ME & MSJ & MED LOB: Štafetový bronz na závěr!
Dnes je 19.01.2020

LOB | 12.02.2017

Tři šampionáty v jednom v lyžařském OB, tedy Mistrovství Evropy dospělých, Mistrovství světa juniorů a Mistrovství Evropy dorostu, které celý uplynulý týden hostila finská Imatra, dnes uzavřely štafety. A české barvy byly opět vidět. A to především zásluhou dorostenců, kteří se štafetou ve složení Ondřej Hasman, Josef Nagy a Jan Hašek vybojovali bronz.

Start mužských štafet:

Mistrovství Evropy dorostu

Začněme tedy reportáž právě dorostem. Závod dorostenců opanovali mladíci z Finska. Štafeta ve složení Kotro, Maijala, Nurminen vedla po celý závod a způsobem “start-cíl” si dojela pro zlato s náskokem takřka 4,5 minuty před druhým Ruskem. Za ním vybojoval bronzovou medaili český tým. V závodě dorostenek zvítězily také Finky, stříbro vybojovaly Švýcarky a bronz Rusky. České trio Hlaváčová, Kuchařová, Tokárová si dojelo pro šesté místo v redukovaném pořadí.

Mistrovství světa juniorů

Třetí a poslední dnešní zlato pro Finsko přidaly juniorky ze země tisíců jezer. Ty opanovaly štafetový závod MSJ, druhé skončily Rusky a třetí Norky. České štafetě (Firešová, Horvátová, Kubínová) se bohužel závod příliš nevydařil. V redukovaném pořadí to stačilo na osmé místo. Lépe se dařilo našim juniorům. Ti si dojeli ve složení Hlaváč, Bartoš, Starý pro pěkné páté místo. V této kategorii zvítězila štafeta Ruska před Švédskem a Finskem.

Mistrovství Evropy dospělých

A to už se dostáváme k závodům dospělých, kteří jeli také štafety na závěr ME. V ženách excelovaly Rusky, které si v sestavě Trapeznikova, Frolova, Kechkina dojely pro zlato s náskokem minuty na stříbrné Finsko (Suutari, Turunen, Koskela). Bronzovou medaili udržela na třetím úseku pro Švédsko hvězdná Tove Alexandersson (první dva úseky jely Sandberg a Olsson). Z boje o zlato ovšem Tove tentokrát vypadla a Švédsko se muselo spokojit s bronzem. Česká štafeta nastoupila ve složení Petra Hančová, Johanka Šimková a Kristýna Kolínová a nevedla si vůbec špatně. Kristýna Kolínová proťala cílovou pásku jako sedmá v pořadí, ale vzhledem k tomu, že se do oficiálních výsledků počítá z každého státu pouze jedna štafeta, tak je z toho v redukovaném pořadí bramborová medaile.

Ženská trať štafetového závodu

Čeští muži nastoupili ke svému štafetovému závodu ve složení Jakub Škoda, Petr Horvát, Radek Laciga a do cíle se štafeta dostala na devátém místě, v redukovaném pořadí to pak znamená šesté místo a velkou bednu, která se určitě počítá. Závod mužů vyhráli Švédové, kteří ve složení Hammarberg, Nordberg, Rost o 15 vteřin porazili B-štafetu Ruska (Barchukov, Khrennikov, Gorlanov). Bronzovou medaili vybojovali závodníci z Finska ve složení Linnainmaa, Uusitalo a Saarela.

Mužská trať štafetového závodu

Pořadatelé také na webu objasnili situaci kolem včerejších protestů. Nakonec vyřadili z výsledků postup ze 7. na 8. kontrolu. Protest se týkal pouze mužské kategorie. Ženy, které jely přes jezero, zůstaly DISK.

Skončil tedy první z vrcholů mezinárodní sezóny v lyžařském orientačním běhu. Češi vezou dvě medaile z dorostu a řadu dalších pěkných umístění v první desítce.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *