MS 2019: Vojta Král vybojoval skvělé 7. místo
Dnes je 12.12.2019

OB ve světě | Orientační běh | Reportáže | Závody | 14.08.2019

Druhý den Mistrovství světa v Norsku a druhý závod – po včerejší kvalifikaci middlu se dnes běžela první medailová disciplína, kterou byl long. Aréna závodu se přesunula do Mørku, kde se poběží i všechny následující závody. Mezi muži zvítězil Olav Lundanes, který přidal čtvrté zlato v řadě z MS na longu, mezi ženami dle očekávání kralovala Tove Alexandersson.

Norský souboj a 7. místo pro Krále

Poctivá klasika čekala všechny mužské závodníky, parametry 16,6 km a 530 m převýšení předpovídaly náročný závod. První muži se na trať vydali již v 10:30, ovšem konečné rozuzlení přišlo až těsně před čtvrtou hodinou odpoledne. Domácí fanoušci se mohli v cíli dlouho radovat, neboť domácí junior Kasper Fosser (letošní trojnásobný zlatý medailista z JWOCu) od začátku závodu nastolil svižné tempo a postupně vedl na všech mezičasech. Nakonec na křesle pro průběžného vítěze strávil více než hodinu a porazil ho až poslední startující a týmový kolega Olav Lundanes, který sice na začátku závodu zvolil horší volbu na K5, pak ovšem neponechal nic náhodě a zvyšoval svůj náskok až na 1:39 na Fossera. O bronzovou medaili bojovala švýcarská dvojice Daniel Hubmann a Matthias Kyburz, v cíli byl nakonec o 3 vteřiny rychleji Daniel Hubmann se ztrátou 2:58 na vítěze.

Tři nejlepší muži dnešního longu (Foto: Šárka Sokolářová/O-News.cz)

Čeští muži se v závodě také neztratili. Vojta Král zaběhl svůj nejlepší lesní výsledek na MS, poprvé se dostal do TOP10 a obsadil konečné 7. místo se ztrátou 5:54. V cíli byl sice velmi vyčerpaný, ale po chvíli již nešetřil úsměvy. Pavel Kubát a Marek Minář obsadili 23., resp. 25. místo a se svými výkony byli spokojení. Více v rozhovorech níže bezprostředně po doběhu:

Vojta Král dosáhl svého nejlepšího výsledku na MS v lesních disciplínách! TOP10 na longu v Norsku se počítá! Poslechněte si rozhovor v cíli.

Zveřejnil(a) O-News.cz dne Středa 14. srpna 2019

Pavel Kubát dokončil klasiku na MS v Norsku, pár chybiček v dohledávkách, ale jinak pěkný výkon českého borce. Tady rozhovor v cíli.

Marek Minář jako první z Čechů dokončil long na mistrovství světa. A v cíli je spokojen. Ostatně mrkněte na rozhovor po doběhu.

Kdo asi vyhrál ženy? Dle očekávání Tove Alexandersson

Ženské parametry 11,7 km, 300 metrů převýšení a směrný čas 80 minut, který by se povedlo dodržet, kdyby nepřijelo prvních 6 závodnic. Favoritka závodu byla jasná, švédská orienťácká superstar, Tove Alexandersson, neponechala nic náhodě a trať doslova prolétla za rovných 69 minut. Svoji týmovou kolegyni Linu Strand porazila o neuvěřitelných 6 minut a 16 sekund. Bronz putoval do Švýcarska zásluhou Simony Aebersold. Dvě české závodnice, Vendula Horčičková a Denisa Kosová, běžely velmi vyrovnaný závod mezi sebou a bojovaly o umístění v nejlepší desítce. Nakonec obsadily 12., resp. 16. místo. Lenka Mechlová obsadila 29. místo.

A v cíli je i poslední Češka ve startovce Vendula Horčičková. Jako ostatní čekala klasiku tvrdší, ale celkově určitě panuje spokojenost a výsledek bude kolem 10. místa.

Denisa Kosová útočí na longu na výsledek do nejlepší patnáctky, jak viděla první medailový závod MS?

První Češka už je také v cíli. Lenka Mechlová i přes chybu v úvodu předvedla dobrý výkon ve svém prvním finálovém závodě na MS v kariéře. Jak jej hodnotí hned po doběhu?

Informační rozcestník

Zítra je volný den, závodní program pokračuje v pátek finálovým závodem middlu, ve kterém se představí 6 českých reprezentantů. Závod startuje v 13:30.