Měsíc s Běhej Katastry

od | 4. 4. 2021 | Reportáže

Takže to bylo tak. Byl jednou jeden nápad (Jany Kubátové), byl to, jak už to v těchto zvláštních časech bývá, covidem vyvolaný nápad. A protože měl co do činění s prací s mapami a samozřejmě s běháním, ujal se ho s urputností sobě vlastní Chlebák (Dan Šafka). Nazval tuhle výzvu Běhej Katastry, umístil pozvánku na Facebook a pak už poctivě evidoval, co se začalo dít. Včetně toho, že sám šel příkladem.

Výzvy se zúčastnilo minimálně 170 lidí a naběhalo při ní dohromady přes 3500 kilometrů.

Když nejde běhat na orienťáckých závodech, a vláda nás uzamkla do hranic našich obcí, je logicky nejdelší běh po těch hranicích, ne?

Nejprve je třeba říct, že katastr je termín, který znamená rejstřík či seznam. Můj katastr nenavštívených míst blízkého okolí se díky Chlebákově akci snížil, ale asi bych měl ještě pořádně pohnout…“, tak to je komentář od Martina Baiera (TUR), který oběhl nejvíc obcí, sedm (!).

Tréninkový deník Martina Baiera – oběhl většinu zobrazených obcí

Čtyři obce v okolí Velkých Popovic má na kontě Jiří Randák, který iniciativu okomentoval: „Výzva Běhej Katastry je pro mne skvělá příležitost poznat nepoznaná zákoutí svého okolí. Překvapilo mne kolik dnes již zaniklých historických cest jsem na hranicích okolních obcí proběhl a jakým terénem hranice občas probíhají. Prostupnost krajiny je sice převážně dobrá, ale člověk si uvědomí jak jí omezují průmyslové, zemědělské, ale i třeba golfové objekty. Baví mě při běhání poznávat a rozšiřovat si obzory, takže se těším na další obce nebo obdobné výzvy orientace v mapě a terénu.

Nejdelším během kolem jedné obce byl Liberec, který zdolali Gabriela Staňová a Václav Kolář. Nedalo se čekat, že obíhání celých katastrů Prahy a Brna bude lákat zástupy běžců, přeci jenom je to dost kilometrů, ale v obou městech se našli nadšenci, kteří se do obíhání pustili – Prahu zvládla na 11 etap Šárka Jelínková (PGP), která prohlásila, že „Nakonec to bylo pouze 163 km.

Praha oběhnuta!

Brno obíhá David Aleš (LCE), který má zatím na kontě asi polovinu obvodu Brna (66 km), který vyzvu zhodnotil: „Miluju výzvy, takže oběhnout Brno je dobrá náhrada za nemožnost závodit.“ Tím se vysvětluje, že ho neodradila třetí ani čtvrtá etapa, sestávající převážně z běhu polem podél letiště, polem podél železnice a polem podél řeky Svratky.

Ne vždy je řeka nepřekonatelnou překážkou – preciznost Miroslava Kováře (SJC) ho přivedla k tomu, že část Černošic objel na kajaku – přeci tam vede hranice obce po Berounce, tak jak jinak to mělo správně být, že.

Hlavně se držet na správné polovině řeky!

Největší města bylo také možné zdolávat po čtvrtích, a to přineslo plno zajímavých a unikátních výsledků. Nejvíc pražských čtvrtí oběhal Chlebák, a to 15 – jeho kamarádi neměli v březnu moc na výběr. S kýmkoliv se totiž setkal, toho lákal na běhání katastrů. Dokonce se při běhání katastrů mihl i v živém vysílání České televize.

Organizátor výzvy byl na Apríla zachycen živě v poledních zprávách, jak obíhá Hradčany.

Nejvíc brněnských čtvrtí, sedm, oběhl Jan Drábek (ZBM), který si zapsal: „Je dobré, že většina čtvrtí má něco okolo 10 km, tak to je takové příjemné proběhnutí. Zatím nejdelší byla Líšeň okolo 23 km, ale Líšeň je napůl dědina za Brnem, to skoro nejde počítat do čtvrtí. Další takový kousek bude Bystrc na druhé straně Brna. To bude hodně přes třicet. Ale zatím je ještě v nedohlednu. Díky za výzvu a rozhodně to také vyzkoušejte! Dostanete se na místa, kam byste nejspíše se nikdy nepodívali.

Nejmenší pražskou čtvrť takto okomentovala Dominika Plochová: „Kdyby se v Praze nesmělo mimo vlastní katastr, nechtěla bych bydlet na Josefově…” Oběhnuto za 7 minut, obvod 1,4km.

V Praze bylo oběháno 57 čtvrtí, což je více, než polovina.

Martin Klusák (DKP) si pochvaloval zákoutí Radlic a Hlubočep, kde hranice vede po poetických svazích Prokopského údolí. Naopak Johana Fořtová zhodnotila svoje 4 čtvrti na Stravě slovy „Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni.“

Miloš Novák (SCP) oběhl také čtyři pražské čtvrti, včetně ne zrovna krásných Petrovic, kde využil situace, a všudypřítomné mladé kopřivy nasbíral pro manželku na velikonoční nádivku.

Mnoho a mnoho dalších dojmů, fotografií a animací je zachyceno na Facebookové události.

Tohle březnové velikonočně – covidové běžecké pobláznění se myslíme povedlo. Asi nejvýstižněji to zhodnotil Martin Vlach ve své poznámce o obíhání Nebušic: “Dneska jsem chtěl jít běhat něco normálního, ale copak lze odmítnout žádost Chlebáka?”

A výzva volně pokračuje dál, doufáme, že společnými silami oběháme zbylých 55 pražských čtvrtí, ať se nám obrázek hezky vybarví! A věřím, že hranice obecního katastru může být krásným námětem na trénink! A pokud na mapě chybíte, přihoďte svůj post na FB události, nebo přímo Chlebákovi.

Dan Šafka

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 29. 1. 2023
a svátek má Zdislava.