ME MTBO: 8 medailí a dalších 7 velkých beden pro český tým

od | 12. 10. 2021 | MTBO, Reportáže, Závody

Zatímco se doma všichni běžci chystali na klubový vrchol sezóny, bajkeři bojovali o poslední mezinárodní medaile roku v Portugalsku. Pro české barvy to bylo důstojné zakončení sezóny, na stupních nechyběly ani v jedné disciplíně. Elita závodila na middlu, longu a ve smíšených štafetách, dorostenci a junioři měli štafety v klasickém formátu a k sérii závodů si přidali sprint. 

Sprint – Lucie Nedomlelová stříbrná

Šampionát otevřel závod ve sprintu, kterého se účastnily pouze juniorské a dorostenecké kategorie. Na medaile se nenechalo dlouho čekat a Lucie Nedomlelová vybojovala stříbro.

Middle – Vojtěch Stránský bronzový

Na krátké trati závodníci bojovali nejen s obtížnou mapou, ale i s letním počasím. Startovalo se od chladného rána, ale teplota velmi rychle vystoupala až na třicet stupňů. Svým výkonem překvapil Vojtěch Stránský, který na sebe po závodní pauze nekladl stres ani očekávání. Povedlo se mu zajet čistý závod a v cíli doufal, že to bude do top 10. Po napínavém čekání a refreshování online výsledků, které se pořadatelům zasekly, se mohl radovat z bronzové pozice. A nebyl to jediný muž, kterému jsme mohli na vyhlášení zatleskat. Na čtvrté místo se za Vojtu zařadil Kryštof Bogar, který zajel čistý závod v opatrnějším tempu, a páté místo obsadil Vojtěch Ludvík. Ten udělal dvou a půl minutovou chybu hned na třetí kontrolu, na morál ale závod dojel a i přes několik horších voleb mu to na páté místo stačilo. I v juniorském týmu se po middlu slavilo. Lucie Nedomlelová byla po nemoci a po fyzické stránce na trati bojovala, podařilo se jí ale zajet čistý závod, což jí vyneslo stříbrnou medaili. Matěj Tuma v juniorech ze začátku závodu kalibroval svou rychlost na obtížnou mapu, od desáté kontroly ale roztočil nohy a v cíli mu to také vyneslo stříbro. Ani po závodě ale neměli reprezentanti volno. Ze shromaždiště se rovnou vydali na téměř dvouhodinovou cestu do Lisabonu na českou ambasádu, muselo se stihnout odvolit.

Long – Veronika Kubínová stříbrná

Terén pro long nabídl dobře sjízdné, snad jen trochu kamenitější cesty, brody pro schlazení a na závěr mohly závodníky potěšit traily s výhledem na město. Tratě se stavitelům povedly a v cíli si je všichni pochvalovali. Veronika Kubínová si dojela pro stříbro. Trápilo ji mírné nachlazení, proto se trať snažila projet plynule a čistě, což se jí podařilo. Závěrečný, přibližně kilometrový, sjezd trailem s výhledem ji ale potěšil tolik, že co se dělo na trati předtím jí bylo jedno. Závod si užila a se svým výkonem je spokojená. I v mužích opět bylo komu tleskat. Kryštof Bogar stejně jako na middlu obsadil bramborovou pozici. Byl o vteřinu rychlejší, než pátý Vojtěch Ludvík. Kryštof o svém závodě prozradil: „Dneska jsem jel docela dobře, myslím si, že na volbách problém nebyl, ale celkově jsem byl spíš pomalejší. Udělal jsem dvě drobný chybičky a jednu chybičku na volbě, které mě posunuly na to čtvrtý místo, na kterým už asi zůstanu na vždy no.“ Myslí si, že jeho vteřinová výhoda na Vojtěcha Ludvíka tkví v lepším odpíchnutí na startu. Vojta na trati bojoval s podrostem. Ostružiny na postupu na čtvrtou kontrolu ho pohltily na téměř tři minuty, další zádrhel pak přišel při nedorozumění s mapou, když místo k přejezdu řeky dorazil k lanovému mostu, který s kolem přejít nešel. Jinak je se svým výkonem spokojený. Úspěch Češi slavili i v dorostencích. Adam Černík na longu vybojoval zlato. O svém výkonu řekl: „Poučil jsem se z předchozích závodů. Snažil jsem se jet v klidu svůj závod a nemyslet na výsledek, na ostatní ani na čas a jet si podle svého tempa. Vyšlo to. Jen na sběrku jsem to už nekontroloval, myslel jsem, že to bude přímo do cíle a nechal jsem tam 40 vteřin. Dneska to podle mě bylo nejlíp postavený.“ Lucie Messnerová v dorostenkách brala pátou příčku a Matěj Tuma a Jose Antonio Villar Gorriz vybojovali dělené šesté místo v juniorech.

Štafety – Mistři Evropy ve složení Kubínová, Ludvík, Bogar, dorostenky stříbrné

Smíšené štafety na mistrovství Evropy historicky nikdy nevyhrál nikdo jiný než český tým. Ani tento rok štafeta ve složení Veronika Kubínová, Vojtěch Ludvík a Kryštof Bogar historii změnit nedovolila. Jak závod probíhal jsem se zeptala každého z nich.

Veronika Kubínová – 1. úsek: „Závod byl super. V prostoru bylo úplně všechno – les, město, otevřený plochy, fikačky, prostě krásný. Jela jsem celý závod v podstatě sama na dohled s Camillou Soegaard. Ona pak vzala trochu horší volbu, čímž jsem ji docvakla, pak jsem spadla a ona mi zase ujela, ale to nevadilo. Díky kratší farstě jsem dojela před ní. Bylo to hezký, všichni tři jsme jeli fantastickej závod bez větších chyb, takže naprosto týmová spolupráce s jasným vítězstvím, holt slušnej tým.“

Vojtěch Ludvík – 2. úsek: „Vyrážel jsem třetí. První do lesa jela Marisa Costa, pak tam byl ještě jeden portugalec a hnedka za mnou startoval Thomas Steinthal. Kluci měli vždycky někde lepší farsty, takže mi cukli a já je pak docvakával. Pak nás dojel ještě Ruslan Gritsan. Před diváckým průjezdem jsem tam už jel jenom já a Thomas. On měl trochu lepší farstu v pytlíku, takže dojel kousek přede mnou. Trať se mi líbila, byla hodně pestrá. Byly tam cesty po vrstevnicích, parky, vesnice, na závěr město, bylo to fakt hezký. Týmově se nám to hodně podařilo. Nikdo jsme neudělali žádnou větší chybu a to reflektuje výsledek, takže dobrý.“

Kryštof Bogar – 3. úsek: „Kolegáčkové ze štafety mi to luxusně rozjeli, takže na mě zbylo se jenom vyvézt do cíle. Startoval jsem druhej, před mapama jsem si to předjel a už jsem jel první, takže jsem na začátku párkrát šlápnul po startu a pak už jsem se jenom vezl do cíle a koukal kolem sebe, jestli tam někdo nejede. Nikde nikdo nejel. Byl to parádní zážitek tahle štafeta. Trať byla rychlá, jak se sluší a patří na štafety, bylo to parádní.“

Štafeta dorostenek nakonec vybojovala stříbrné medaile ve složení Tereza Kadlecová, Sofie Stránská, Lucie Messnerová a dorostenci ve složení Antonín Svoboda, Tomáš Zrník, Adam Černík dojeli do cíle pátí.

MS veteránů

Šampionát hostil i mistrovství světa veteránů, ve kterém bylo české barvy také vidět hojně. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: mass start, middle, long a sprint. Celkem si naši veteráni odváží úctyhodných 17 medailí. Gratulujeme!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.