Medailové žně na JWOCu završeny
Dnes je 20.01.2020

OB ve světě | Reportáže | Závody | 14.07.2018

Závody štafet tradičně uzavřely Světový šampionát juniorů v Maďarsku. Junioři udolali bronzovou medaili, juniorky skončily ještě o místo lépe! 

Spanilá jízda Terky Janošíkové

Závod juniorkám rozběhla Terka Čechová. První půlku si zkušeně hlídala a držela si čelo závodu. V náročné farstě před diváckou kontrolou se však nevyvarovala chyby a předznamenala, která kontrola dnes bude pro holky nejtěžší. Na chybě ztratila přes minutu a i když v závěru ještě stáhla, předávala na 12. místě se ztrátou jedné minuty.

Do závodu vyběhla Bára Chaloupská. Držela ztrátu těsně přes minutu. Kombinací horší volby na sedmičku a opatrnějším dohledávání následujících farst prohloubila svou ztrátu na tři minuty za vedoucí Švédkou Sannou Fast. Ta na Báru naběhla v pytlíku ještě dalších 45 vteřin a česká štafeta tak předávala na 15. místě se ztrátou 3:45 na vedení.

Zdánlivě vyrovnaná volba zleva znamenala minutu ztrátu.

Pak do závodu nastoupila Terka Janošíková. Poté, co na prvním radiu (1,4 km za startem) stáhla z náskoku vedoucího balíku skoro minutu (a posunula se na 9. místo), dalo se tušit, že na velkou bednu by její výsledek mohl stačit. Terka však bojovala dál. Během dalšího kiláku a půl stáhla další minutu! A pak přišla náročná farsta před pytlíkem. Svůj skvěle rozběhnutý závod tam pohřbila Švýcarka Aebersold, ale také Britka Potter. Terka najednou byla na bronzové pozici. Terce to ale bylo málo a strojovým tempem dotahovala druhou Norku. Tři kontroly před cílem Norka pod nátlakem nezvládla dohledávku kontroly a Janošíková byla najednou druhá. Svůj několikavteřinový náskok postupně zvyšovala a byl z toho skvělý stříbrný výsledek!

Juniorský boj o bronz

První úsek juniorských bojů byl trošku zastíněn dobíháním juniorek. Ne že by se na něm nic nedělo, ale z českého pohledu to byl dlouho poměrně poklidný úsek. Vojta Sýkora zvládal začátek bez problémů. Drobné zaváhání přišlo na farstě před diváckou, ale stále to byla nepatrná ztráta. Větší chybka přišla až 3 kontroly před cílem. Přeběhnutí kontroly a následná smyčka stála znamenala v cíli ztrátu 70 vteřin na vedoucího Francouze Perrina.

Druhý úsek zajišťoval Tomáš Křivda. A scénář jako přes kopírák. Začátek famózní, docvakl si vedoucí balík a zařadil se do vláčku. Tom ustál bez problémů i farstu před diváckou kontrolou a už to vypadalo, že předá v balíku bez ztráty. To se ale nepovedlo. Podobně jako Vojta udělal dvojchybu. První myšku s malou ztrátou na 13. kontrole a pak větší chybu na předsběrce. Po druhém úseku to znamenalo 74 vteřin ztráty, ale průběžné třetí místo s minutovou dírou na pronásledovatele.

Dvojchyba v závěru pro Toma Křivdu a minutová ztráta na předávce

Finišmenem české štafety byl Daniel Vandas. Všem hned v úvodu zatrnulo, když velmi těsně minul první kontrolu a místo stíhání vedoucí dvojice se zařadil spolu s Francouzem na čtvrout/pátou pozici za švédské áčko, které ale aktuálně plnilo roli béčka. Dan se s Francouzem dlouho oťukával, ale když se Francouz netrefil na 14. kontrolu, nasadil vyšší rychlost a Francouze se zbavil úplně. To by v redukovaném pořadí dalo na bronzovou medaili i tak. Mezitím se švédské áčko dostalo před švédské béčko. Švéd Johannesson bojující za SWE2 však odběhl za diváckým průběhem o 90° mimo, výrazně ztratit a dal Vandasovi šanci, aby si doběhl pro krásnou bronzovou medaili!

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *