Miloš Nykodým vítězem Tiomily!

od | 11. 5. 2022 | Orientační běh, Rozhovory, Závody

Minulý víkend se po tříleté pauze konala Tiomila, tedy jeden ze dvou štafetových grandslamů. Tento obrovský závod se konal kousek od města Örebro, které leží necelých 200 kilometrů západně od Stockholmu. Závod dopadl pro české závodníky naprosto skvěle, neboť Miloš Nykodým se svým severským týmem OK Linné zvítězil! Kromě toho Češi předvedli další skvělé výkony, například Barbora Matějková vyhrála první úsek ženského závodu, a to dokonce za štafetu Turnova, tedy neseverský tým! Hlavní součástí článku po shrnutí závodu bude exkluzivní rozhovor s Milošem Nykodýmem.

Terén letošní Tiomily byl kopcovatý, v některých částech méně, v jiných více. Větší množství cest bylo pouze v prostoru kolem arény, jinak jich příliš nebylo, v prostoru se také nacházelo borůvčí, které zpomalovalo běh. Celkem bylo na startu necelých 900 štafet. Jako první odstartovaly v dopoledních hodinách mládežnické smíšené štafety, kterých se zúčastnilo i 13 týmů z České republiky. A české týmy se vůbec neztratily, štafeta TSM Královéhradecko obsadila skvělé druhé místo, a to se ztrátou pouhých 2 vteřin na vítězný tým Göteborg-Majorna. Další tým českého TSM z Prahy skončil na 5. místě se ztrátou 28 vteřin na vítěze. Odpoledne pak vystartovaly dámské štafety, kde u českých závodníků bylo poměrně dost zajímavých výsledků. Asi největším překvapením bylo opanování prvního úseku turnovskou závodnicí Barborou Matějkovou, když za sebou nechala i taková jména jako Paula Gross či Vilma von Krusenstierna. První úsek se také povedl Tereze Janošíkové (Sunnta Jyväskylä), která doběhla na 7. místě se ztrátou 35 vteřin na Matějkovou. Druhý úsek skvěle vyšel Anně Karlové (MS Parma), která štafetu vytáhla o 22 míst a na 3. místě předávala Markétě Mulíčkové. Ta se na svém úseku, který byl nejdelší, propadla o 10 míst, ovšem další české reprezentantky, Denisa Kosová (IFK Mora) a Jana Stehlíková (Alfta-Ösa), vytáhly své své štafety o 17., respektive 16. míst. Na 4. úseku Adéla Finstrlová (IFK Lidingö) udržela 4. pozici, se kterou přebírala svou štafetu. V cíli 5. úseku se z celkového vítězství radovala štafeta Nydalens SK.

Mapa nejdelšího 5. úseku Tiomily, tzv. “Dlouhé noci”

Večer pak odstartoval hlavní závod, tedy závod mužů. Zajímavý výkon na prvním úseku předvedl Jakub Chaloupský (IKHP Huskvarna), když doběhl na 13. místě se ztrátou 47 vteřin. Na druhém úseku Miloš Nykodým, hlavní český hrdina (OK Linné) vytáhl svou štafetu o 28 míst na 4. pozici. Třetí úsek vyšel skvěle Vojtěchu Královi (IFK Mora), který štafetu vytáhl o 29 míst na 10. místo. Delší dobu se pak z hlediska českých závodníků nic moc zajímavého nekonalo, až na 7. úseku Vojtěch Sýkora (Koovee) vytáhl svou štafetu z 10. na 6. místo. V cíli 10. úseku pak mohly začít obrovské oslavy týmu OK Linné, který vyhrál Tiomilu poprvé v historii.

Tým OK Linné po doběhu (Foto: GeJo Foto)

Na následujících řádcích vám přinášíme exkluzivní rozhovor s Milošem Nykodýmem.

Ahoj Dýme, prvně ti musím pogratulovat k tvému famóznímu úspěchu! Jak ho vnímáš ve své kariéře, považuješ ho za jeden z nejdůležitějších?
Ahoj Šimone, díky moc. Je to velká paráda. Na švédské klubové scéně je to největší úspěch, kterého můžeš dosáhnout. Albin, který vyhrál i MS ve štafetách, říkal, že je pro něj naše letošní vítězství víc než právě to na MS. Sdílet radost s dalšími devíti členy a vlastně celým oddílem je opravdu neuvěřitelné. I pro mě je to zatím asi nejvíc, protože mám ke svým spoluběžcům opravdu hodně blízko.

Jaký byl tvůj výkon? Byl jsi s ním spokojen?
Můj výkon byl velmi dobrý. I když tam několik zaváhání bylo, tak jsem spokojený. Předvedl jsem přesně to, co se ode mě očekávalo, tedy dotáhnout to někde na čele. Na nočních úsecích se málokdy vidí opravdu bezchybný výkon.

Co rozhodlo o vítězství? Týmový výkon nebo supervýkon daného jednotlivce?
Když se podíváš do výsledků, tak na prvních dvou místech jsou týmy, které nevybouchly na žádném úseku. Chyby byly a budou vždycky, ale na 10mile vyhrává stabilita nad dílčími úspěchy. Odpovědí na tvou otázku je tedy týmový výkon.

Jak se ti líbil terén letošní Tiomily? Byl něčím specifický?
Já měl jen jeden relevantní trénink, který se skoro celý motal ve svahu, navíc za dne. Byl to nářez, takže jsem dostal trošku strach z toho, jak náročné bylo se vůbec pohybovat směrem dopředu, jestli to zvládnu. Navíc s mým kotníkem. Naštěstí 10mila na mém úseku tak drsná nebyla. Do druhé kontroly to byl vlastně leťák, až pak přituhovalo.

Čekal tým takový výsledek? Přeci jen, za větší favority byly považovány jiné týmy.
V roce 2017 a 2018 jsme byli druzí, 2019 pátí. Věděli jsem, že když to všichni ustojí, tak můžeme bojovat o vítězství, takže ano, chtěli jsem vyhrát. Ale že Albin dokáže na posledním úseku udržet Gustava za zády, tomu jsem do poslední chvíle moc nevěřil. Navíc když Gustav stáhnul hned na prvním rádiu náš náskok na méně jak polovinu. Byla to hodina neuvěřitelných nervů. Vůbec jsem se na to nemohl koukat. O to silnější zážitek z toho všichni máme. A když se Albin objevil na obzoru, vypukl ohňostroj radosti.

Považuješ tenhle výsledek za větší úspěch než v roce 2015, kdy jsi vyhrál Jukolu, tehdy ještě s norským Kristiansandem?
Asi ano, kvůli tomu, že mám k těm klukům teď blíž. Všechno je to o přátelství a pocitech. Ale nedá se to úplně srovnávat. Tehdy na Jukole jsem byl ještě “nezkušený mlaďák”, pro kterého to bylo něco naprosto nového, úžasného. Z tohoto hlediska Jukolu 2015 nikdy nic nepřekoná. 

Na Instagramu jsem si všiml, že jsi přeplánoval odlet, a to tak, aby jsi stihl týmovou oslavu. Jaká tedy byla oslava?
Divoká. Rozhodnutí utratil peníze za další letenku rozhodně nelituji. Jen se z toho ještě teď pořád sbírám. Nespal jsem 40 h v kuse. 

Letošní sezóna bude hlavně sprintová, což tobě jako hlavně lesnímu závodníkovi příliš nevyhovuje. Jaké máš tedy cíle pro letošek?
Tak hezky popořadě: MČR krátká – Jukola – ME – a pak podzimní vrcholy v ČR.

Jak budeš trénovat na tyto své cíle?
Teď si chvilku odpočinu a po sprintovém víkendu do toho zkusím znovu šlápnout, když to noha dovolí, protože co si budem, od nového roku to s mým tréninkem stálo za prd. Musím se vrátit hezky na začátek.

Díky moc za rozhovor, ať se ti daří a ještě jednou gratuluju!

Díky moc za otázky, máš dobrý přehled a taky za gratulaci. 

1 komentář

  1. Avatar

    Ještě nezapomínejme na Daniela Vandase a jeho třetí čas na čtvrtém úseku!

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 4. 12. 2023
a svátek má Barbora.