Na orienťák jen s telefonem? Představujeme MOBO

od | 7. 11. 2017 | Orientační běh, Trénink

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo vydat se do lesa bez klasické papírové mapy? Bylo jasné, že v dnešní době, kdy moderní technologie jsou na denním pořádku, k tomu dříve nebo později dojde. Dnes vás seznámíme s mobilní aplikaci, která byla vypuštěna do světa již před několika lety. V České republice si ale zatím své místo nevydobyla. Aplikace, která nahradí mapu, čip i buzolu, představujeme MOBO orienteering.

První MOBO trať vznikla roku 2012 v Estonském městě Keila, poté se užívání aplikace rychle rozšířilo do sousedního Finska a Švédska. Právě v těchto třech zemích jsou dnes tratě rozšířeny nejvíce, nicméně MOBO areály naleznete téměř po celé Evropě. Jak se také zapojit?

1) Stáhněte si aplikaci MOBO

Pro chytré telefony zdarma – Android, iPhone, Windows Phone a Nokia.

Get it on Google Play Download on the App Store Get it on Windows Phone Store Nokia Symbian version (Symbian^3) from Opera Mobile Store 

2) Otevřete aplikaci a vyberte jméno tratě/mapy

K načtení mapy je vyžadováno internetové připojení, po prvním načtení mapy již internet nepotřebujete.

3) Vydejte se na trať

K navigaci vám poslouží vestavěný kompas v aplikaci. Místo ražení použijte vestavěnou čtečku QR kódů (ikona foťáku vpravo nahoře), kód se sejme a odešle na server (pokud nemáte zrovna připojení k internetu, lze oražené kontroly odeslat i později).

Vzor MOBO kotroly z lesa (QR kód vpravo dole)

4) Jak na nastavení?

Vpravo nahoře kliknutím na symbol tří teček se dostanete do nastavení mapy. Descriptions – slouží k zapnutí popisů kontrol, Setup – nastavení aplikace, 1:1 – zobrazení na základní přiblížení, Send punches – odešle ražení na server, Remove punches – odstraní dosavadní uložené ražení.

5) Jak přidat vlastní trať?

Pokud se vám líbí myšlenka MOBO a chtěli byste udělat areál pevných kontrol s MOBO kontrolami, kontaktujte správce na: mobo(at)osport.ee

6) MOBO v Česku

Více ve videu či na webu.

V Česku je hojně využívána jiná z mobilních aplikací – iOrienteering, ta ovšem umožňuje pouze mobilní ražení a automatické zpracování výsledků, člověk tedy musí použít klasickou papírovou mapu.

3 Komentáře

 1. Avatar

  Pre trening zaciatocnikov mozno fajn.
  Pre sutazne ucely by sa viac hodili specialne garminy s integrovanym bezkontaktnym SIAC cipom, ktore by sa po aktivacii krabickou check nastavili do sutazneho rezimu, v ktorom by displej zobrazoval cislo a piktogramy nasledovnej kontroly. Vycitanie cipu by obsahovalo vycitanie gps dat a okamzite by ich konfrontovalo so zakazanymi priestormi.
  Ziadne rucne nahravanie dat na routegadget weby. A v pripade integrovanej sim card-less mobile technology ziadne otravne gps trackovacie vesticky. Ziadne zdlhave hladanie stratenych novacikov alebo nepozornych veteranov uviaznutych v kamennych priepastiach.
  enjoy the future

  Odpovědět
 2. Avatar

  Největší výhoda je podle mě cena kontroly. U zalaminované cedulky s kódem je v řádech jednotek korun. Konkrétně tato trať byla osazena dřevěnými sloupky s kleštěmi a do dvou týdnů jich bylo 7 z 12ti ukradeno. Cedulky sice mizí taky, ale škoda je minimální a nahrazení nedá skoro žádnou práci.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 7. 12. 2022
a svátek má Ambrož.