MS MTBO hořkosladký závěr šampionátu

od | 20. 6. 2021 | MTBO, Reportáže, Závody

Český tým domů z Finska odváží 9 medailí. Kryštof Bogar získal titul mistra světa ve sprintu, Lucie Nedomlelová titul juniorské mistryně světa na Longu. Pětkrát jsme viděli českou vlajku stoupat na stožár za druhé místo a dvakrát za třetí. Na velké bedně se modro červeno bílá objevila celkem jedenáctkrát a 16x najdete česká jména ve výsledkových listinách do TOP10. Tolik sumarizace českých úspěchů. K neúspěchům se dostaneme později. Poslední dva závody mistrovství pro naše závodníky nešly vždy tak, jak by si přáli.

Zlato a stříbro z longu

Nejdříve se ale podívejme na úspěchy. Na longu šla Lucie Nedomlelová do závodu s čistou hlavou tak, aby si závod užila. To se jí povedlo a do cíle přijela jako juniorská mistryně světa. V ženách druhé místo patřilo Veronice Kubínové, která se po předchozích závodech, se kterými nebyla úplně spokojená, konečně skamarádila s finskými terény. Neudělala žádnou velkou chybu a závod se jí líbil. V rozhovoru po dojezdu dokonce překvapila soupeřky když prohlásila, že byl krátký. Janu Haškovi v mužích se také jelo dobře a trať mu sedla. Za druhou výměnou mapy byl překvapený, že už se jede do cíle, tak zalehl za řidítka a vyneslo mu to krásné páté místo v mužích. Terén vybízel k tomu, že stavitel pojal tratě spíše jako middle s několika dlouhými přejezdy. To vyhovovalo také Vendule Musilové v ženách, která se umístila na 13. pozici. Mnoha členům výpravy se ale na longu nedařilo, náročný terén v kombinaci s ježděním lesem na přímo zavařil nejen jezdcům, ale i některým kolům. Například Lukáš Chmelař byl rád, že mohl na svém stroji vůbec dojet do cíle. Stálo ho to zlomený drát, ohlou přehazovačku a dvakrát vyfouklé kolo. Ale mistrovství světa se prostě nevzdává.

Rozpačité štafety

Na štafety se centrum šampionátu opět přeneslo do města Seinajoki, které hostilo také sprint o čtřyi dny dříve. Terény se od sprintu tolik nelišily. Přibylo bažin a ubyla průjezdnost lesa, ale závodníci mohli tušit co na ně čeká. Většině to však v podstatě nepomohlo. Množství cestiček, skalních ploten a terénních nerovností téměř zaručilo divácky napínavou podívanou s velkým množstvím chyb a zvratů. Z české výpravy vybojovaly nejlepší umístění juniorky, ve složení Zuzana Štreglová, Sofie Stránská a Lucie Nedomlelová. Chybám se nevyhly, ale první dva úseky dokázaly udržet kontakt se startovním polem a Lucie Nedomlelová je pak svým výkonem vytáhla na bronzovou pozici. Ve štafetě juniorů, která startovala ve složení Richard Wohanka, Adam Černík, Matěj Tuma všichni chybovali na zapeklité kontrole č. 6. Matěj Tuma na posledním úseku dotahoval v tu chvíli třetí finskou štafetu, ale v závěrečném pytlíku to nezvládl umapovat a dofinišoval na čtvrtém místě. Pro kluky to bylo zklamání. Ženská štafeta nakonec vybojovala 5. místo. Po perfektním prvním úseku Kateřiny Novákové, která byla se svým výkonem velmi spokojená, jako jedna z mála z české výpravy, byla ženská štafeta na předávce na druhém místě. Veronika Kubínová na druhém úseku znejistěla v okolí kontroly č.3, což jí stálo jedno místo. Martina Tichovská tedy do lesa vyrážela na třetí pozici, nicméně se jí také nevedlo podle představ. Po první kontrole vyrazila do úvodního kolečka v protisměru, což si uvědomila u kontroly č.5, když uviděla čelo závodu proti ní. Tím její naděje skončily a po zbytek závodu bojovala nejen s tratí, ale i s morálkou. Štafetám mužů se letos nezadařilo vůbec. Ač Kryštof Bogar za první štafetu dojel do cíle na prvním místě a Jan Hašek, který finišoval druhé štafetě také dojel dobře, ve výsledkové listině je najdete pod čarou. V první štafetě se nepodařilo orazit správnou druhou kontrolu Jiřímu Hradilovi na prvním úseku. Ve druhé štafetě se v závěsu za finskou štafetou odfarstoval na špatnou šestnáctku Tomáš Kamaryt. Stává se jim to maximálně jednou za patnáct let, zrovna se to sešlo.

Děkujeme za fandění ve vašich domácích arénách! Pro ty, kteří některý ze závodů nestihli live, jsou nejen záznamy velmi zdařených přímých přenosů ke zhlédnutí tady. Stojí to za vidění. Těšíme se příště na další mezinárodní akci, tentokrát to bude Mistrovství Evropy v Portugalsku.

Foto: IOF

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.