Bohemia: Poprvé komentátorem
Dnes je 19.01.2020

Komentáře | OB v ČR | Orientační běh | 31.07.2017

Bylo to někdy kolem půlky května, když za mnou přišel Pekka Karvánek a říkal, že budu na Bohemce komentovat, a to rovnou všech pět etap. Já a spíkrovat? Celkem jsem se zhrozil a doufal, že to je jen nějaký vtípek nebo že se najde nějaká vhodnější osoba. Jak někoho vůbec mohlo napadnout, že bych na věži měl vysedávat zrovna já? Moc toho běžně nenamluvím, nejsem ani lev salónů a cizí jazyky jsou pro mě španělská vesnice.

Naštěstí Bohemka byla až na konci července. Zkraje prázdnin jsem totiž pořádal i závody Tatry orienteering a tam taky někdo (konkrétně Honza Picek) měl takový nápad, že bych závody komentoval. Naštěstí se jednalo jen o pár chvil během 4 etap, kdy jsem něco málo přicmrndával do ohlušující muziky. Ale zjistil jsem, že těm několika stovkám závodníků něco povědět není žádná hrůza.

Tatry byly pouze malou ochutnávkou toho, co komentování obnáší (Foto: O-News.cz)

A už to přišlo – 26. července a 1. etapa. Přihlášeno bylo kolem 1800 závodníků, z toho 900 cizinců. Na to mi asi pouze čeština stačit nebude. Na cílové věži, z které se komentuje, jsem naštěstí nebyl sám – spolu se mnou náš DJ i dva další oddíloví spolukomentátoři (Oldřiška Kábrtová a Honza Mareš). Se spíkrováním to byla pro nás všechny první zkušenost a rozhoupat se do prvních slov chtělo značnou dávku odvahy. Úvodní slova byla většinou to nejhorší, jakmile začali dobíhat závodníci do cíle, tak už jsem mohl použít to, co jsem odposlouchal na jiných závodech. A do cíle do dobíhá litevská závodnice Rasa Saldžiuniené… Zahraniční jména pro nás na věži byla často velkým oříškem. Na našem komentátorském stanovišti jsme měli jeden notebook, na kterém jsme měli online výsledky ze sběrky, startovky a průběžné výsledky. To by nám krásně stačilo, ale proti nám byl jeden problém – kratký doběh. Závodníci od sběrky běželi do cíle asi 15 vteřin – pár vteřin ukouslo zpoždění racomu ze sběrky, občas jsme chvíli zjišťovali, odkud vlastně závodník pochází a pak jsme měli několik okamžiků na to, abychom řekli info o finišujícím závodníkovi a jeho umístění. Hlavně ty jména nesmíme moc zkomolit, alespoň první dvě slabiky aby byly dobře. Na druhou stranu nám sebevědomí zvyšoval fakt, že skoro nikdo na shromaždišti nemohl posoudit, zda zahraniční jméno vyslovujeme dobře či ne. Takže ostudu jsme si mohli utrhnout maximálně před daným závodníkem a jeho blízkými.

Ovšem komentovat 5 dní v kuse je opravdu náročné. Nejen že kombinace párků a piva po pár dnech přestane být rájem, ale přišla na mě menší krize. Začal jsem trochu sklouzávat do stereotypu a mé komentování ztrácelo jiskru. Naštěstí poslední pátá etapa se startovala z hendikepu, a tak závod dostal nový rozměr a o napínavé situace a zvraty v závodě nebyla nouze:

  • Souboj 5 mužů o stříbro a bronz v elitě
  • Propad finské eliťačky Anu Akerman z 2. pozice až pod stupně vítězů
  • Disk z prvního místa Jiřího Beka

Komentátorská a cílová věž na Bohemii (Foto: O-News.cz)

Nakonec to pro nás, komentátory, dopadlo (snad) dobře. Člověka vždy zahřeje u srdce, když někdo ocení jeho práci. Někdo nás chválil více, někdo méně a někdo nedal dopustit na komentování pana Komentátora Bédi. Já se na žlutou novoborskou věž určitě někdy rád vrátím a pokusím se být ještě lepším spíkrem.

Facebooktwitter


  1. Jiri Kavka says:

    Šlo vám to moc hezky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *