Mistry ČR na krátké Knapová a Nykodým

od | 25. 6. 2018 | OB v ČR, Orientační běh

Jana Knapová a Miloš Nykodým ovládli Mistrovství České republiky na krátké trati, které uspořádal KOS TJ Tesla Brno v blízkosti obce Chlébské u Nedvědice.

1. Jana Knapová (LPU), 2. Michaela Omová (TUR), 3. Lenka Mechlová (SHK), takové bylo pořadí závodu žen. (Foto: Jana Omová)

V sobotu se tradičně běžela kvalifikace. Pořadatel využil severní část prostoru okolo silničky Chlébské – Hodonín. Začátek závodu bohužel lehce poznamenal sezónní podrost, který ztěžoval běh na úvodní kontroly a kde se postupem času vyběhávaly pěšiny. Jinak byl les čistý, místy s hodně kamenitou podložkou. Závod byl přesto poměrně hodně rychlý, dost kategorií mělo tratě dokonce delší než ty nedělní – finálové. Na muže čekaly čtyři rozběhy a z každého postoupilo 8 nejlepších do finále A. Jednotlivé rozběhy ovládli Marek Minář, Daniel Hájek, Miloš Nykodým a Baptiste Rollier. Většina hlavních favoritů postoupila do finále. Ženy měly také čtyři rozběhy, ale do finále z každého postupovalo jen šest závodnic. Nejlépe si s kvalifikací poradily Karolína Šiková, Denisa Kosová, Vendula Horčičková a Jana Knapová.

Nedělní finále se běželo jižněji v údolí Chlébského potoka, které bylo lemováno kamenitými svahy a několika oblastmi se skalními bloky a mrazovými sruby. Tratě se skládaly vždy z několika mapově těžkých smyček v kamenitých oblastech a přeběhů v čistším lese či přes hustníky.

Ukázka mapy s tratí finále A mužů.

Pořadatelé připravili pro diváky velkoplošnou obrazovku, kam promítali záběry z lesa i cílové arény, ten samý přenos i s hlasem spíkrů byl přenášen živě na YouTube.

Stránka závodů s odkazy na záznamy všech přenosů a GPS trackingu

Nejprve se na trať vydali veteráni a běžci nižších finále mistrovských kategorií, následováni A-finalisty kategorií dorostu a juniorů a program víkendu uzavřely finálové závody mužů a žen.

Bez překvapení

V D16 v úvodu vedla Petra Holečková, ale na páté kontrole ji vystřídala Markéta Mulíčková (ABM), která už vedení nepustila. Pro druhé místo si s odstupem šesti sekund doběhla Adéla Vandasová (PHK) a na Petru Holečkou (SHK) zbyl po chybě na sedmou kontrolu bronz.
Ve starších dorostenkách D18 si pomyslným způsobem “start-cíl” doběhla pro titul reprezentantka pořadatelského klubu Kateřina Grycová, když její náskok v cíli byl necelou půl minutu před Janou Peterovou (LPU). Bronzová Karolína Aschermannová (KAM) ztratila na vítězku 1:21.
V juniorkách závod sice lépe rozběhla největší favoritka Terka Janošíková, ale po sérii několika  jejích chyb si náskok postupně budovala Barbora Chaloupská (PHK), která se v cíli radovala ze zlata o půl minuty před Janošíkovou (SSU). Třetí Tereza Čechová (KAM) skončila za Janošíkovou o jedinou sekundu zpět.

Rozhodující patnáctka

V závodě žen úvodní těžkou pasáž nejlépe zvládly Vendula Horčičková a Denisa Kosová, pozdější medailistky – Omová a Mechlová naopak mírně ztratily.

Velká chyba Venduly Horčičkové na 7. kontrolu, kde ztratila dvě minuty.

 

Porovnání žen na nejdelším postupu na trati na 9. kontrolu. Nejrychlejší byla Jana Knapová, která běžela víceméně přímo.

 

Chyba Denisy Kosové na 11. kontrolu, Jana Knapová se osamostatňuje na čele závodu.

 

O medailistkách je takřka rozhodnuto na 15. kontrole. Denisa Kosová chybuje a na čele se formuje trio Knapová – Omová – Mechlová.

Nakonec vítězí Jana Knapová (LPU) s obrovským náskokem skoro dvou minut před Michaelou Omovou (TUR). Bronz bere Lenka Mechlová (SHK), když poráží čtvrtou Denisu Kosovou (PHK) o jedinou sekundu! Dalších 10 sekund zpět končí pátá Vendula Horčičková (LCE) a velkou bednu uzavírá jičínská Ivana Fujáčková, která za medailí zaostala o 30 sekund.

