MS 2019: Obě české štafety na pódiu
Dnes je 17.02.2020

OB ve světě | Orientační běh | Reportáže | Závody | 18.08.2019

Posledním závodem, štafetami, bylo ukončeno 36. mistrovství světa v orientačním běhu, které tento týden probíhalo v jižním Norsku. Česká reprezentace opět předvedla fantastické výkony, když ženy doběhly páté a muži jen těsně za medailí – čtvrtí.

Čeští muži skončili ve štafetě čtvrtí, jen 7 sekund za medailí. To je nejlepší český výsledek od zlata v roce 2012. (Foto: Šárka Sokolářová/O-News.cz)

Aréna byla situována stejně jako předešlé finálové závody – u osady Mørk. Bohužel počasí vůbec nevyšlo. Celou dobu bylo zataženo a hodně pršelo, ve startovacích koridorech se dokonce vytvořil vodní příkop. Kvůli televizním přenosům v prime time byl závod odstartován až v pozdně odpoledních hodinách, nejdříve se na start vydaly ženy, poté běželi muži.

Start ve vodní lázni. Českou štafetu rozbíhal Pavel Kubát. (Foto: Šárka Sokolářová/O-News.cz)

Trenér Jan Šedivý překvapil trochu netypickým složením ženské štafety. Jako první se do lesa vydala luhačovická Vendula Horčičková, dvanáctá žena na klasické trati. “Běžela jsem poprvé první úsek, takže tam byla nějaká nervozita. Snažila jsem se to pohlídat. Povedlo se mi to, jsem spokojená,” zářila v cíli, kam doběhla jako šestá se ztrátou 1:16 minuty.

Vendula Horčičková v boji s počasím i náročnou tratí. (Foto: Šárka Sokolářová/O-News.cz)

Druhý úsek obstarala Denisa Kosová. Ta brzy doběhla norskou závodnici a většinu trati s ní běžela. „Bez ní bych nešla takové tempo. V závěru jsme doběhly Rusku, takže tempo se zdvojnásobilo,“ přiznala po doběhu.

Denisa finišuje na průběžném pátém místě. (Foto: Šárka Sokolářová/O-News.cz)

Na poslední úsek byla nominovaná juniorka Tereza Janošíková, která byla teprve v neděli napsána do soupisky českého týmu, když do Norska neodcestovala nemocná Adéla Indráková. “Byla to pro mě velká výzva, věřila jsem si, že by to mohlo jít. Jsem ráda, že se mi to podařilo to ustát na to páté místo,“ vysvětlila Janošíková. Do poloviny trati byla v kontaktu s Norkou, na diváckém průběhu ji patřilo dokonce třetí místo, ale bohužel se ji nevyhnula kolize. „Vyhodila jsem si trochu kotník, pak jsem se snažila kousnout. Ale už to nešlo, tak jsem se soustředila na svůj výkon a na to, aby mě nedoběhly další štafety.” Zvítězilo Švédsko, které na finiši udolalo Švýcarsko, bronzové medaile putovaly do Ruska.

Terka Janošíková finišuje pro pátou příčku. (Foto: Šárka Sokolářová/O-News.cz)

Od 18:30 byly na programu mužské štafety. Sestava českého tria byla očekávatelná. Nejdříve se do lesa vydal Pavel Kubát, který si počínal skvěle. Celou dobu se pohyboval na čele a v cíli byl třetí. “Ze začátku mně kluci trošku utíkali, asi jsem byl trochu slabší, ale už před průběhem arénou jsem se chytl. Pak jsem běžel ve skupině a šlo mi to,” spokojeně odpovídal novinářům po doběhu.

Pavel Kubát a poslední metry jeho prvního úseku. (Foto: Šárka Sokolářová/O-News.cz)

Za ním se do lesa vydal Miloš Nykodým, který upoutal přítomné tím, že si vzal čelovku. „V lese na dálku byla dobrá viditelnost, ale když jsem byl v hustníku, tak jsem čelovku využil, mám totiž pár dioptrií a za šera moc nevidím. S čelovkou to bylo perfektní,“ komentoval Nykodým. Nebyl ale nakonec sám a v karanténě o tom uvažovalo několik týmů. Hustý déšť sice v průběhu závodu mužů ustal, blížící se večer byl ale každou minutou znát. Nykodým se nevyvaroval zhruba minutové chyby, čímž Česku patřila šestá příčka se ztrátou lehce nad tři minuty.

MIloš Nykodým vyrazil do potemnělého lesa dokonce s čelovkou. (Foto: Šárka Sokolářová/O-News.cz)

Vše se rozhodlo na poslední úseku, kde běžel náš nejlepší běžec Vojtěch Král. Startovní pořadí se velmi přelévalo a v boji o medaile bylo i Česko. Skvělý závěr Krále posunul českou štafetu až na čtvrté místo, když jí dělilo pouze 7 sekund od bronzové medaile! “Můj výkon vidím jako velmi povedený. Škoda první kontroly, kde jsem ztratil kontakt s francouzským závodníkem Bassetem, který měl jinou farstu, na trati jsem ho párkrát viděl. Je to náš životní štafetový výsledek!” Vyhrál tým ze Švédska před finským triem, bronzové medaile získali závodníci z Francie.

Vojtěch Král předbíhá Nora Daehlieho a vybojoval pro Česko 4. místo! (Foto: Šárka Sokolářová/O-News.cz)

Podívejte se také na pozávodní rozhovory s českými štafetami:

5. místo! České ženy vybojovaly skvělý výsledek ve štafetě na MS v Norsku. Vyhrály Švédky těsně před Švýcarkami a třetími Ruskami. Jak viděly holky průběh závodu?

Zveřejnil(a) O-News.cz dne Sobota 17. srpna 2019

4. místo české štafety mužů na MS v Norsku, navíc jen 7 sekund za medailí! Parádní výkon na závěr šampionátu. Závod po dramatickém třetím úseku ovládli Švédi před Finy a Francouzi. Přinášíme vám podoběhový rozhovor s českým týmem.

Zveřejnil(a) O-News.cz dne Sobota 17. srpna 2019

Informační rozcestník

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *