Hustník: Mistrovství světa v pivních ve vlaku narušili neukáznění diváci
Dnes je 19.01.2020

Hustník | 07.12.2016

Fenomén pivních štafet v poslední době zažívá nebývalý boom. Tato disciplína, která sdružuje rychlý běh, precizní mapu a kvalitní pití piva si již našla své pevné místo v podhoubí českého OB.
Na pozdní sobotní odpoledne bylo naplánováno Mistrovství světa v pivních štafetách ve vlaku. Po úspěšném 1. ročníku v loňském roce se druhý ročník těšil velikému zájmu široké orienťácké veřejnosti.

Pořadatelé vybrali vskutku unikátní terén, který nebyl nikdy pro pivní štafety využit. Již z rozpisu bylo patrné, že na závodníky nebude čekat nic jednoduchého a že to bude na této zbrusu nové mapě s názvem R 871 Punkva veliký svátek pivních štafet. Vysoká atraktivita terénu také přilákala četné zástupy diváků, kteří chtěli vidět tento závod na vlastní oči, což, vedle těžké podložky, velmi ztěžovalo pohyb závodníků v terénu. V pytlíku to prý vypadalo jako v nějakém trojkovém hustníku. Závodníci bývají zvyklí, že se to běhá v těch starejch vlacích, kde je jedna chodba a kupé na každém rohu. Tenhle terén ale nabízí zcela nový zážitek, je to takové vlakové semi-open. Ovšem ten terén závodníky trochu klame, poněvadž viditelnost je velmi dobrá, avšak průběžnost už nikoliv. Myslím si, že se budou tvořit vlaky a rozhodovat může pití piva. Bude to ta pravá reklama pro pivní štafety ve vlaku,“ vysvětluje mapař terénu Pavel Zabloudil.

Na start se postavilo 6 štafet, což je oproti loňskému ročníku drtivý nárůst o jednu štafetu.
Tradičně se soutěžilo v trojčlenných štafetách, zajímavostí ale byla účast pouze jednočlenné štafety. Tuto štafetu vedl Dan Šafka, familiárně přezdívaný Chlebák.

15322532_10206935436418272_2137778972_o

Je odstartováno! Foto: O-news.cz

Záludnost terénu ochutnal hned na prvním úseku Kryštof Karatsiolis, když si na mapovém startu otočil mapu a vyběhl úplně na druhou stranu. Zarazil se až v 1. třídě, kde mu mapa přestala sedět. Výborně si na prvním úseku vedl Aleš Balcar. Zkušeně si pohlídal exáč a na trati si počínal hodně suverénně. Diváckou kontrolu razil na prvním místě, v pytlíku se vyvaroval zbytečných chyb a předával tak s velikým náskokem.

Jenže zhruba v polovině druhého úseku neukáznění diváci bohužel hrubě narušili průběh samotného závodu, kdy některým závodníkům roztrhali mapu nebo na truc stavěli kočárek do cesty. K četným rozepřím došlo hlavně v místě, kde je již dlouholetý spor o majetek a ani státní instituce nedokáží na 100% říci, komu tento pozemek patří.
„S těmi lidmi tam se handrkujeme už léta. Oni jsou hrozní paličáci, mají svou hlavu. Pozemek není jejich, ale jakmile tam někdo jde pivní, tak je hned oheň na střeše,“ uvedla tisková mluvčí Katastrálního úřadu vozů 2. třídy Stella Světlá, která je ve volném čase vášnivou pivařkou.

Situace byla natolik vyhrocená, že někteří cestující dokonce vystoupili o zastávku dřív, což donutilo jury k bleskovému zasedání. Od zeleného stolu pak bylo s okamžitou platností rozhodnuto, že se závod ruší.
„Ty lidi byli jak blázni, mohlo by to špatně skončit. Měl jsem strach. Když jsem viděl co se děje, tak jsem ani nechtěl jít do lesa a bál jsem se, že z toho bude ostuda,“ uvedl člen jury Jakub Kamenický.

Mapa závodu – Varianta A

Večer následovalo dlouhé jednání vedení sekce, které se protáhlo až do brzkých ranních hodin a kde byla celá problematika důkladně zhodnocena a několikrát zrekonstruována. Ze zákulisí zatím prosákla neověřená informace, že se pivní štafety ve vlaku uskuteční i v roce 2017.
Avšak na potvrzení si musíme ještě chvíli počkat neboť příští týden proběhne zasedání vedení sekce, které se bude zabývat tématikou „Co dál s pivními ve vlaku v českém OB“. Zde se bude řešit tento incident, ale vůbec budoucnost pivních ve vlaku.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *