Dva týdny po moravských družstvech, které by tradičně značily konec sezóny a vstup do offseason, se nejlepší závodníci sešli ještě na jedno republikové klání – přesunuté MČR na klasice, pod taktovkou Magnus Orienteering. Svahy u hranic Čech a Moravy nabídly těžké i krásné závodění, kde nebyla nouze o napínavé boje. Pojďme si zrekapitulovat MČR na klasice 2024!
Ač se závod konal o pět týdnů později, v druhé polovině října, podmínky na závodění byly ideální a na necelou pětistovku startujících čekal tvrdý orienťák v nádherných podzimních kulisách lesů kolem vrchu Cukrová bouda. Už před startem bylo z parametrů jasné, že se závodníci mohou těšit na poctivou klasiku, za jejíž zdolání bude offseason víc než zasloužená.
Zajímavé souboje se daly očekávat v každé kategorii, mezi muži a juniory ještě okořeněné absencí několika favoritů – mezi nimi loňských i předloňských medailistů Tomáše Křivdy a Jonáše Hubáčka – kteří se účastnili Park World Tour v Číně a naopak přítomností dua juniorů, Jana Strýčka a Daniela Bolehovského, v hlavní kategorii. Vrátí se Miloš Nykodým ke své klasikové dominanci, nebo se na vrchol prodere mladá krev?
Na odpověď na tuto otázku jsme si samozřejmě museli počkat a mezitím si pro medaile do cíle dobíhaly mladší kategorie. Mezi dorostenci i dorostenkami byl závod velmi vyrovnaný, například v D16 byl rozdíl mezi první a třetí příčkou pouhých 23 vteřin. V této kategorii mistrovský titul vybojovala Markéta Hanušová z Vrchlabí, mezi jejími mužskými vrstevníky zvítězil liberecký Erik Heczko. Ve starších dorostenkách pak slavili Viktorie Škáchová z Kotlářky a Prokop Tomášek z Turnova.
Mezi juniory se pak, ještě s absencí tradičních favoritů, dal očekávat velký boj o každou pozici. Nakonec se nejrychleji se skoro jedenáctikilometrovou tratí popral Vilém Bednařík z brněnského Spartaku, o necelou minutu za ním doběhl Šimon Stehlík ze Západočeského sportovního centra a bronzovou medaili bral se ztrátou 1:25 zlínský Tobias Pekárek. Juniorky pak naprosto ovládla Lucie Dittrichová z Kroměříže, s o sedm minut delším časem brala stříbro Michaela Metelková z OK99 Hradec Králové a třetí místo obsadila se ztrátou 11:09 turnovská Lea Martanová.
V ženách jsme pak mohli sledovat napínavý souboj, kde se čekalo především na skupinu ke konci startovního pole. Ze začátku startovního pole však předvedla skvělý výkon zlínská Iva Kavánková – na každém průběhu byla ve vedení před ostatními dosud proběhnuvšími závodnicemi, a to velmi výrazně. Při rozhovoru po doběhu doufala v nejlepší patnáctku, nakonec z toho bylo krásné 5. místo.
Nakonec se ale do závodu přeci jen vydaly ty nejfavorizovanější závodnice a bojovalo se tu o každou příčku. Ze začátku vedla Denisa Králová a solidně si vedla obhájkyně titulu Adélka Bogarová, na druhém mezičase se vyrýsoval souboj mezi trojicí Adéla Vandasová-Denisa Králová-Lucie Semíková, s Annou Karlovou v hratelném závěsu. Na divácké kontrole už to byl jen boj o prvenství mezi Lucií Semíkovou a Adélou Vandasovou, rozdíl byl pouhých devět vteřin, volba v pytlíku nakonec rozhodla o vítězství kamenické závodnice. Finální výsledky žen tak vypadaly následovně:
1. Lucie Semíková (OK Kamenice)
2. Adéla Vandasová (OK99 Hradec Králové)
3. Denisa Králová (OK99 Hradec Králové)
4. Anna Karlová (OK Kamenice)
5. Iva Kavánková (SKOB Zlín)
6. Adélka Bogárová (Praga Praha)
Mezi muži závod skvěle rozběhl Martin Roudný, z vedení se jej dlouho nedařilo nikomu sesadit. Všechny oči však, stejně jako u žen, byly především na poslední trojici startujících: Strýček, Bolehovský, Nykodým.
Jakmile začaly přicházet zprávy od této trojice, rýsoval se náskok Jana Strýčka před dvojicí Nykodým-Bolehovský, minutu za nimi pak dosud vedoucí Martin Roudný. První radiokontrola se však nacházela zhruba za třetinou trati a na závodníky čekala ještě celá plejáda zásadních postupů. Čekání se tak přeneslo ke druhému radiu, kde už se dal čekat o něco lepší přehled o průběhu závodu.
Jako první se na této kontrole objevil Jan Strýček, s výrazným náskokem na Roudného. Pár minut po něm touto kontrolou proběhl i Daniel Bolehovský a kromě kolegy z JRD nezaostával za nikým. Zbýval tak už jen Miloš Nykodým, ovšem tomu se oražení radia neukazovalo a neukazovalo. Až po pár minutách přeci naskočil, na čtvrté pozici, ještě kousek za Martinem Roudným.
I na dalším mezičase, už po nejdelším postupu (prakticky přes celou mapu), se pořadí z předchozí radiokontroly potvrdilo. Jan Strýček s každým krokem utvrzoval své vedení, Daniel Bolehovský se pohodlně usadil na druhém místě a i když Miloš Nykodým stáhl část své ztráty na Martina Roudného, stále byl na čtvrté příčce.
Mezitím se oba junioři probojovali do závěrečného pytlíku a jakékoliv spekulace, že mlaďáci nezvládnou mužskou klasiku, stavěnou na 95 minut (ze kterých nakonec bylo 105), se rozplynuly. Pytlík zvládli oba bravurně a podle mezičasů se už v tu chvíli dali jednoznačně označit za mistra a vicemistra. A zajímavost: ještě si to osud přál tak, že týmoví kolegové Jan Strýček a Vilém Bednařík si pro mistrovské tituly dobíhali prakticky společně.
Miloš se však (i když to ještě nevěděl) nenechal z boje o medaile vyřadit a během kilometru mezi třetím mezičasem a diváckou kontrolou udělal z půlminutové ztráty půlminutový náskok. Do pytlíku tak vběhl na třetím místě a to si udržel i při protnutí cílové čáry.
H21:
1. Jan Strýček (Spartak 1. brněnská)
2. Daniel Bolehovský (USK Praha)
3. Miloš Nykodým (Žabovřesky Brno)
4. Martin Roudný (Lokomotiva Pardubice)
5. Daniel Vandas (OK99 Hradec Králové)
6. Ondřej Metelka (OK99 Hradec Králové)
Klasika na závěr sezóny tak byla krásným posledním svátkem orienťáku před dlouhou zimou a předvedla orienťák ve snad nejčistší a nejlepší podobě. Náročný závod, který každého prověřil mapově i fyzicky až na hranu.
Poslední republikový závod znamenal i uzavření dlouhodobých soutěží: Žebříčku A a Českého poháru. A zatímco nejlepší dorostenky, dorostenci, junioři a juniorky byli vyhlášeni již během víkendu, vítězky a vítězové Českého poháru budou oceněni až v listopadu, v rámci Prostějovského O-Gala. A tak ani my tu tyto výsledky nebudeme uvádět a pouze doporučíme koupit lístek, pokud ještě nemáte:)
Inov-8 Žebříček A 2024:
D16:
1. Viktorie Vyziblová (Sportcentrum Jičín)
2. Carolina Mullis (Kotlářka Praha)
3. Markéta Hanušová (Spartak Vrchlabí)
4. Anna Kynčlová (OK Jilemnice)
5. Matilda Tomášková (TJ Turnov)
6. Barbora Strýčková (Spartak 1. brněnská)
D18
1. Viktorie Škáchová (Kotlářka Praha)
2. Hana Vítková (OK Jihlava)
3. Kateřina Doušková (Tesla Brno)
4. Kateřina Štěpová (Praga Praha)
5. Barbora Holasová (OB Opava)
6. Kateřina Kožíšková (Západočeské sportovní centrum)
D20
1. Lucie Dittrichová (Směr Kroměříž)
2. Michaela Novotná (TJ Turnov)
3. Markéta Rotková (Žabovřesky Brno)
4. Michaela Metelková (OK99 Hradec Králové)
5. Kristýna Matyášová (OK Chrastava)
6. Ema Černá (Tretra Praha)
H16
1. Erik Heczko (Slavia Liberec)
2. Ondřej Štěpánek (Tesla Brno)
3. Matěj Šebelka (Slavia Liberec)
4. Martin Bulička (Žabovřesky Brno)
5. Patrik Sedláček (Kotlářka Praha)
6. Matouš Skripnik (ČVUT Stavební Praha)
H18
1. Prokop Tomášek (TJ Turnov)
2. Tomáš Urbánek (Žabovřesky Brno)
3. Ondřej Brosch (Radioklub Blansko)
4. Filip Hanuš (Spartak Vrchlabí)
5. Jan Štěpánek (Tesla Brno)
6. Vladimír Srb (Lokomotiva Pardubice)
H20
1. Jan Strýček (Spartak 1. brněnská)
2. Daniel Bolehovský (USK Praha)
3. Jiří Donda (SKOB Ostrov)
4. Vilém Bednařík (Spartak 1. brněnská)
5. Adam Zřídkaveselý (Spartak 1. brněnská)
6. Dominik Průša (USK Praha)
foto: Petr Kadeřávek, Jiří Čech
0 komentářů