Mistrovství Moravy ovládly brněnské kluby

od | 8. 4. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže

V mírně zvlněném profilu mezi Ostravou a Opavou se o víkendu neodehrávaly jen boje dorostenců ze střední Evropy, na programu byl i sobotní závod Žebříčku B – Morava a nedělní Český pohár štafet. Ve čtyřech oblastech navíc známe Mistry oblasti ve sprintu!

ŽB – Morava klasická trať (Mistrovství moravy)

Tradičně je prvním závodem moravského B – žebříčku klasická trať, která se zároveň nazývá Mistrovstvím Moravy. Terén byl pro mnohé překvapivě běhatelný, a tak se nevolily volby pouze po cestách, ale velmi se využíval i terén. V některých kategoriích tratě lehce připomínaly delší krátkou trať, protože obsahovaly na klasiku až zbytečně moc kontrol (zvlášť na začátku před přeběhem před cestu), nicméně se na nich našly i některé pěkné volby postupů. V hlavní dámské kategorii si nejlépe poradila Zdeňka Kozáková (TBM) – vyhrála způsobem start – cíl! Druhou Gabrielu Hiršovou (ZBM) za sebou nechala o necelé 3 minuty. Třetí skončila Martina Vališová (TBM), která na Kozákovou ztratila už přes pět minut.

To v mužích byly souboje vyrovnanější. Hned na začátku se do vedení závodu dostal Marek Schuster. Ten proletěl nejrychleji úvodní “middlovou” pasáž a na 7. kontrole byl o pár vteřin ve vedení před Radovanem Čechem. Své vedení držel zhruba 2/3 závodu, když se na něj postupně dotahoval v úvodu chybující Kozák. Ten si postupně vypracoval 30” náskok, o který však na posledních pěti kontrolách začal postupně přicházet. Nakonec Kozák svůj náskok uhájil o pouhé 3 vteřiny před Schusterem! Třetí skončil s minutovou ztrátou Poklop.

Český pohár štafet (C)

V neděli pak o obec vedle pokračoval Český pohár štafet jeho druhým kolem. Již v 9.30 se na start vydala první vlna mužů. Startovní pole bylo oproti 1. kolu ČPŠ chudší – startovalo pouze 19 mužských a 10 dámských štafet. Do čela ženského závodu se po prvním úseku dostala štafeta Tesly Brno zastoupena Martinou Vališovou. Podařilo se jí vytvořit půlminutový náskok na druhou štafetu SK Žabovřesky Brno (Hiršovou). Druhý a třetí úsek však jasně opanovaly dámy z Žabovřesk. Na druhém úseku běžela Tereza Odehnalová a na posledním úseku zazářila Jindra Hlavová! Druhé místo si pohlídala A štafeta Tesly Brno (2. úsek Grycová, 3. úsek Kozáková) a bednu uzavřela (s 12′ ztrátou na druhé) B štafeta Tesly Brno (Špringlová – Hošeková – Korpasová).

https://www.facebook.com/Bubos/posts/10211972843831275

Mužský závod byl opět vyrovnanější. Velmi zajímavým taktickým prvkem bylo nasazení Terezy Janošíkové na 2. úsek štafety Severky Šumperk. Ale pojďme pěkně popořadě. Po hromadném startu se na čele vytvořila trojice LCE (Vavrys) – ZBM (Chloupek) – SSU (Poklop), ze které na konci vypadl Poklop a předával třetí se ztrátou minuty. Za ním byla další dvouminutová díra a pak štafeta TBM2. Na druhém úseku se začalo přelévat pořadí. Jediná štafeta, která držela svou pozici, byla štafeta SK Žabovřesky Brno. Jan Zháňal dostal štafetu na první místo s náskokem přes 2 minuty. Štafeta LCE se stejně jako štafety SSU propadla, druhá tak předávala štafeta TBM2, kde pokračoval v vyrovnaném výkonu Jirka Ehl. Třetí průběžně předával Tomáš Kolárik (TZL). Pět vteřin za ním byla štafeta TBM1, ve které skvěle běžela čerstvá posila Petr Horvát. Na posledním úseku pak potvrdil štafetě ZBM dominanci Ondřej Hlaváč, který navýšil náskok o další minutu a půl. Na druhé místo se, díky skvělé stíhací jízdě Adama Chromého, vypracovala štafeta TBM1, která v závěru porazila své týmové kolegy TBM2. Nepopulárního čtvrtého místa dosáhla štafeta SSU.

