Mezinárodní vrcholy nadcházející sezóny

od | 12. 1. 2021 | OB ve světě, Orientační běh

Po zrušené mezinárodní sezóně 2020 všichni upírají zraky a naději k té letošní. Jasným vrcholem by mělo být domácí Mistrovství světa v červenci v Doksech. Tomu se ale věnujeme v jiných článcích a celé jaro se věnovat budeme. Mimo jiné připravujeme seriál Road to WOC, kde budeme přinášet zajímavé články ze zákulisí příprav této velké akce. Všichni ale věří, že mezinárodních akcí bude mnohem více, pojďme se podívat, co se všechno chystá.

Tři kola Světového poháru

Světový pohár má na programu tři kola. Mistrovství světa se do celkového hodnocení SP nepočítá. První kolo hostí Švýcarsko, město Neuchâtel a je zároveň sprintovým Mistrovstvím Evropy. Začíná se 13. května 2021 závodem sprintových štafet, dále je na programu knock-out sprint a program zakončí individuální sprint v neděli 16. května 2021. Závod byl takto původně plánovaný na rok 2020, po přesunu o rok a odřeknutí ruského pořadatelství ME získalo toto kolo SP statut regionálního sprintového šampionátu. Program tak je stejný jako má být na sprintovém MS a pořadatelé slibují sprintové lahůdky v úzkých uličkách Neuchâtelu.

Měsíc po Mistrovství světa se v půlce srpna kolotoč SP přesune na sever, do hor švédského Idre Fjäll. Toto kolo bylo plánováno od začátku na rok 2021, pouze změnilo termín z jarní části sezóny na letní. Celé kolo je zaměřeno pouze na lesní závody, které by měly nabídnout pravou severskou divočinu. Začíná se 12. srpna 2021 klasickou tratí a poté 14.-15.8. následují krátká trať a štafety. Zajímavostí je, že předsedou organizačního výboru je známý komentátor orientačních závodů Per Forsberg, který bude svým hlasem doprovázet i české MS a všechny zve do svého domácího terénu.

O finále SP se pak netradičně postará Itálie. Na přelomu září a října se poběží klasická trať, krátká trať a sprintové štafety. Jedná se o další přesunuté kolo z roku 2020. Individální závody bude hostit krásný les Cansiglio v alpském podhůří, celý SP pak bude zakončen v neděli 3. října 2021 v Cortině d’Ampezzo.

Bulletin k SP2021

Juniorské MS v Turecku

Junioři pojedou do Turecka, kam se původně měli vydat již v roce loňském, ale kvůli Covidu bylo turecké pořadatelství o rok odsunuto. Šampionát proběhne ihned po domácím MS ve městě Gebze, které se nachází asi 65 kilometrů jihovýchodně od Istanbulu, tedy v asijské části Turecka. Bude to tak poprvé od roku 2007 (Austrálie), kdy se JMS uskuteční mimo Evropu. Začíná se v neděli 11.7. sprintem, pak následuje dvoukolová krátká trať, klasika a celý program zakončí 16.7. štafety.

Ukázka mapy pro krátkou trať JWOC 2021.

Dva evropské šampionáty dorostu?

Dorost má zatím v programu na rok 2021 hned dva regionální šampionáty. Na duben bylo totiž přeloženo ME dorostu 2020, které připravovalo na loňský rok Maďarsko a poté v srpnu v kalendáři figuruje MED 2021 v Litvě. Maďarský MED byl původně připraven na rok 2020, poté posunut na říjen a když se ani v říjnu nemohl uspořádat, byl znovu odsunut na 24.-26. dubna 2021. Nicméně konání tohoto šampionátu ještě není jisté. Některým federacím se nelíbí konání hned dvou ME v jeden rok. O konání dubnového ME dorostu má být rozhodnuto na lednovém jednání Councilu IOF.

Program ME dorostu 2021, které hostí litevská metropole Vilnius a její okolí je naplánován netradičně až na srpen. Měl by začít 20.8. klasickou tratí, 21.8. jsou na programu štafety a 22.8. bude třídenní klání zakončeno sprintem v centru Vilniusu.

Stará mapa prostoru klasické trati plánovaného ME dorostu 2021 v Litvě.

Vyrazí veteráni do Maďarska?

Tradiční Mistrovství světa veteránů v orientačním běhu mělo být spojeno v roce 2021 s World Masters Games, které se konají vždy jednou za čtyři roky a v roce 2021 je mělo hostit Japonsko. Ale vzhledem k pandemii, přesunu olympiády a dalším důvodům byly tyto hry přesunuty na rok 2022, a tím i tamní veteránské MS. V krátkém čase dorazily na IOF dvě náhradní kandidatury a za pořadatele WMOC2021 bylo vybráno Maďarsko. Závod se tak uskuteční od 7. do 13. srpna 2021 v okolí města Velence, přibližně 50 km jihozápadně od Budapešti. A jde tak o velmi dobře dostupnou lokalitu pro české zájemce o start na této akci. Kvůli pandemii a těžko předpokládatelnému vývoji se pořadatelé rozhodli dát první termín přihlášek až do 3. května 2021, takže na rozhodování mají závodníci spoustu času.

To je výběr stěžejních orienťáckých závodů IOF roku 2021, ale v plánu je samozřejmě i spousta dalších mezinárodních akcí. Připravují se třeba samozřejmě stále severské megaakce Tiomila a Jukola. Tiomila je plánována na první květnový víkend do okolí švédského města Valdemarsvik v jihovýchodním Švédsku. Jde tedy o poměrně dobře dostupnou lokalitu pro případné české zájemce. Zatímco 10mila 2020 byla zrušena a pokračuje se ve Valdemarsviku, který byl pro rok 2021 plánován od začátku, finská Jukola byla posunuta o rok. A tedy na červen 2021 se přesunula polární Jukola v Rovaniemi původně plánovaná na rok 2020. Poběží se 19.-20. června 2021 a měla by to být Jukola, kde slunce nezapadá. Jestli se budou moci takto velké akce v prvním pololetí roku 2021 ovšem opravdu uskutečnit, je zatím ve hvězdách. Nutno také podotknout, že 21. května 2021 slaví mezinárodní federace IOF své 60. narozeniny.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 4. 2. 2023
a svátek má Jarmila.