MČR ve sprintu: Cesta ke Královu triumfu

od | 21. 5. 2018 | Orientační běh, Reportáže

Třetí květnový víkend je za námi a druhá sada medailí mistrovství ČR je rozdána. Mistrovský závod na nejkratší distanci – sprintu – letos uspořádal SC vebr-sport. V technicky velmi náročném historickém centru města Tábora se sešla kompletní česká špička. Stavba tratí z díly reprezentačního trenéra Radka Novotného se velmi líbila. Na tratích se střídaly jak krátké postupy levá-pravá, tak komplexnější volby, které bylo – v nepravidelné síti ulic – potřeba precizně realizovat. 

Při letmém pohledu na mezičasy mužů je jasné, že Vojta Král závod dokonale opanoval. Jeho největší ztráta na mezičasu je pouhopouhých pět vteřin a náskok v cíli 25 vteřin na druhého Daniela Hájka je impozantní. Nutno však vzápětí dodat, že ani Danáč nedělal žádné chyby a jeho ztráty na Vojtu jsou v rámci jednotek vteřin. Bronz v cíli nakonec vybojoval Miloš Nykodým, který měl pomalejší začátek. Zhruba ve třetině trati na třetí příčce vystřídal Marka Mináře a do cíle si na něj vypracoval 13 vteřinový náskok. Na Máru tak zbylo nepopulární čtvrté místo. Velkou bednu ještě doplnili Pavel Brlica, který potvrdil (spolu s Nykodýmem a Hájkem) silnou pozici SK Žabovřesky Brno, a šestý Jan Procházka.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157716125084578&set=a.10157716096614578.1073741969.560899577&type=3

Květinový ceremoniál H21: 1. Král (SSU), 2. Hájek, 3. Nykodým (oba ZBM)

Kontrola č. 2: Kličkování bylo nejkratší

Všichni favorité bez problému natrefili nejkratší (hnědou variantu). Na červené variantě byl Remeš o 6 vteřin pomalejší než Král.

Kontrola č. 3: Zelená nejrychlejší

Obdobně jako u postupu na druhou kontrolu, i na tu třetí byla nejrychlejší varianta kličkovaná kolem spojnice. Tentokrát o 50 metrů. Nykodým a Brlica vyběhli po zelené variantě, avšak před druhou zavřenou ulicí oběhli blok ze severu a vrátili se zpět na zelený postup. Znamenalo to ztrátu zhruba 10” na vítězné mezičasy Krále a Hájka, kteří šli zelenou variantu.

Po třetí kontrole následovala krátká smyčka přes tři kontroly, na které se v zásadě nedalo nic získat (byly to jednoduché TV postupy), ale naopak se při zaváhání dalo ztratit.

Kontrola č. 8: Pozor na schody

Dlouho to vypadalo, že levá varianta bude o něco rychlejší, protože začátek postupu byl stále mírně z kopce, zatímco na pravé variantě se nejprve mírně stoupalo, ale pak o to strměji klesalo. Navíc byly na pravé variantě schody navíc. Ve finále ale byly obě varianty téměř vyrovnané. O vteřinu rychlejší volba zleva byla určitě kompenzovaná na odběhu zpět. Při volbě zprava totiž při odběhu z osmičky pomohlo bezkontaktní ražení!

Kontrola č. 10: Hlavně běžet

Pouhá vteřina rozdíl mezi variantami! Král zvládl zelenou za 48 vteřin, Kubelka červenou za 49, Hájek fialovou také za 49! V tomto případě nehrála roli jen délka postupu, ale i značné převýšení. Hájka čekaly troje schody a výškové metry navíc. Král zase naběhal o 50 metrů víc!

Kontrola č. 12: Přes náměstí nejrychleji

I u dvanácté kontroly platilo, že kličkování uličkami bude výhodnější, než “obíhačka”. Například pravá obíhačka (hnědá) nebyla výhodná už kvůli nevýhodnému odběhu od 12. kontroly. Nejrychleji volbu realizoval Vojta Král po zelené variantě. Nykodým ztratil na červené variantě pět vteřin (oproti zelené variantě měl na postupu schody). O vteřinu rychleji než Miloš šel postup Pavel Brlica, který ale pravděpodobně dohledávku realizoval fialovým postupem.

Následovala série kratších postupů, které byly většinou vyrovnané prává – levá. A přichystaly mužům chvíli na to, aby vymysleli poslední dlouhý postup.

Kontrola č. 19: Rovně!

Kdo nezvolil na 19. kontrolu přímou variantu, ztratil aspoň 8 vteřin – na Vojtu Krále. Postup rovně šli ale i ostatní Nykodým ztratil vteřinu, Minář tři. Zajímavou volbu vyzkoušel Baptiste Rollier. Začal fialovou variantou, ale na náměstí odbočil doprava o ulici dříve a pokračoval červeno/zelenou variantou. Na Krále ztratil 16 vteřin. Těžko říci, zda byla realizace jeho postupu záměrem, nebo spíše chybou.

Následoval televizní postup skrz náměstí a pár rychlých postupů, ve kterých museli všichni vydat poslední zbytky sil.

Rekapitulace výsledků:

1. Král Vojtěch SSU8841 SK Severka Šumperk 14:06
2. Hájek Daniel ZBM8919 SK Žabovřesky Brno 14:31 + 0:25
3. Nykodým Miloš ZBM9005 SK Žabovřesky Brno 14:45 + 0:39
4. Minář Marek ASU9444 Magnus Orienteering 14:58 + 0:52
5. Brlica Pavel ZBM9302 SK Žabovřesky Brno 15:10 + 1:04
6. Procházka Jan PGP8407 SK Praga 15:17 + 1:11

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 5. 2024
a svátek má Ivo.