Měsíc březen uzavřen oblastními závody

od | 31. 3. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Závody

Vyber si, když to dokážeš! O víkendu se běželo 13 oblastních závodů – slunce a teplo si mohli orienťáci vychutnávat opravdu po celé republice. Jaký závod byl ten váš?

Mistrovství Valašské oblasti na krátké trati + OŽ ve sprintu

Racková a Mysločovice, to jsou obce, kde v sobotu uspořádaly dvojzávod SKOB Zlín a Jiskra Otrokovice. Nejdříve se běželo OM Valasšské oblasti na middlu. Kategorii D21C ovládla Iva Pekárková s náskokem více než tří minut Terezou Miklušovou a Renatou Michálkovou. V nejdelší mužské kategorii se první 4 vešli do 41 vteřin a nakonec vítězství putuje na Slovensko – zvítězil Marián Dávidik, 2. doběhl Medard Féderd a o pouhé 2 vteřiny zpět Bronislav Přibyl (výsledky OM v ORISu). Odpoledne se běžel sprintový závod s krátkou lesní vložkou, stavitel se dle tratí dobře popasoval s náročností spíše vesnického terénu. Směrné časy nakonec uletěly o trochu více, než by měly…V hlavních kategoriích vyhráli Iva Kavánková a opět Marián Dávidik, druzí skončili Tereza Miklušová a Johan Vavrys, třetí místa patřila Kateřině Nevěřilové a Romanu Zbrankovi (více zde).

Mistrovství Jihočeské oblasti ve štafetách a sprintu

Hned dvě oblastní mistrovství hostila v sobotu Jihočeská oblast. Nejprve ráno bylo na programu OM ve sprintu, které postavil Radim Hošek a pořádal SKP České Budějovice. V ženách vyhrála o 3 sekundy dorostenka Kateřina Blažková (SJH Jindřichův Hradec) před Gabrielou Šimůnkovou (KOB Tretra Praha), třetí skončila další mladá závodnice z pražské Kotlářky Sanna Karin. Její manko bylo v cíli 26 sekund. V početném pelotonu mužů zvítězil Petr Matula (OOB Spartak Adamov) před Lukášem Šmahelem (Orientační sporty Písek), 46 sekund ztratil na třetí pozici Jáchym Hojný (SJH Jindřichův Hradec). Odpoledne se běželo OM ve štafetách (pořádal oddíl Orientační sporty Písek, tratě postavil Vojtěch Blažek), které svým charakterem (měřítko, městská zástavba) byly spíše sprintové. V mužích zvítězila štafeta TAP před OPI a VCB, v ženách se radoval ze zlata stejný oddíl, druhý SJH ztratil přes 28 min, poslední štafeta VCB byla diskvalifikovaná.

Oblastní žebříček Jihomoravské oblasti

Jihomoravská liga se rozjela prvním závodem na middlu v Radosticích za pořadatelství Beta Ursus orienteering. Členitý kopcovitý terén s řadou erozních rýh si vychutnalo přes 500 závodníků. Mezi ženami zvítězila Zdenka Kozáková před Jindrou Hlavovou a Adélkou Indrákovou. Mezi muži si pro vítězství s minutovým náskokem doběhl Adam Chromý před Markem Prášilem a Stanislavem Mokrým (celkové výsledky zde).

Mistrovství JO na krátké trati

I Ještědská oblast hostila oblastní mistrovství, závodníci si rozdali tituly na krátké trati. OOB TJ Turnov situoval zázemí do kempu Sedmihorky, běželo se částečně na mapě ze SP 2018 (a doprovodného závodu, který byl součástí), severovýchodní partie byla nově zmapována v zimě 2019. V ženách vyhrála Eva Kabáthová (SK Žabovřesky Brno), která nadělila Anně Štičkové (SK Severka Šumperk) přes 3,5 minuty a 4:27 třetí Kristýně Kolínové (Oddíl OB Kotlářka). V mužích zvítězil Jan Flašar (SK Praga), druhé místo vybojoval Martin Janata (OOB TJ Tatran Jablonec), třetí Michal Horáček (Slavia Liberec orienteering) měl ztrátu 1:37. Kompletní výsledky najdete v ORISu.

