Moje podruhé: Na ultratrailu

od | 12. 6. 2018 | Co dělají mimo les

Co dělá redaktor O-News.cz, když neví, na jaké závody se má přihlásit? Jet bojovat o body do rankingu na áčka, užít si terén z mistrovství světa na béčkách či zaběhnout si další béčka na malebném jihu Čech? Odpověď je téměř jasná. Místo těžkého rozhodování radši nepojedu nikam! Naskytla se mi totiž příležitost běžet Čertovskej ultratrail.

Ultratraily, to je disciplína, která je jednou z nejlepších cest orienťáka k dlouhým běhům. Běhá se v kopcích, minimum úseků po asfaltu a naopak spousta pasáží terénem či po lesních cestách, při kterých se člověk nenudí a může využít svou technickou zručnost. Přesně taková představa mě na Čertovskej ultratrail, který měřil ďábelských 66,6 km, lákala. Navíc představa rodinného závodu, kdy jde pořadatelům především o blaho závodníků, se stoprocentně naplnila. Název “Čertovskej” není v tomto případě žádné zvolání do větru, čerty se to totiž na trase jen hemží. Ať už jde o hrad Houska, který je též nazývaný Brána do pekel, nebo horu Bezděz, jež údajně vznikla při sázce Panny Marie a čerta. Závodníci se mohli přihlásit do kategorie čertů, běžet v převlecích a plnit na trati různé úkoly (prolézání rourou pod silnicí, nesení pytle s hlínou na Bezděz, chůze na chůdách po 35 kilometrech nebo řešení záhady čísla 666).

Start závodu s čerty v první řadě (foto: ČUT)

Trasa závodu začínala na Kokořínsku, na hradě Houska, odkud závodníci pokračovali přes skalní rokle směrem k Bezdězu. Následoval průběh první embargem na orienťácké MS 2021 v Oknech a pak již stoupání na středověký hrad Bezděz s občerstvovačkou. Poté byla trasa vedena co nejkratší cestou směrem k vrcholu Ralsko, ovšem s ohledem na využití terénních úseků v okolí Malé a Velké Bukové hory, které jsou taktéž součástí dalšího embarga na MS. K zřícenině hradu Ralsko vedla cesta krátká, ale kopcovitá (na cca 4 km 400 metrů převýšení), a ještě rychlejší spád z něj dolů. Posledních 20 kilometrů bylo vedeno lesními cestami Ralské pahorkatiny, která hostila Bohemii 2015. Po závěrečných výbězích na sklaní hrad Stohánek a zříceninu hradu Děvín mohli závodníci slavit dokončení závodu v Hamru na Jezeře.

Sto dvacet hlav se vydalo v 8:30 na trasu hlavního závodu, který čertům pořádně přikládal pod kotel. Již ráno bylo přes 20 stupňů a polední slunce zavařilo nejednoho běžce. Běhání v písku, po ostrých kamenech a na rozpálených loukách bylo chvílemi to pravé peklo. To vše však vzalo za své zhruba po 6 hodinách závodu, kdy trvající přívalový déšť spolu s hromy a blesky rychle změnil průběh závodu. Z cest se staly jezera, z cestiček dravé řeky…a běžet poslední 2 hodiny po kotníky ve vodě je to, co si od takového závodu slibujete. Závod ovládl  Štěpán Dvořák v čase 7:16:18, redaktor O-News byl pátým čertem v cíli a na vítěze ztratil  něco málo přes hodinu a půl.

Matěj Burda po 50 km na vrcholu Ralska (foto: O-News.cz)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 2. 2024
a svátek má Matěj.