Mistrovství Moravy: Nad Bahňákem nejlepší Žabovřesky
Dnes je 19.01.2020

Reportáže | Závody | 24.04.2017

Uplynulý víkend se celá Morava sjela k otrokovickému sídlišti Bahňák, přesněji do Kynologického klubu na druhé straně Moravy. V sobotu na závodníky čekala klasická trať, která měla závodníky provést jak rychlým lesem, tak i starými sady a lučními porosty. Neděle pak patřila Českému poháru štafet, který se odehrával ve svazích přímo nad řekou Moravou. 

Z ani jednoho závodu bohužel nemáme gps záznamy, průběh závodu tak můžeme usuzovat pouze z mezičasů, případně osobních rozhovorů.

Mistrovství Moravy na klasické trati

Pořadatelé závodníkům nelhali. Tratě klasiky opravdu vedly skrz staré sady, které byly více či méně zarostlé. Stejně tak si závodníci užili četných luk. Prostor závodu asi nebyl úplně ideální na klasickou trať, voleb se na trati moc nenašlo. Na druhou stranu stavitel tratí Evžen Pekárek vytěžil z daného terénu poměrně hodně. V mužské kategorii byl diskutovaným prvkem motýlek v západní části tratě, který neměl za úkol rozdělit doběhnuvší se závodníky, pouze vytvářel varianty postupů (všichni šli kontroly ve stejném pořadí). V závěru pak překvapila volba skrz bahnitou část ujetých svahů nad Moravou.

Vítězné postupy Martina Poklopa

Nejrychleji se s nástrahami sobotní trati popral Martin ‘Víčko’ Poklop startující za Severku Šumperk. Jeho vítězný čas 78:37 byl poměrně hluboko pod očekávaným časem. Krom pomalejšího postupu na první kontrolu Víčko ovládl závod způsobem start-cíl. Svého oddílového kolegu Marka Schustera porazil o více než minutu a půl. Třetí místo obsadil skvěle běžící luhačovický závodník Jan Perůtka.

Vyhlášení výsledků v kategorii H21B: 1. Poklop, 2. Schuster, 3. Perůtka; Zdroj: www.skob-zlin.cz

Víčko šel podle mezičasů skoro celý závod bez chyby. Jediná větší chybka (červené políčko v ORISu) se mu povedla na postupu na 28. kontrolu. Na Pavla Brlicu ztratil na postupu skoro minutu a půl. Druhý Marek Schuster udělal dvě větší chybky. První minutu ztratil špatně zvoleným postupem na sedmou kontrolu (šel zleva). Další minutu ztratil na 25. kontrolu – pravděpodobně běžel přímo přes hodně hustý hustník. Stejně špatný postup tam zvolil i čtvrtý Pavel Brlica. Na druhém místě se dlouho držel Honza Perůtka. Toho z boje o vítězství vyřadila chyba v dohledávce na K10 a další chyba hned o dvě kontroly dál. V závěru navíc přidal špatný postup na 26. kontrolu, což ho nakonec odsunulo až na třetí místo. Na dobře běžícího Pavla Brlicu zbylo po několika chybách až čtvrté místo.

Trať D21B

Hlavní dámskou kategorii zcela ovládly závodnice SK Žabovřesky Brno. Na prvních 7 míst nepustily žádnou závodnici z jiného oddílu. V neoficiálním přeboru ZBM tak vyhrála Jindra Hlavová, která o pouhých 23 vteřin porazila druhou Kateřinu Chromou. Třetí příčku obsadila Barbora Hrušková (+1:20). 4. Tužilová, 5. Kabáthová, 6. Tesařová. Podle mezičasů si Jindra Hlavová doběhla pro vítězství zásluhou téměř bezchybné navigace. Ze začátku sice vedla (až do 13. kontroly) Magda Tužilová, ale tři slabší mezičasy v závěru ji katapultovaly až na bramborovou pozici. Druhá Chromá i třetí Hrušková si připsaly každá po jednom červeném políčku, nicméně z mezičasů jsou vidět i další drobné chybky.

Vyhlášení výsledků v kategorii D21B: 1. Hlavová J., 2. Chromá, 3. Hrušková; Zdroj: www.skob-zlin.cz

Český pohár štafet

V neděli se počasí konečně trošku umoudřilo. Přestalo pršet a kolem poledne se sem tam i objevilo slunce. Čerstvý vítr navíc vyfoukal bláto ze shromáždiště, a tak se po něm dalo chodit. Specialitou štafet byla diskutovaná ‘vložená’ mapa v měřítku 1:5000, celá zobrazovala část v mapové náročném terénu.

Mapa s farstování D21

Z předchozích letošních závodů ČPŠ bylo poměrně jasné, že hlavními favoritkami jsou v ženách dvě štafety ZBM. Závod tak měl být hlavně výzvou pro ostatní kluby, jestli dokážou tento dvojblok rozbít. Už při průběhu první úseků diváckým úsekem se však ukazovalo, že to bude dost náročné. Ve vedení se ocitly dle očekávání štafety 2 ZBM štafety, které se ztrátou čtyř minut následovala třetí. V kontaktu ještě byla štafeta Slavie Hradec Králové, která na třetí štafetu ztrácela minutu. V cíli už však ztrácela 2,5 minuty, a tak se souboj o medaile rozhořel mezi štafetami Žabin. Na konci závodu byla situace stejná jako po prvním úseku: 1. ZBM3 (Hrušková – Poklopová – Kabáthová), 2. ZBM2 (Tužilová, Hlavová H., Chromá) a 3. ZBM1 (Tesařová, Hlavová J., Hiršová). Za nimi se seřadily štafety SHK, TBM a TRI.

 

Vyhlášení D21 (Foto: Tomáš Bubela/O-News.cz)

V mužích se situace měnila podstatně víc. Pouze jediná štafeta držela své pořadí po celý závod – a to vítězná štafeta ZBM1 (Chloupek, Mokrý, Brlica). Na první předávce byl vteřinu za Chloupem třinecký Argaláš následovaný Perůtkou (LCE1) a Vavrysem (LCE3). O 90 vteřin později do cíle doběhl Khýn (ASU) spolu s Kozákem (TBM).

Mapa s farstováním H21

Na druhém úseku pojistil Luhačovicím druhé místo Valenta. Za ním se totiž vytvořila téměř desetiminutová mezera. Marcin Biederman vysunul štafetu Slavie Hradec Králové na třetí místo. Finišman Šmehlík pak třetí místo s jistotou udržel. Minutu za SHK doběhl Horvát (ASU), za ním pak po pěti minutách Ciencala (TRI) a další minutu zpět dvojice Bravený a Ehl. Poslední jmenovaní vyslali na trať Štěpána Zimmermanna, resp. Chromého. Pánové v tandemu prolétli tratí vysokou rychlostí. Chromý sice předvedl nejrychlejší čas dne (47:09), nicméně ve finiši prohrál s Zimmermannem o pouhých 20 vteřin a obsadil až páté místo. Šestá skončila štafeta ASU.

Vyhlášení H21 (Foto: Tomáš Bubela/O-News.cz)

 

Informační rozcestník

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *