Medaile po 27 letech? Marek Štěrba má bronz!

od | 1. 2. 2023 | LOB, Reportáže, Závody

Psal se rok 1996, kdy Jakub Vodrážka na Juniorském MS v lyžařském OB získal bronzovou medaili. Od té doby český tým na individuální cenný kov našeho juniora musel vyčkávat. Až do teď — Marek Štěrba získal ve sprintovém závodě Juniorského MS v Lotyšsku bronz!

V okolí lotyšské Madony tento týden probíhají závody ME dospělých (zároveň 2. kolo SP), MS juniorů a ME dorostu. Čeští reprezentanti za sebou mají úvodní sprint a následný middle. Po dni volna se pojedou zbývající tři závody. Fanděte spolu s námi!

Sprint

Na 23 českých reprezentantů a jejich kolegy z 13 zemí světa čekal rychlý a napínavý sprint, kde rozhodovala každá chybička, delší volba nebo otočka u kontroly. Třeba mezi muži se hned prvních 16 závodníků vešlo do jedné minuty — zvítězil Jonatan Stahl o pouhé dvě vteřiny před nestárnoucím Stanimirem Belomazhevem. Z Čechů nejlepší, Petr Horvát, uzavřel TOP 20, následován byl Jakubem Škodou. “Oproti očekávání fyzicky docela ok, blbá volba na K3 a dvě tři chybky, ale ztráta velice luxusní,” pochvaloval si Jakub Škoda. 26. dojel Radek Laciga a 29. Josef Nagy. Z Českých žen zajela nejlépe Johanka Šimková na 16. místě, Anežka Hlaváčová byla 17., ovšem jejich ztráta na vítěznou Daisy Kudre Schnyder již byla výraznější.

Velká radost v českém týmu mohla propuknout po dojezdu juniorů. Marek Štěrba si dojel pro bronzovou medaili, když nestačil jen na vítěze Albina Gezeliuse a druhého Chrise Krahva. Z českých juniorek předvedla nejlepší výkon Tereza Pecková, která brala 9. místo. Dva zářezy v TOP 10 si pak připsali čeští dorostenci — 5. Filip Mairich a 9. David Elleder. “Jedna chyba a dvě špatný volby, takže 5. místo velká spokojenost,” komentoval závod lepší z našich borců. Mezi dorostenkami se blýskla Lucie Hlaváčová, které chybělo na 4. místě na bronz jen 7 vteřin.

Juniorská medaile po 27 letech — bronzový Marek Štěrba (foto: A. Veckalninš)

Middle

V podobném prostoru jako sprint (pouze rozšířeném více na západ) se jel středeční middle. Znalost terénu tak závodníkům určitě výrazně pomohla a ještě více rozhodovala fyzická připravenost. V mužích tentokráte zvítězil Linus Rapp s pohodlným náskokem více než půl minuty. Petr Horvát si o místo polepšil, Laciga, Škoda a Nagy opět skončili ve třetí destíce pořadí. Mezi ženami přidala další vítězství Daisy Kudre Schnyder, českým závodnicím se dařilo méně a nejlepší byla 20. Anežka Hlaváčová.

Mapa middlu M21

Průniků do nejlepší destítky jsme se tentokrát nedočkali ani u juniorů a juniorek, a tak musel “čest” našich závodníků zachraňovat dorost. Mezi dorostenci si David Elleder polepšil na 6. místo, Filipa Mairicha zbrzdila 2minutová chyba a skončil 10. České dorostenky se v TOP 10 objevily hned 3 —nejlepší z nich 6. Barbora Chrástová, pak 9. Lucie Hlaváčová a 10. Sheila Havrdová.

Sledujte LOB závody v Lotyšsku živě:

IOF live

web závodů

Program: hromadný start (pátek od 9:00 SEČ), štafety (sobota od 9:00 SEČ), sprintové štafety (neděle od 9:00 SEČ)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.