Mistrovství Evropy univerzit přiděleno do Česka!
Dnes je 17.01.2020

OB v ČR | OB ve světě | Orientační běh | 15.11.2016

Na víkendovém zasedání v Bělehradě exekutiva Evropské asociace univerzitního sportu (EUSA) rozhodla o pořadatelích 19 evropských univerzitních šampionátů v roce 2019. A mezi potvrzenými pořadatelskými městy je i Olomouc jako dějiště historicky prvního evropského šampionátu v orientačním běhu.

Vlastní soutěže by se měly uskutečnit od 25. do 29.července 2019 v Olomouci a jeho okolí (přesná místa jednotlivých závodů ještě podléhají schválení technickým delegátem). Zázemí šampionátu by mělo být na osvědčeném místě – univerzitním kampusu v Neředíně, pořadatelský tým začne na přípravách pracovat již od příštího roku a opět, jako při Akademickém mistrovství světa 2014, pod taktovkou Jindřicha Smičky a Dušana Vystavěla. Na programu budou celkem tři medailové závody. Bude to lesní závod na krátké trati a dva závody v městské zástavbě a parcích – sprint a sprintové štafety. Krátká trať a sprint proběhnou stejně jak na obdobných šampionátech v orientačním běhu, sprintové štafetu budou trošičku specifické. Poběží se sice 4 úseky, ale ve štafetě budou pouze dva členové, tj. jeden odstartuje a pak poběží třetí úsek, zbývající člen poběží na druhém úseku a bude finišovat. A aby se mohli účastnit tohoto závodu i studenti ze škol na kterých je převaha jednoho pohlaví, budou na tomto závodě vypsány tři kategorie (mužská štafeta – 2 x M, ženská  – 2 x W a smíšená – MW). Čtvrtým závodem – sice o ceny, ale už ne o univerzitní medaile – tedy doplňkový závod „for fun“ bude O – labyrint. Obrovskou výhodou tohoto šampionátu je to, že se nejedná o soutěž národních reprezentací (například jako AMS), ale o soutěž univerzit a přihlásit se tak může prakticky každý vysokoškolský student. Minimální počet účastníků z jedné univerzity jsou dva soutěžící, maximální počet není omezen. A to je další výhodou orientačního běhu – naše sportoviště nejsou kapacitně omezena a tudíž se dá předpokládat, že v počtu účastníků bychom se během prvních dvou, nebo tří šampionátů mohli dotáhnout na zatímního rekordmana v účasti – a to soutěží ve veslování, kterých se na předchozím šampionátu zúčastnilo na 550 závodníků.

ams2014

Česká reprezentace na zahájení AMS v Olomouci v roce 2014. V roce 2019 zde proběhne AME pod stejnou pořadatelskou taktovkou. Foto: Michael Vambera

Text

Dušan Vystavěl

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *