zlaty hvězdou MS (foto: Ladislav Stránský)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 2. 2023
a svátek má Dobromila.