Když vítězství, tak od startu

V mladším dorostu začátek trati chutná Jakubu Chaloupskému (PHK) a do 4. kontroly vede. Půlminutová chyba na další kontrole ho odsouvá na 2. pozici a vedení se ujímá domácí Jakub Milán a vypracovává si solidní náskok jedné minuty. Zlom přichází na kontrole 11, kde chybuje více než třetina startovního pole. Milán zde ztrácí 4 minuty a propadá se až na 10. místo. Toho využívá Chaloupský, dostává se znovu do čela a do cíle už 1. místo udrží. Druhé místo po vyrovnaném výkonu bere Šimon Mareček (OSN), bronz si z Vysočiny odváží Lukáš Richtr, kterého může mrzet 40 sekundová chyba na 9. kontrole. Právě tato ztráta ho dělila v cíli od vítězství.
Unikátním systémem start-cíl ovládl kategorii H18 Martin Roudný (LPU) a jasně vyhrál o 1:19 před klubovým kolegou Janem Rusinem, který o druhé místo bojoval nakonec s třetím Michalem Bořánkem (SSU). Ten měl v cíli nakonec ztrátu 1:33 na Roudného. V této kategorii mohli být na všech třech stupínkách jen pardubičtí závodníci. Čtvrtý Ondřej Volák (LPU) měl v cíli ztrátu 2:06, ale hned na jedničku vyrobil více než minutovou chybu.
Tomáš Křivda (CHC) v juniorech zvítězil obdobným způsobem jako Roudný v H18. Ale i když vedl po celý závod, tak to neměl vůbec snadné. Na paty mu celý závod šlapal Vojtěch Sýkora (LCE) a v cíli tuto dvojici dělilo 18 sekund. Další minutu ztráty měl v cíli bronzový Daniel Vandas (PHK).

Souboj Nykodýma proti všem

Začátek trati v náročném kamenitém terénu nenabídl žádné zásadní chyby favoritů. Drobnější náskok si (tak, jako po celou dobu závodu) vypracovává Miloš Nykodým (ZBM). Na sedmé kontrole tento náskok činí 22 sekund před průběžně druhým Danielem Hájkem (ZBM), třetí je Jan Petržela (PHK).

Náskok upevňuje Nykodým i na delším postupu na devátou kontrolu a současně je vidět, že závod má plně pod kontrolou a složitější partie  obíhá. To lze vysledovat např. na kontrole č.10, kterou oběhl přes průsek až za desátou kontrolou.

Přesto Nykodým chybuje, a to na 15. kontrolu. Na postupu ze 14. kontroly ztrácí skoro 50 sekund a dává příležitost soupeřům. Král, který je ještě na předešlé kontrole za Nykodýmem o propastnou minutu a tři sekundy najednou ztrácí jen 16 sekund a boj o zlato znovu začíná mít grády. Průběžně třetí je Daniel Hájek, který má manko dalších 20 sekund.

Hned další kontrola se nepovedla Janu Petrželovi. Ten na patnáctce ještě bojoval o medaili, byl čtvrtý se ztrátou 43 sekund na Miloše Nykodýma, na předchozích kontrolách se pohyboval mezi 2.-4. místem. Na šestnáctku ale nebude vzpomínat v dobrém. Ztráta minuty a propad na průběžné 7. místo, společně s chybou na 22. kontrolu už to Ňufovi nestačilo na lepší, než 7. místo v cíli.

V boji o zlato se však až do cíle nic nového nestalo. Nykodým potvrzuje vynikající formu a když nepřidal už žádné zaváhání, o vítězi není pochyb. Velký souboj je ale o stříbrnou medaili. Král nebo Hájek? Je to o vteřinkách. Na předposlední kontrole vede Vojta o sekundu před Danáčem. Na postupu na sběrku ale brněnský závodník je rychlejší o 4 sekundy, vyhrává mezičas do cíle a o stříbrném medailistovi je rozhodnuto. Dosud vedoucího Vojtěcha Krále poráží o 4 sekundy Daniel Hájek a radost v cíli je obrovská. Až poté přibíhá vítěz Miloš Nykodým, který zná ztrátu svých soupeřů a vítězné gesto si mohl dovolit již v cílové rovince.

Velká radost brněnských závodníků v cíli. Nykodým bere zlato, Hájek stříbro. Foto: Ivo Doušek.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.