MČR v NOB: Zlato pro Mechlovou a Nykodýma

od | 16. 4. 2018 | Reportáže, Závody

Na přelomu soboty a neděle se běžel první letošní český šampionát. Pořádání letošního mistrovství ČR v nočním orientačním běhu se ujal SK Studenec, na závody se přihlásilo přes 500 lidí. 

Na trati dlouhé necelých 14 kilometrů soupeřilo přes šedesát mužů. Nejrychleji ji proletěl Miloš Nykodým běhající za SK Žabovřesky Brno s časem 72:59 a úchvatným průměrem těsně pod 4:36min/km. Druhý skončil se ztrátou 1:45 Jan Procházka. Pro bronz si doběhl Milošův oddílový kolega Daniel Hájek. Nykodým se v cíli závodu přiznal k pár chybkám na dohledávkách, avšak na jeho postupech můžete vidět, že snad krom drobné myšky hned na první kontrolu byl jeho mapový výkon téměř bezchybný.

Nykodým, Kubát a Schuster debatují v cíli nad právě dokončeným závodem

Ženská trať z dílny Martina Vika měřila 9,4km a dámy musely najít 17 kontrol. Z původně plánovaných 55′ se čas vítězky vyhoupl na 67:46. Tento čas zaběhla Lenka Mechlová (SHK), když za sebou nechala o pouhých 37 vteřin Adélku Indrákovou. Lenka měla pomalejší začátek (po první kontrole ztrácela minutu a půl), ale začala postupně Adélku stahovat. Ve střední pasáži se obě velmi vyrovnaně střídaly na průběžném vedení, chybky Indrákové v závěru ji však stály vítězství. Pro bronz si doběhla Karolína Šiková (+3:22 na Mechlovou).

Mapa s tratí H21 (variantal L)

WRE, ČP sprint v Jičíně

Jen co se závodníci trochu vyspali, museli se přesunou do Rumcajsova města. V Jičíně čekalo na víc než 850 lidí sprintování po historickém centru s úvodem v místní nemocnici a technickou pasáží v základní škole. Sprinteři a sprinterky se však nevyhnuli ani výletu do zámku či zámecké zahrady. Průvodcem zákoutími Jičína byl Jan Mrázek. Honza musel, na rozdíl od svých předchůdců stavitelů, kalkulovat s novinkou, kterou je běhání s čipy SIAC, resp. spuštění krabiček do Air+ módu. V praxi to znamenalo, že závodníci s patřičnými čipy mohli razit až na vzdálenost cca 30 cm, ale hlavně v plné rychlosti, což mohlo zásadně ovlivnit volby postupů. Obecně lze říci, že tato novinka sprinty zrychluje a dělá je tak ještě náročnější. Se SIAC čipem běželo v neděli 286 závodníků, což je necelá třetina všech účastníků.

Mapa s tratí H21E (kliknutím zobrazíte celou mapu)

Náročný velmi rychlý sprint plný voleb vyhrál náš nejlepší sprinter (průběžně pátý ve světovém rankingu) Vojtěch Král. Vítěze nočního šampionátu Miloše Nykodýma za sebou nechal o pouhých pět vteřin. Na stupně vítězů je doplnil ještě třetí Piotr Parfianowicz, polský reprezentant hájící barvy OOB TJ Slovan Luhačovice. Vojta v průběhu trati vypracoval na Miloše až 13 vteřinový náskok, ve druhé půlce ho Miloš postupně stahoval, ale posledních pět vteřin už ukrojit nedokázal.

Foto: Dan Wolf

Dámský závod byl daleko jednoznačnější. Na čtvrté kontrole se na čele závodu usadila Jana Knapová, která pak pokračovala vyrovnaným bezchybným výkonem až do cíle. Druhou pozici obsadila Denisa Kosová, když na Janu ztratila 40 vteřin. Sedmá kontrola připravila o lepší výsledek třetí Terezu Janošíkovou. Terka vyrobila téměř 45” chybu a průběžně klesla až na 12. pozici. Skvělým fyzickým výkonem se pak dotáhla zpět na stupně vítězů.

Foto: Dan Wolf

2 Komentáře

  1. Avatar

    No s tím zvyšováním náročnosti sprintu díky airu bych byl opatrný – ono to brzdění a opětovná akcelerace u každé kontroly při ražení postaru má taky něco do sebe 😉

    Odpovědět
  2. Roman Zbranek

    Jasně, fyzicky se náročnost sprintu mohla zjednodušit, protože je běh plynulejší. To souhlasím. Spíš jsem myslel náročnost co se týče mapování. Nevím jak ty, ale já zpravidla zvládl při tom “zastavení” na ražení na chviličku kouknout do mapy, což mi docela pomohlo. Teď jsem naopak zůstal stát 3 metry za čtvrtou kontrolou, páč jsem kolem ní prolétl, ale vůbec neměl dořešený celý dlouhý postup… Holt oba typy ražení mají svá pro i proti 🙂

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 5. 2024
a svátek má Zbyšek.