OM ve sprintu – Východočeská oblast (Hořice)

Na východě Čech se v sobotu rozhořel boj o jedno postupové místo na MČR ve sprintu. Na trati s parametry 2,5 km /50 m převýšení / 17 kontrol si pro vítězství doběhl juniorský reprezentant Tomáš Křivda, který se po vteřinkách postupně vzdaloval druhému Janu Mrázkovi a v cíli z toho nakonec bylo vteřinek 17.  Třetí místo obsadil další junior Martin Roudný. Druhý Jan Mrázek si tak svým výkonem zajistil postup na MČR ve sprintu.

Ženský závod opanovala juniorka Nikola Thýnová (SHK), která vyhrála o pouhé 2 vteřiny před Klárou Procházkovou (LPU). Třetí Marta Fenclová skončila ještě o další vteřinu zpět. Ženský závod byl neuvěřitelně vyrovnaný, závodnice na 6. místě ztratily na vítězku pouze 19 vteřin! Letmý pohled do rankingu říká, že postup na MČR patří Kláře Procházkové.

OM ve sprintu – Praha a střední Čechy (Praha – Vršovice)

V závodě pod taktovkou pořadatelů z OK Kamenice se díky oblastnímu mistrovství hned dvou oblastí vybíhal dvojnásobný počet postupových míst. Na start sprintového závodu se postavilo skoro 900 závodníků! Hlavní dámskou kategorii vyhrála Adélka Bogarová (PGP) o 14 vteřin před Petrou Aschermanovou (KAM). Třetí místo si mezi sebou rozdělily Marie Pospíšilová a Dominika Plochová (obě DKP). Za Prahu tak postoupí Adélka Bogarová (aktuálně 153. v Rankingu) a za střední Čechy Petra Aschermanová (29. v Rankingu).

Mezi muži bych nejrychlejší Radek Nožka (LPU), nechal za sebou o 20” Jana Mrázka (SJC) a o dalších 45” zpět skončil Jan Flašar. Ten si svým výkonem zajistil účast na MČR ve sprintu. Krom něj si účast zajistil i čtvrtý Tomáš Rusý (KAM).

OM ve sprintu – Ještědská oblast (Stráž pod Ralskem)

Také Ještědská oblast měla na programu oblastní mistrovství ve sprintu. To připravili pořadatelé z OK Jiskra Nový Bor ve Stráži pod Ralskem. Matouš Karvánek připravil trochu delší, ale rychlé a vcelku hravé tratě s velkým množstvím voleb postupů, které rozhodovaly. Dámskou tratí nejrychleji prolétla jičínská Lucie Benešová, která o dvě vteřiny porazila Adélu Havlovou, která tak byla nejlepší ze závodnic z JO. Třetí místo vybojovala další jičínská závodnice Nikola Zlámalová. Závod mužů měl jasného vítěze. Stal se jím po výborném výkonu Matěj Burda, který zvolil dobře stěžejní volby a i rychlostně převýšil své soupeře. Druhý doběhl pardubický David Procházka se ztrátou 25 sekund a třetí jičínský závodník Tomáš Zalaba se ztrátou o dalších 10 vteřin více.

Odpoledne pak ze stejného shromaždiště ve Stráži vyrazili závodníci 2 km dlouhou cestou na start odpolední krátké trati zařazené do žebříčku Ještědské oblasti. Běželo se v prostoru mapy Písková věž. Na závodníky čekal dost zavřený členitý terén se spoustou památek na vojenskou aktivitu bývalého vojenského prostoru (jámy, prohlubně) a také na bývalou těžbu. S nástrahami tratí Vratislava Lamače si nejlépe poradili Nikola Zlámalová (SJC) v ženách (2. Martanová, 3. Benešová), resp. Matěj Klusáček (LCE) v mužích. Mužský závod skončil unikátním výsledkem, když druhý Pavel Hradec (TUR) ztratil na vítěze jedinou sekundu a třetí Jan Schulhof (TUR) ztratil také jednu jedinou sekundu na druhého, tedy dvě na vítěze.

Seminář mapařů a pořadatelů MTBO

Historicky zcela první české školení MTBO trenérů se uskutečnilo v sobotu 6. dubna 2019 ve Zbraslavicích.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.