Mistrovství P+Stč oblasti v noční OB a oblastní žebříček

Sobotní večer patřil ve Středočeském kraji tamějšímu Mistrovství v NOBu, které se běželo na mapě Kejkol nedaleko Slaného. Na pěkných tratích zvítězili s výrazným náskokem Petra Aschermannová a Jan Procházka (kompletní výsledky zde). Nedělní závod na krátké trati se běžel ve stejném prostoru jako sobotní, akorát shromaždiště se přesunulo z jihu na sever. Rozdíl byl akorát v tom, kolik závodníků přijelo – závod dokončilo 966 běžců. V kategorii D21L se po celý závod ve vedení střídaly Marie Pospíšilová a Barbora Vyhnálková, nakonec o 11 vteřin zvítězila první jmenovaná, třetí místo obsadila Karolína Bořánková. I v kategorii H21L byl souboj o prvenství velice těsný, dokonce i těsnější – o 5 vteřin vyhrál Lukáš Kettner před Jakubem Veselým, ztrátu 1:21 nabral 3. Antonín Semerád. A kdo vyhrál v ostatních kategoriích?

Mistrovství Moravskoslezské oblasti v nočním OB + OŽ ve sprintu

I Moravskoslezská oblast si odbyla své noční oblastní mistrovství. V pestrém a poměrně kopcovitém terénu nedaleko Ostravy si v hlavních kategoriích s mapou a čelovkou nejlépe poradili Eliška Hájková a Jakub Glonek (výsledky tady). Samotnému Mistrovství předcházel ve stejný den také oblastní závod ve sprintu, ten se konal v historické obci Hlučín. V hlavní ženské kategorii obsadila 1. místo Monika Doležalová s luxusním náskokem minuty o půl, další 3 závodnice se ovšem vešly do 5 vteřin – 2. skončila Teresa Mrózek a 3. nakonec Marcela Tesařová. Mezi muži vyhrál Jakub Glonek před Davidem Procházkou a Ondřejem Kantorem (výsledky sprintu).

1. jarní Zero Trail

Za krásného slunečného počasí se sešli trailisté na prvním závodě Českého poháru. Závod se pořádal jako odpoledne po dopoledním sprintu v Čechách pod Kosířem. Snaha pořadatelů ukázat trail i účastníkům sprintu se ale vůbec nevydařila a nikdo si to nepřišel vyzkoušet. Všichni raději odjeli. Trať vedla po cyklostezce na úpatí Kosíře, kde předjarní listnatý les ještě umožňoval dobrou průhlednost. V kategorii Open zvítězil Tomáš Locker z Rychnova, před druhým Liborem Forstem z MFP a Jánem Furuczem ze Slovenska. V kategorii Para byl první Bohuslav Hůlka před Janou Kosťovou a Milanem Lučným, všichni ze sportovního klubu vozíčkářů Praha.

Pavel Dudík

Konaly se i další závody, mrkni do ORISu.

Kromě závodů bylo na programu i jedno školení. V Ještědské oblasti se šestnáctka účastníků školila na rozhodčí třetí třídy R3. Školení proběhlo v Turnově pod vedením Daniela Wolfa. Účastníci byli seznámeni se všemi stěžejními soutěžními dokumenty, zejména detailně byla představena nová Pravidla OB. Dále byla probrána zodpovědnost hlavního rozhodčího, organizace závodů a stavba tratí. V praktické části školení pak museli účastníci postavit tratě vybraných kategorií pro tři oblastní žebříčky (klasika, krátká trať, sprint), zkusili si práci jury při řešení protestu a na závěr proběhl testík.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.